Kişisel Bakım

Kişisel bakıma dair herşey. En yeni ve pratik öneriler, güzellik, bakım, maskeler, tonik, cilt temizliği ve bakımı, el ve ayak bakımı hakkında bilgiler.

SAÇ İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER VE SAÇ TİPLERİNE UYGUN BAKIM FORMÜLLERİ 

SAÇ İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER VE SAÇ TİPLERİNE UYGUN BAKIM FORMÜLLERİ 

İnsan saçı keratin adı verilen bir proteinden oluşmaktadır. Keratin; deri, kıl, saç, tırnak gibi yapılarda bulunan dayanıklı bir maddedir. Saç rengi ise kalıtım yoluyla insana anne ve babasından geçmektedir. İnsan başının tamamının saçla kaplı olduğunu düşünürsek ortalama olarak 100.000 ila 150.000 arasında saç teli bulunmaktadır. Bir saçın ortalama ömrü 2-7 yıl arasındadır. Bu süre sona erdiğinde saç kökünden yeni bir saç çıkmaya başlar ve eski saç dökülür. Normal insanda günde ortalama 100-150 adet saç dökülür ve yerine yenisi çıkar. Bir günde 100-150 saç teline kadar dökülme normal kabul edilmektedir. Dökülen bir saç telinin yerine yenisi 6 – 10 hafta arasında çıkmaktadır.

Saçlar, yüzün en önemli aksesuarlarından biridir. Gür, hacimli ve gösterişli saçlar herkes için güzelliğin olmazsa olmazları arasındadır. Ne yazık ki saçlar hava koşullarından en çok etkilenen şeylerden biridir. Bunun ardından kireçli sular, hormonal faktörler, düzensiz yaşam tarzı, beslenme, kozmetikler, saç açıcılarının ve mevsim geçişlerinde yaşanan ekstra dökülmelerin verdiği zarar geliyor. Saç kremleri ve şampuanlar saça temiz ve bakımlı bir görünüm kazandırsa da onu canlandırmaya yetmeyebiliyor.

Böyle zamanlarda saçları güçlendirmenin en etkili yolu bakım maskeleri oluyor. Sağlıklı olan saç telleri ve saç kökleri % 92 oranında proteinden oluşmaktadır. Uygulanan saç maskeleri ile bu protein içeriğini saça doğrudan kazandırmak mümkündür. Saç maskeleri aktarlardan veya kozmetik firmalarından satın alınabileceği gibi evde mutfakta bulunan malzemelerle de çok kolay şekilde hazırlanabilir. Kolayca yapılabilecek birkaç tarife yazının devamından ulaşabilirsiniz.

Tüm bunların yanında saçların daha sağlıklı kullanılabilmesi için birkaç tavsiyede bulunabiliriz. Öncelikle banyo sırasında saçlara şampuan uygulamadan önce, saçın tamamen ıslak olduğundan emin olunmalıdır. Şampuanı direkt saçlara dökmek yerine önce ele alıp sonra saça uygulamak daha sağlıklıdır. Saçın köpürtme işleminin 30 saniyeden uzun sürmemesine dikkat edilmelidir. Bu adımlar izlendiğinde saçlardaki ekstra kırılmalar önlenmiş olunacaktır. Diğer bir öneri ise plastik tarak ve fırça kullanmaktan kaçınılması gerektiğidir. Çünkü plastik malzemeler kişinin saçında ekstra statik elektrik birikmesine neden olur. Bu da saçların donuk, cansız görünmesine ve elektriklenmeden dolayı uçuşmasına sebep olur. Daha az statik elektrik verecek bitki ya da hayvan lifleri gibi diğer malzemelerden yapılmış taraklar kullanmak daha sağlıklıdır.

Bazı Vitaminlerin Saç Üzerindeki Etkileri

A vitamini eksikliği saçlarda kırılmaların oluşmasına sebep olur ve kepeklenmeyi arttırır.
B1 ve B6 eksikliği saç dökülmelerinin en büyük sebebidir.
B12 vitamini saç köklerini beslemektedir.
C vitamini saç köklerini güçlendirir, saçların sağlıklı şekilde uzamasını sağlar ve saç tellerindeki pigment üretimini düzene sokar.

Evde Hazırlanabilecek Saç Maskeleri;

Yağlı Saçlar İçin Saç Maskesi

Kullanılacak Malzemeler;

Yarım su bardağı su
Yarım su bardağı elma sirkesi
Hazırlanışı;

Yarım su bardağı su ve elma sirkesi bir kasede karıştırılır. Sonrasında saça dipten uca kadar uygulanır. Saçta yarım saat bekletildikten sonra ılık suyla 1 defa şampuanlayarak yıkanır.

Kuru Saçlar İçin Saç Maskesi

Kullanılacak Malzemeler;

Yarım su bardağı saf zeytinyağı
10 damla limon

Hazırlanışı;

Yarım su bardağı saf zeytinyağına 10 damla limon sıkarak elde edilen karışımı tüm saça dipten uca kadar uygulanır. Yarım saat saçta beklettikten sonra ılık suyla 1 defa şampuanlayarak yıkanır.

Yumurta Maskesi

Yumurta hemen hemen her saç tipine faydalı olabilecek bir malzemedir. İçinde barındırdığı B vitamini ile saçların dökülmesini, kopmasını engeller ve sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Sağlıklı olan tavukların yumurtalarının besin değeri daha yüksektir. Bu sebeple serbest gezen tavuk yumurtası kullanılması önerilmektedir.

Kullanılacak Malzemeler;

1 yumurta
1 bardak süt
2 yemek kaşığı zeytinyağı
2 yemek kaşığı limon

Hazırlanışı;

Kullanılacak malzemelerin tümü bir kasede birleştirilir ve iyice çırpılır. Elde edilen karışım kafa derisine ve saça doğrudan uygulanır. Saçlar bir bone veya eş değer bir malzeme yardımıyla kapatılır. 20 dakika bu şekilde beklenir. Ardından soğuk su ile saç iyice durulanır.

Zeytinyağı, Hindistan Cevizi Yağı ve Zencefil Maskesi

Zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı saça en iyi gelen yağlardandır. Her ikisi de saçı kökten uca besler ve daha hacimli bir görünüme sahip olmasını sağlar. Hindistan cevizi yağı ayrıyeten saç kırılmalarını önleyerek dökülmeleri azaltıcı bir etkiye sahiptir. Zencefil ise magnezyum, potasyum ve fosfor gibi saça faydalı mineraller ile yüklüdür. Bu maske kepek sorununa da faydalı olacaktır.

Kullanılacak Malzemeler;

1 yemek kaşığı rendelenmiş zencefil
2 yemek kaşığı zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı
(Karışım saçları güçlendirmek amacı ile kullanılıyor ise zeytinyağı, saç dökülmesini önlemek için kullanılıyor ise Hindistan cevizi yağının kullanılması önerilmektedir.)

Hazırlanışı;

Önceden rendelenmiş olan zencefil zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı ile karıştırılır. Bu elde edilen karışım kafaya ve saçlara iyice yedirilir. Saçta yaklaşık olarak 1 saat bekletildikten sonra yıkanmalıdır.

Yeşil Çay Maskesi

Yeşil çayın antioksidan etkisi saç dökülmesini önler ve yeni saçların çıkmasını hızlandırır. Ayrıca kafa derisinde meydana gelen iltihaplanmayı giderir.

Kullanılacak Malzemeler;

1 bardak soğuk yeşil çay
Yarım çay bardağı organik elma sirkesi

Hazırlanışı;

Bu formül banyo yapıldığı esnada kullanıma uygundur. Öncelikli olarak bu iki malzeme bir kasede karıştırılır. Saçlar şampuanlandıktan ve durulandıktan sonra karışım saçlara doğrudan dökülür. Saç bu aşamada bir tarak yardımıyla taranır ve sıvı karışımın saça iyice yedirilmesi sağlanır. Son aşama budur ve saç durulanmadan öylece bırakılır.

Not : Eğer karışımı uygulayacak kişinin saç rengi beyaz veya sarı ise öncesinde küçük bir kısma dökülüp test edilmelidir. Çünkü bu karışımın saç rengini değiştirme ihtimali vardır.

Muz Maskesi

Muz potasyum, doğal yağlar ve vitaminleri içinde barındıran bir gıdadır. Bu özellikler sayesinde saç maskesi denilince akla ilk gelen yöntemlerdendir.

Kullanılacak Malzemeler;

2 adet olgunlaşmış muz
1 yemek kaşığı zeytinyağı
1 yemek kaşığı bal
1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı

Hazırlanışı;

Tüm malzemeler bir kase içinde birleştirilir. Ardından macun kıvamını alana kadar karıştırılır. Meydana gelen karışım kafa derisine ve saça uygulanır. 10 dakika saçta bekletilir. Sonrasında ılık su ile yıkanır.

YUMURTA AKININ CİLDE FAYDALARI VE YUMURTA AKI İLE YÜZ MASKESİ YAPIMI

YUMURTA AKININ CİLDE FAYDALARI VE YUMURTA AKI İLE YÜZ MASKESİ YAPIMI

Günümüzde pek çok doğal ürün, güzellik ürünü olarak kullanılmaktadır. Yumurta akı da yüksek kaliteli proteinleri içerisinde barındırdığı için saç ve ten üzerindeki olumlu etkilerinden dolayı bu ideal ürünler arasında yer almaktadır. Yumurta akı vücut için gerekli olan B kompleks vitaminleri ve protein yönünden çok zengindir. Ayrıca selenyum içeriği ile damar sertleşmesini önler ve bazı kanser türlerinden koruma sağladığı yönünde klinik araştırma sonuçları bulunmaktadır.

DİŞ AĞRISI NASIL GEÇER?

DİŞ AĞRISI NASIL GEÇER?

Diş ağrısı diş eti hastalığından, kırık dişlerden, anormal bir ısırıktan veya dişlerinize sert müdahaleden ve daha başka bir takım problemlerden kaynaklanabilir. Ağrı kesiciler diş ağrılarını kesebilir. Özellikle sadece diş ağrısına odaklı ağrı kesiciler vardır. Fakat uzmanlar, ilaç kullanmanın insana yan etkileri nedeni ile son plana atılması gerektiğini belirtiyorlar.

PEELİNG NEDİR?

PEELİNG NEDİR?

Cildimiz, bizim göz bebeğimiz olmakla birlikte; her şeyimizdir. Gerek dış etkenler tarafından olsun gerek ise de farklı şekilde oluşan sıkıntılardan meydana gelen sorunlar çerçevesinde olsun; bir şekilde bizlerin beslemesini bekleyen, en hassas bölgemizdir. Makyajdan veya sıkıntılar yüzünden oluşan sivilceler sürecinde sürekli olarak hasara uğrayan cildimizi yenilemek kesinlikle bizim elimizde olan bir durum. Peeling uygulamak olsun veya çeşitli maskeler sayesinde olsun; cildimizde oluşan o kötü görüntüyü, hatta kimi zaman oluşan o pul pul görüntüyü gidermek adına; birçok şekilde yardımcı olabiliriz.

NEEM YAĞI NEDİR, NASIL KULLANILIR?

NEEM YAĞI NEDİR, NASIL KULLANILIR?

Güzellik, bir kadın için ne kadar önemliyse; aslında bir erkek için de o kadar önemli olduğunu söyleyebiliriz. Biz kadınlar doğal güzelliği sevdiğimiz kadar; aslında bakımlı güzellik denilen o makyaj aşamasını da bir o kadar severiz. Bunun için belki de ay sonu geldiği zaman elimizde para kalmamasının tek sebebi; makyaj malzemelerine giden paralarımız olmaktadır. Son zamanlarda birçok ürün beraberinde aynı zamanda yine ürünlerin içerisinde konan malzemeler değişiklik göstermeye başladı; nedir bu malzemeler? Gerek Asya olun gerek ise de; Afrika olsun, bu bölgeler yetişen bir ağaçtan üretilen bir yağdan bahsedeceğiz. Neem yağı, bu bölgelerde bulunan ağaçlardan üretilen bir yağdır. Son zamanlarda oldukça kullanıma açılmış olmasıyla beraber; aynı zamanda gerek makyaj malzemelerinden, tarıma olsun gerek ise de; böcek uzaklaştırmaya kadar birçok ürünün içerisinde kullanılabilir. Bu sayede birçok şeye faydası olduğunu da anlayabiliyoruz.

SOĞUK KIŞ AYLARINDA CİLT BAKIMI NASIL YAPILIR?

SOĞUK KIŞ AYLARINDA CİLT BAKIMI NASIL YAPILIR?

Kış mevsiminin soğuk ve kuru havasından dolayı cilt iki kat fazla kurur, çatlar ve ekstra bakıma ihtiyaç duyar. Cildin yorgun ve soluk görünmemesi için kışın ihtiyacı olan bakım mutlaka yapılmalıdır. Bu önerileri uygulayarak daha canlı ve ışıltılı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Her şeyden önce kış mevsiminde cildinizin temizliğine daha fazla dikkat etmelisiniz çünkü cilt bütün gün kire ve yağa maruz kalır. Bu kirlerden ve ölü hücrelerden cilt mutlaka arındırılmalıdır. Öncelikle cilt mutlaka iyi ve doğru temizlenmiş olmalıdır. Bunun için cilt tipinizi iyi bilmelisiniz. Cildin temizliğini de buna göre yapmalısınız, çünkü her cildin ihtiyacı farklıdır. Kullanacağınız ürünleri de cilt tipinize uygun olarak seçmelisiniz.

EVDE SAÇ BOYASI NASIL YAPILIR?

EVDE SAÇ BOYASI NASIL YAPILIR?

Biz kadınlar her zaman bakımlı olmayı severiz. Ah birde söz konusu saç olunca akan sular durabilir diyebiliriz. Bu sebeple de her türlü zahmete katlanmak zorunda kalınıyor. Aslında saç boyasını sadece kadınlar değil, artık erkeklerde uyguluyorlar. Tabi kadınlar saçlarını erkekler gibi sadece beyazlarını kapatmak için değil, değişiklik olsun diye ve hava katmak için de boyayabilirler. Ancak bilindiği üzere saç boyaları kimyasal madde içerikli olduğundan dolayı, saç ve saç derisine ciddi anlamda zarar verir. Yani güzelleşmek uğruna bu tür sağlığı tehdit eden kimyasal ürünlere maruz kalmak zorunda değilsiniz. Kendini düşünen herkes artık doğal ürünleri tercih etmeye başladı. Peki bu neden saç boyası da olmadın? Birde en önemlisi ki, kuaföre gitmekten bıktıysanız ve zaman bulamıyorsanız bu yazı tamda sizin içindir.

Peki, evde organik doğal saç boyası nasıl yapılır?

Evde elbette her şey gibi organik olarak saç boyası da yapılabilir. Gayrette mümkün olan ve sağlığa zararı olmadan güzelleşmek kolay.

Gelelim renklerine göre doğal saç boyası nasıl yapılır, öğrenelim…

GÜNEŞ YANIKLARINA NE İYİ GELİR?

GÜNEŞ YANIKLARINA NE İYİ GELİR?

Güneş yanığı, derinin güneş ışığına kısa sürede ve aşırı miktarda maruz kalması sonucunda meydana gelen bir rahatsızlık olarak bilinir. Güneş yanığına korunmasız olarak ya da normalden fazla ultraviyole ışınlarına maruz kalınması durumunda ortaya çıkar. Işığa maruz kalan deri önce dış tabakasını kalınlaştırarak, ışığın etkisinden kendisini korumaya çalışır. Hemen arkasından deriye rengini veren bir pigment olan melanin yapımını arttırır. Derinin rengi bu pigmentin artmasıyla birlikte koyulaşır. Işığa maruz kalma daha da uzarsa 1 ila 24 saat içerisinde rahatsızlık belirtileri kendini göstermeye başlar. Bu belirtiler ışığa maruz kalma süresine göre değişir. Hafif kızarıklıktan derinin balonlaşmasına kadar değişir. Yazın ilk defa güneşlenmeye çıkanlar ilk etapta 30 dakikadan fazla, güneşin altında kalmaması gerekir. Sabah saat 10’dan önce ve akşamüstü saat 4’den sonra güneş ışınlarının en az zararlı oldukları zamanlardır. 

EVDE SAÇ BOYAMANIN PÜF NOKTALARI NELERDİR?

EVDE SAÇ BOYAMANIN PÜF NOKTALARI NELERDİR?

Kadınlar bakımlarına her daim gereğinden fazlasıyla özen gösterirler. Hatta daha da ileriye giderek, bu uğurda ellerinden gelenin hep bir daha fazlasını yaparlar. Söz konusu güzellik ise, gerisi teferruatta diyebiliriz. Zaten normal olanı da bu değil mi? Çok fazla abartıp, aşırıya kaçmadan yapılan bakım. Bu tür bakımları rutin haline getirirseniz eğer, her şey çok daha kolay ve kalıcı olacaktır. Gelelim saç boyasına; kadınlar saçlarını sadece beyaz kapatmak için değil, değişiklik yapmak içinde boyayabilirler. Saçlarının rengiyle çok sık oynayan kadın, ruhsal bulanım içerisinde olduğu bilimsel olarak kayıtlarda bulunuyor. Sadece saç boyatmak değil, kadın durmadan saçıyla oynuyorsa yani saçında hep bir değişiklik yapıyorsa muhakkak bir problem vardır. Çünkü kadın bir şeyleri değiştirmek istiyordur, ancak elinden hiçbir şey gelmediğinden dolayı işe saçlarından başlar. Tabi bu da bir nevi terapi denilebilir. Her şey kadınlar için. Eğer sonunda kadın mutlu oluyorsa, saçıyla istediği gibi oynayabilir. Zaten saç, kadının en güçlü silahlarından birisidir. Hatta en güzel aksesuarda diyebiliriz. Saç rengi zaman içerisinde

BEBEK PUDRASI İLE CİLT MASKESİ NASIL YAPILIR?

BEBEK PUDRASI İLE CİLT MASKESİ NASIL YAPILIR?

Tek bir cildiniz var ve bu sebeple en iyi bakımı cildimize uygulamak gerekir. Özellikle kadınlar cilt bakımına erkeklerden daha fazla önem veriyor. Aslında yanlış bir davranış. Sonuçta cilt bakımının kadını ya da erkeği yoktur. Cilt bakımı cinsiyet meselesi de değildir. Ancak şimdiye kadar oldukça nadirdir, cilt bakımı yapan erkek. Evet kızlar burada iş sizlere düşüyor. Sevdiğiniz kişiyle ilgilenin ve kendinize ayırdığınız bakım zamanını sevdiğinizin bakımı için de ayırın. Çünkü dediğimiz gibi, tek bir cilde sahibiz ve ona da gereken önemi ve özeni göstermeliyiz. Sizlerle paylaşacağımız bebek pudrası maskesini hemen hemen neredeyse bilmeyen yoktur. Özellikle yağlı cilt tipine sahip olan kişilerin kurtarıcı maskesi de diyebiliriz. Yoğun iş temposu ve gün içerisindeki koşuşturmalar yüzünden kendinize vakit ayırıp da, güzellik merkezlerine gidemiyorsanız üzülmeyin. Evde uygulayacağınız bu maske sayesinde cildinizin pürüzsüz ve tabir-i caizse bebek gibi bir cilde sahip olacaksınız. Böylece hem vakitten, hemde nakitten kazanacaksınız. Maliyetinin az ve yapımının pratik olduğu bu maskeyi haftada 2 kere uygulayarak, güzelliğinize güzellik katabilirsiniz. Çok uzatmadan bebek pudrası ve gül suyu ile hazırlayacağımız cilt maskesi tarifimizin yapım aşamalarına geçelim…