ANTİBİYOTİKLERİN FAYDALARI VE ZARARLARI NELERDİR?

ANTİBİYOTİKLERİN FAYDALARI VE ZARARLARI NELERDİR?

Antibiyotik tanımı şöyle yapılabilir; Antibiyotik, bakterilerin metabolizmasını bozmak üzere hazırlanmış kimyasal bileşenlerdir. Amaç bakterinin hücresine sızmak hücre zarını bozmak yani işlevini yok etmektir. Vücudumuzun bağışıklık sistemi zaten bunu yapacak maddeler üretir ancak çoğu kez yenilir ve hasta düşeriz. Bu durumda antibiyotiklerin yardımına ihtiyaç duyarız. Günümüzde binlerce farklı bakterinin neden olduğu farklı hastalıklar vardır. Her bir hastalığa odaklanarak üretilen antibiyotikler vardır. Üst solunum yolu için üretilen bir antibiyotik, diş apsesi için etkili olmaz. Çünkü tıp literatüründe hangi bakterilerin, hangi organlarımızı esir almaya çalıştığı bilinmekte ve ona göre ilaç üretilmektedir. Bakteriler bizi felç etmeye çalışır. Antibiyotikler ise bakterileri felç etmeye, protein sentezini bozmaya çalışırlar. Antibiyotiklere geçmeden önce bazı kavramları bilmemiz gerekiyor. Öncelikle spektrum kavramını bilmek, bakterilerin sınıflandırılması metodunu bilmek için gereklidir. Spektrum dendiğinde, belli bir hasara odaklanmış bakteri grubunu anlamamız gerekiyor. Ya da bakteri kümesi de diyebiliriz. Bu yelpaze ya da küme, odaklandığı belli sistemleri yok etmeye çalışır. Geniş spektrum demek; yelpazede daha çok bakteri grubu demek oluyor. Dar spektrum demek ise kümenin daha az bakteri kapsadığı anlamına geliyor. Direnç elektronikte kullanıldığı anlamı ile akışa karşı gösterilen zorluktur. Bakteriler ise direnç göstererek; antibiyotiklerin saldırılarına karşı daha güçlü yapılanırlar başka bir deyişle dirençlerini yükseltirler. Sürekli antibiyotik alan insanlarda, bakteri direnci yükselir ve onları yok etmek için daha güçlü ilaçlara ihtiyaç duyulur. Uzun süreli antibiyotikkullanımında vitamin eksikliği baş gösterebilir. Bu durumda vitamin takviye ilaçlar da verilir. Antibiyotikler çok farklı çeşitlere ayrılırlar. Her organ ya da sisteme musallat olan bakteri yelpazesi için aynı çeşitlilikte antibiyotikler üretilir. KBB hastalığı için ayrı antibiyotikler üretildiği gibi, solunum yollarını tedavi etmek için de yine farklı antibiyotikler üretilir.

Penisilin Nedir?

Günümüzde en fazla kullanılan antibiyotikler penisilinlerdir. Bakterileri, tahmin edeceğiniz gibi haşat etmek için özel olarak üretilirler. Yani bakteri hücre duvarı sentezini bozarlar. Damar yolu ile verilen, IM kalçadan yapılan veya hap şeklinde verilen penilisin formları mevcuttur. Mesela KBB enfeksiyonlarını otit, sinüzit, farenjit, tonsillit gibi hastalıkları tedavi etmek için penisilinler kullanılır.İnsanlar bazen penisilin alerjisi geliştirebilirler. Bu yüzden hastanelerde penilisin yapılırken hasta bir kaç dakika kızarıklık morluk şişlik gösteriyor mu bakılır. Ayrıca birpenilisin alındığında, alerji ortaya çıkmıyorsa, hep çıkmaz diye bir kural yoktur. 5.6.7. alımlarda dahi ortaya alerjik reaksiyon çıkabileceği için penilisinler çok dikkatli kullanılmalıdır.

Görüldüğü gibi antibiyotikler insan sağlığı tehlikeye girdiğinde, bağışıklık sistemi yeteri kadar etki göstermediğinde, birer kurtarıcı olarak vücuda verilirler ve bakterileri yok etmeye birkaç gün içinde başlar ve işlerini bitirirler. Antibiyotikler sadece bakterilere etki eder. Virüslere etki etmez. Söz gelimi grip virüs kaynaklı bir hastalıktır ve hiçbir antibiyotik grip virüsüne karşı etki gösteremez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir