ALOE VERANIN FAYDALARI NELERDİR?

ALOE VERANIN FAYDALARI NELERDİR?

Aloe vera, bir Afrika bitkisidir. Zambakgiller ailesine mensuptur ve tek bir türden oluşmamaktadır. Yaklaşık olarak aloe vera bitkisinin 400 çeşidi vardır. Görünüm itibariyle yaprakları uzun ve etlidir. Aloe vera sadece bir bitki olmaktan ziyade, tıbbi amaçlı olarak kullanılıyor. Özellikle son yıllarda kozmetik sektörünün vazgeçilmez bitkisinden birisidir. Bu bitkinin sağlık ve kozmetik alanlarında sıkça kullanılmasının sebebi, oldukça etkili faydalara sahip olmasıdır. Aynı zamanda aloe vera bitkisinin faydaları bilimsel açıdan da kanıtlanmıştır.

Bitkinin yaprakları kırıldığında, yaprağın içerisinden jel kıvamında bir sıvı çıkmaktadır. Bu sıvının içerisinde insan sağlığını önemli yönde etkileyen birçok madde yer almaktadır. Bu maddeler ise; 18 çeşit aminoasit, 12 çeşit vitamin ve 20 çeşit mineraldir. İçerisinde bulunan bu maddeler sayesinde kendisini ayrıcalıklı kılan bir bitkidir. Aleo vera bitkisinin yaprağında; polisakkarid, alprogen, asemannan ve mannoz6fosfat gibi oldukça faydalı maddeler bulunuyor. Bu maddelerin bulunması sebebiyle bilimsel araştırmalara konu olarak tıbbi anlamda gelişmeler sağlanıyor.

Bu şifalı bitkinin deri üzerinde iyileştirici etkisi mevcuttur. Aynı zamanda yumuşatıcı, nemlendirici ve yaşlanmayı önleyici etkileri de vardır. Özellikle cilt üzerindeki etkileri oldukça fazladır. Bunun yanında yaşlanmayı geciktirici etkisiyle çok yönlüdür. Çok iyi bir temizleyici olduğundan dolayı gözenekleri derinlemesine temizler ve sıkılaşmasını sağlar. Aynı zamanda ciltte meydana gelen atık ve toksinleri yok eder. Cildi besler ve hücreleri yeniler.

İşte Size Aloe Veranın 10 Önemli Faydaları

 1. Akne (sivilce) oluşumunu önler.
 2. Cildi tedavi eder.
 3. Ağızdaki sorunları giderir.
 4. Selülit oluşumunu azaltır.
 5. Saça faydalıdır.
 6. Kepek oluşumunu yok eder.
 7. Rahatlatıcı etkisi vardır.
 8. Zayıflamayı sağlar.
 9. Kabızlığı önler.
 10. Bağırsak problemlerini yok eder.

Yapılan araştırmalar sonucunda aloe vera bitkisinin yüzlerce faydası olduğu ortaya çıkmıştır. Bazı diğer faydalarında da bahsetmek gerekirse;

 • Aloe vera radyasyon etkilerini azaltır. Her evde mutlaka bulunması gerekir.
 • Böcek sokmalarına karşı aloe vera jeli oldukça etkilidir. Aynı zamanda ağrıyı ve şişliği de azaltmaktadır.
 • Aloe vera bitkisi egzamaya iyi gelir.
 • Bağırsak enfeksiyonu ve şişkinliğe karşı faydalıdır.
 • Göz iltihaplarını aloe vera suyu hafifletir. Göze pamuk yardımıyla tampon yapılabilir.
 • Sedef hastalığını aleo vera bitkisi hafifletir.
 • Elma ile birlikte alınan aloe vera suyu müshil etkisine sahiptir.
 • Aloe vera bitkisi kaynatılarak suyu içildiğinde astıma karşı fayda sağlar.
 • Aloe vera içecekleri kolon kanserine karşı etkilidir.
 • Aloe vera jeli sivilceleri ortadan kaldırmada oldukça etkilidir.
 • Ciltte meydana gelen yanıkların tedavisinde kullanılır.
 • Daha çok kadınlarda ve ilerleyen yaşlarda görülen kemik erimesi hastalığına aleo vera bitkisi oldukça etkili sonuçlar elde etmesine sebep oluyor.
 • Aloe vera bitkisi güçlü antivirüs etkisi sebebiyle dudak ve dudak kenarında oluşan uçukları en kısa sürede tedavi eder.
 • Güneş yanığı gibi hafif deri yanıklarında oldukça etkilidir.
 • Saç dökülmesine karşı sirke ile karıştırılıp dipler masaj yaparak ovulur. Saç uzamasını da teşvik eder.
 • Erken yaşlanmayı ve kırışıklığı önler.

Erken Yaşlanmaya ve Kırışıklığa Karşı Aloe Vera Formülü

Malzemeler

1 çay kaşığı aloe vera jeli
1 çay kaşığı yulaf ezmesi
Yarım çay kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Öncelikle malzemelerin hepsini bir kabın içerisine koyun. Koyu ve macun kıvamına gelen kadar karıştırın. İyice birbirleriyle özleşen karışımı, temiz ve kuru cildinize maske şeklinde sürün. 30-35 dakika cildinizde bekletin. Ardından soğuk suyla yıkayın ve kağıt havlu ile tampon yaparak kurulayın.

Bu maske cildin kırışıklığını azaltır ve ince çizgilerin kaybolmasını sağlar. Aynı zamanda cildi nemlendirir ve ölü hücrelerin temizlenmesinde etkilidir. Cildin elastik yapısını korur ve cildin daha pürüzsüz olmasını sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir