Püf Noktaları

Günlük hayatta işlerinizi kolaylaştıracak herşey. Pratik bilgiler, püf noktaları, kendin yap tüyoları, basit bilgiler ve hayatın içinden pratik sırlar.

SAÇ İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER VE SAÇ TİPLERİNE UYGUN BAKIM FORMÜLLERİ 

SAÇ İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER VE SAÇ TİPLERİNE UYGUN BAKIM FORMÜLLERİ 

İnsan saçı keratin adı verilen bir proteinden oluşmaktadır. Keratin; deri, kıl, saç, tırnak gibi yapılarda bulunan dayanıklı bir maddedir. Saç rengi ise kalıtım yoluyla insana anne ve babasından geçmektedir. İnsan başının tamamının saçla kaplı olduğunu düşünürsek ortalama olarak 100.000 ila 150.000 arasında saç teli bulunmaktadır. Bir saçın ortalama ömrü 2-7 yıl arasındadır. Bu süre sona erdiğinde saç kökünden yeni bir saç çıkmaya başlar ve eski saç dökülür. Normal insanda günde ortalama 100-150 adet saç dökülür ve yerine yenisi çıkar. Bir günde 100-150 saç teline kadar dökülme normal kabul edilmektedir. Dökülen bir saç telinin yerine yenisi 6 – 10 hafta arasında çıkmaktadır.

Saçlar, yüzün en önemli aksesuarlarından biridir. Gür, hacimli ve gösterişli saçlar herkes için güzelliğin olmazsa olmazları arasındadır. Ne yazık ki saçlar hava koşullarından en çok etkilenen şeylerden biridir. Bunun ardından kireçli sular, hormonal faktörler, düzensiz yaşam tarzı, beslenme, kozmetikler, saç açıcılarının ve mevsim geçişlerinde yaşanan ekstra dökülmelerin verdiği zarar geliyor. Saç kremleri ve şampuanlar saça temiz ve bakımlı bir görünüm kazandırsa da onu canlandırmaya yetmeyebiliyor.

Böyle zamanlarda saçları güçlendirmenin en etkili yolu bakım maskeleri oluyor. Sağlıklı olan saç telleri ve saç kökleri % 92 oranında proteinden oluşmaktadır. Uygulanan saç maskeleri ile bu protein içeriğini saça doğrudan kazandırmak mümkündür. Saç maskeleri aktarlardan veya kozmetik firmalarından satın alınabileceği gibi evde mutfakta bulunan malzemelerle de çok kolay şekilde hazırlanabilir. Kolayca yapılabilecek birkaç tarife yazının devamından ulaşabilirsiniz.

Tüm bunların yanında saçların daha sağlıklı kullanılabilmesi için birkaç tavsiyede bulunabiliriz. Öncelikle banyo sırasında saçlara şampuan uygulamadan önce, saçın tamamen ıslak olduğundan emin olunmalıdır. Şampuanı direkt saçlara dökmek yerine önce ele alıp sonra saça uygulamak daha sağlıklıdır. Saçın köpürtme işleminin 30 saniyeden uzun sürmemesine dikkat edilmelidir. Bu adımlar izlendiğinde saçlardaki ekstra kırılmalar önlenmiş olunacaktır. Diğer bir öneri ise plastik tarak ve fırça kullanmaktan kaçınılması gerektiğidir. Çünkü plastik malzemeler kişinin saçında ekstra statik elektrik birikmesine neden olur. Bu da saçların donuk, cansız görünmesine ve elektriklenmeden dolayı uçuşmasına sebep olur. Daha az statik elektrik verecek bitki ya da hayvan lifleri gibi diğer malzemelerden yapılmış taraklar kullanmak daha sağlıklıdır.

Bazı Vitaminlerin Saç Üzerindeki Etkileri

A vitamini eksikliği saçlarda kırılmaların oluşmasına sebep olur ve kepeklenmeyi arttırır.
B1 ve B6 eksikliği saç dökülmelerinin en büyük sebebidir.
B12 vitamini saç köklerini beslemektedir.
C vitamini saç köklerini güçlendirir, saçların sağlıklı şekilde uzamasını sağlar ve saç tellerindeki pigment üretimini düzene sokar.

Evde Hazırlanabilecek Saç Maskeleri;

Yağlı Saçlar İçin Saç Maskesi

Kullanılacak Malzemeler;

Yarım su bardağı su
Yarım su bardağı elma sirkesi
Hazırlanışı;

Yarım su bardağı su ve elma sirkesi bir kasede karıştırılır. Sonrasında saça dipten uca kadar uygulanır. Saçta yarım saat bekletildikten sonra ılık suyla 1 defa şampuanlayarak yıkanır.

Kuru Saçlar İçin Saç Maskesi

Kullanılacak Malzemeler;

Yarım su bardağı saf zeytinyağı
10 damla limon

Hazırlanışı;

Yarım su bardağı saf zeytinyağına 10 damla limon sıkarak elde edilen karışımı tüm saça dipten uca kadar uygulanır. Yarım saat saçta beklettikten sonra ılık suyla 1 defa şampuanlayarak yıkanır.

Yumurta Maskesi

Yumurta hemen hemen her saç tipine faydalı olabilecek bir malzemedir. İçinde barındırdığı B vitamini ile saçların dökülmesini, kopmasını engeller ve sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Sağlıklı olan tavukların yumurtalarının besin değeri daha yüksektir. Bu sebeple serbest gezen tavuk yumurtası kullanılması önerilmektedir.

Kullanılacak Malzemeler;

1 yumurta
1 bardak süt
2 yemek kaşığı zeytinyağı
2 yemek kaşığı limon

Hazırlanışı;

Kullanılacak malzemelerin tümü bir kasede birleştirilir ve iyice çırpılır. Elde edilen karışım kafa derisine ve saça doğrudan uygulanır. Saçlar bir bone veya eş değer bir malzeme yardımıyla kapatılır. 20 dakika bu şekilde beklenir. Ardından soğuk su ile saç iyice durulanır.

Zeytinyağı, Hindistan Cevizi Yağı ve Zencefil Maskesi

Zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı saça en iyi gelen yağlardandır. Her ikisi de saçı kökten uca besler ve daha hacimli bir görünüme sahip olmasını sağlar. Hindistan cevizi yağı ayrıyeten saç kırılmalarını önleyerek dökülmeleri azaltıcı bir etkiye sahiptir. Zencefil ise magnezyum, potasyum ve fosfor gibi saça faydalı mineraller ile yüklüdür. Bu maske kepek sorununa da faydalı olacaktır.

Kullanılacak Malzemeler;

1 yemek kaşığı rendelenmiş zencefil
2 yemek kaşığı zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı
(Karışım saçları güçlendirmek amacı ile kullanılıyor ise zeytinyağı, saç dökülmesini önlemek için kullanılıyor ise Hindistan cevizi yağının kullanılması önerilmektedir.)

Hazırlanışı;

Önceden rendelenmiş olan zencefil zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı ile karıştırılır. Bu elde edilen karışım kafaya ve saçlara iyice yedirilir. Saçta yaklaşık olarak 1 saat bekletildikten sonra yıkanmalıdır.

Yeşil Çay Maskesi

Yeşil çayın antioksidan etkisi saç dökülmesini önler ve yeni saçların çıkmasını hızlandırır. Ayrıca kafa derisinde meydana gelen iltihaplanmayı giderir.

Kullanılacak Malzemeler;

1 bardak soğuk yeşil çay
Yarım çay bardağı organik elma sirkesi

Hazırlanışı;

Bu formül banyo yapıldığı esnada kullanıma uygundur. Öncelikli olarak bu iki malzeme bir kasede karıştırılır. Saçlar şampuanlandıktan ve durulandıktan sonra karışım saçlara doğrudan dökülür. Saç bu aşamada bir tarak yardımıyla taranır ve sıvı karışımın saça iyice yedirilmesi sağlanır. Son aşama budur ve saç durulanmadan öylece bırakılır.

Not : Eğer karışımı uygulayacak kişinin saç rengi beyaz veya sarı ise öncesinde küçük bir kısma dökülüp test edilmelidir. Çünkü bu karışımın saç rengini değiştirme ihtimali vardır.

Muz Maskesi

Muz potasyum, doğal yağlar ve vitaminleri içinde barındıran bir gıdadır. Bu özellikler sayesinde saç maskesi denilince akla ilk gelen yöntemlerdendir.

Kullanılacak Malzemeler;

2 adet olgunlaşmış muz
1 yemek kaşığı zeytinyağı
1 yemek kaşığı bal
1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı

Hazırlanışı;

Tüm malzemeler bir kase içinde birleştirilir. Ardından macun kıvamını alana kadar karıştırılır. Meydana gelen karışım kafa derisine ve saça uygulanır. 10 dakika saçta bekletilir. Sonrasında ılık su ile yıkanır.

ALERJİYE NE İYİ GELİR?

ALERJİYE NE İYİ GELİR?

Burun akıntısı, kaşıntılı gözler ve hapşıramayacak kadar sinir bozucu sansasyon gibisi var mı? İnsanın psikolojisi bozan alerjilere karşı ne yapılabilir? Bu yazıda alerjiye ne iyi gelir sorusunun cevabını vermeye gayret edeceğiz. Bilindiği gibi Polen sayımı, hava ısındığı için yükseliyor, bu da alerjilere neden olabiliyor.

DİŞ AĞRISI NASIL GEÇER?

DİŞ AĞRISI NASIL GEÇER?

Diş ağrısı diş eti hastalığından, kırık dişlerden, anormal bir ısırıktan veya dişlerinize sert müdahaleden ve daha başka bir takım problemlerden kaynaklanabilir. Ağrı kesiciler diş ağrılarını kesebilir. Özellikle sadece diş ağrısına odaklı ağrı kesiciler vardır. Fakat uzmanlar, ilaç kullanmanın insana yan etkileri nedeni ile son plana atılması gerektiğini belirtiyorlar.

ŞAMBALİ TARİFİ NASIL YAPILIR ?

ŞAMBALİ TARİFİ NASIL YAPILIR ?

Şambaba veya Şam tatlısı olarak da bilinen şambali; Batı Anadolu’ya özgü, özellikle Ramazan aylarında yapılan şerbetli bir sokak tatlısıdır. Özellikle İzmir’de camekanlı motorlarda satılanları ile meşhurdur. Adından da tahmin edileceği gibi Suriye’nin Şam kentine özgü bir tatlıdır. Ülkemizde Antakya, Adana, Trakya, İzmir ve Ege bölgelerinde kendine yer edinmiştir. Adı özellikle İzmir ile anılır. Yani İzmir dışındaysanız ve buraya yolunuz düşmüşse Kemeraltı’nda Tarihi Hisarönü Şambalicisi’ne uğrayıp bu lezzeti tatmadan sakın ola ki dönmeyin. Şambali revaniden daha sert kıvamlı, yoğun bir tatlıdır. Ana malzemeleri irmik, şeker, yoğurt veya süttür. Alışık olduğumuz şerbetli tatlıların aksine üstü ve altı daha çıtır olur. Aynı zamanda şerbetli olmasına rağmen çok ağır değildir. Dikdörtgen veya kare dilimler halinde servis edilir. Tamamen pişmeden önce dilimlenerek pişme işlemi tamamlanır. Ardından şerbetlenerek servis edilir.

EVDE SAÇ BOYASI NASIL YAPILIR?

EVDE SAÇ BOYASI NASIL YAPILIR?

Biz kadınlar her zaman bakımlı olmayı severiz. Ah birde söz konusu saç olunca akan sular durabilir diyebiliriz. Bu sebeple de her türlü zahmete katlanmak zorunda kalınıyor. Aslında saç boyasını sadece kadınlar değil, artık erkeklerde uyguluyorlar. Tabi kadınlar saçlarını erkekler gibi sadece beyazlarını kapatmak için değil, değişiklik olsun diye ve hava katmak için de boyayabilirler. Ancak bilindiği üzere saç boyaları kimyasal madde içerikli olduğundan dolayı, saç ve saç derisine ciddi anlamda zarar verir. Yani güzelleşmek uğruna bu tür sağlığı tehdit eden kimyasal ürünlere maruz kalmak zorunda değilsiniz. Kendini düşünen herkes artık doğal ürünleri tercih etmeye başladı. Peki bu neden saç boyası da olmadın? Birde en önemlisi ki, kuaföre gitmekten bıktıysanız ve zaman bulamıyorsanız bu yazı tamda sizin içindir.

Peki, evde organik doğal saç boyası nasıl yapılır?

Evde elbette her şey gibi organik olarak saç boyası da yapılabilir. Gayrette mümkün olan ve sağlığa zararı olmadan güzelleşmek kolay.

Gelelim renklerine göre doğal saç boyası nasıl yapılır, öğrenelim…

ŞEKER KARAMELİZE NASIL YAPILIR?

ŞEKER KARAMELİZE NASIL YAPILIR?

Karamel, şekerin yavaşça ısıtılması sonucu eriyerek moleküllerinde ortaya çıkan değişiklik sonucu kahverengi bir renk alması ve güzel bir lezzet kazanması yoluyla yapılan yiyecektir. Şekerin karamele dönüşmesi için genellikle 170 °C civarında olur. Şeker molekülleri oksitlenir ve bazı uçucu maddelerin kaybolması sonucu karamel lezzeti ortaya çıkar. Yiyecekler az miktarda yağ ile kavruldukları takdirde yüzeylerindeki şekerler karamele dönüşürler. Bu yöntem yiyeceklerin lezzetini arttırmak için sıkça kullanılır. Örneğin; soğan yemeklere katılmadan önce kavrularak pembeleştirilmesi karamelleşmeye neden olur ve soğana lezzet kazandırır. Karamelize şekeri; krokan, nuga ve krem karamel gibi çeşitli tatlılarda ve karamelize tat eklemek istediğiniz farklı tariflerde kullanabilirsiniz. Gelelim püf noktalarıyla şeker karamelize nasıl yapılır, öğrenelim…

EVDE SAÇ BOYAMANIN PÜF NOKTALARI NELERDİR?

EVDE SAÇ BOYAMANIN PÜF NOKTALARI NELERDİR?

Kadınlar bakımlarına her daim gereğinden fazlasıyla özen gösterirler. Hatta daha da ileriye giderek, bu uğurda ellerinden gelenin hep bir daha fazlasını yaparlar. Söz konusu güzellik ise, gerisi teferruatta diyebiliriz. Zaten normal olanı da bu değil mi? Çok fazla abartıp, aşırıya kaçmadan yapılan bakım. Bu tür bakımları rutin haline getirirseniz eğer, her şey çok daha kolay ve kalıcı olacaktır. Gelelim saç boyasına; kadınlar saçlarını sadece beyaz kapatmak için değil, değişiklik yapmak içinde boyayabilirler. Saçlarının rengiyle çok sık oynayan kadın, ruhsal bulanım içerisinde olduğu bilimsel olarak kayıtlarda bulunuyor. Sadece saç boyatmak değil, kadın durmadan saçıyla oynuyorsa yani saçında hep bir değişiklik yapıyorsa muhakkak bir problem vardır. Çünkü kadın bir şeyleri değiştirmek istiyordur, ancak elinden hiçbir şey gelmediğinden dolayı işe saçlarından başlar. Tabi bu da bir nevi terapi denilebilir. Her şey kadınlar için. Eğer sonunda kadın mutlu oluyorsa, saçıyla istediği gibi oynayabilir. Zaten saç, kadının en güçlü silahlarından birisidir. Hatta en güzel aksesuarda diyebiliriz. Saç rengi zaman içerisinde

KALICI VE HIZLI BRONZLUK NASIL ELDE EDİLİR?

KALICI VE HIZLI BRONZLUK NASIL ELDE EDİLİR?

Yazın bronzlaşmak herkesin en büyük tutkusudur. Ancak bronzlaşmaktan çok, o bronzluğu kalıcı hale getirmeyi isteriz. Çünkü bronzluk sağlandığında dahi, kalıcı olması zordur. Yanık ten herkes tarafından çok seviliyor. Çikolata sevmekten mi kaynaklanıyor bilinmez ama esmer kadın ayrı bir çekicidir. Zaten ne demişler, ”esmerler kıskanılmasaydı, solaryum icat edilmezdi” diyede boşuna söylenmemiş. Ancak bronz tene sahip olmak için de kendinizi çok fazla yıpratmayın. Çünkü bilindiği üzere güneşe korumasız olarak maruz kalmak, ciddi anlamda olumsuzluklara sebebiyet verebiliyor. Öncelikle şunu belirtmek istiyoruz ki, genç kalma iddiasında olan herkes güneş ile arasındaki mesafeyi koruması gerekli. Güneş, cildin erken yaşlanmasına ve kırışıklıklarının oluşmasına neden oluyor. Çünkü güneş cildin sertleşmesine sebebiyet verdiğinden dolayı, kırışıklıkların oluşmasına

YÜZ KONTÜRLEME NASIL YAPILIR?

YÜZ KONTÜRLEME NASIL YAPILIR?

Yüz kontürleme, özel bir makyaj tekniğidir. Bu özel makyaj tekniğiyle, yüz hatları daha belirgin bir şekilde ortaya çıkar. Yüz kontürleme ile amaç ise, yüzünüzün şeklini ideal yüz şekline ulaştırmak, bunu da uygun makyaj ürünleri ve fırça ile gölge ve ışık oyunları ortaya çıkararak sağlamaktadır. Yüz kontürleme ile daha çok bornzer denilen makyaj ürünleri ile koyu renkte bölgeler yaratmak ve aydınlatıcı ürünlerle de, aydınlatıcı bölgeler yaratmaktır. Koyu renkteki gölgeler o bölgeyi geri iter, açık renkteki açık gölgeler ise o bölgeyi ön plana çıkarır. İnsanlar birbirinden farklı yüz tiplerine sahiplerdir. Öncelikle hangi yüz şekline ait olduğunuzun farkına varın. Çünkü kontürleme işlemi kusursuz görünen bir makyaj tekniğidir. Bu sebeple uygulanacak olan yöntemin doğru yüz şekline uygulanması gerekir. Yüz kontürleme genellikle yuvarlak, kalp ve kare (köşeli) yüz hatlarına sahip olanlar tarafından tercih edilir. Amaç ise, oval yüz hatlarına sahip olmaktır. Kısaca kontürleme yapmaktaki amaç, yüzünüzü  ve burnunuzu olduğundan daha ince göstermektir. 

SAÇTA PLAJ DALGASI NASIL YAPILIR?

SAÇTA PLAJ DALGASI NASIL YAPILIR?

Her kadın saçlarıyla ön planda olmayı sever. Çünkü saç, kadınlar için en önemli aksesuarlarından birisidir. Tabi birde yazın kendisini hissettirdiği şu günlerde iş temposundan deniz, kum ve güneş üçlüsüyle buluşamamış birçok kadın vardır. Ancak sırf gidemediğiniz için kendinizi oradan mahrum edemezsiniz. Özlem çekebilirsiniz ama o etkiyi de saçlarınızda yaratarak, bir nebzede olsa özlemi giderebilirsiniz. Kısaca plajda olmanıza gerek yok! Deniz, kum, güneş ve rüzgar olmadan da evinizde doğal seksi plaj saçına sahip olabilirsiniz. Hatta gören herkes sizin tatilden yeni gelmiş sanacak.