AŞKIN HALLERİ NELERDİR?

AŞKIN HALLERİ NELERDİR?

Aşk nedir? Aşk hakkında birçok söylenti yapılmakta. Ancak aşkın herhangi bir tanımı mevcut değildir. Aşkı anlatamazsın. Sadece kapılıp rüzgarına esmeye başlarsın. Aşk neydi? Bilimsel olarak aşk; oksitosin hormonuyla ilgilidir. Peki oksitosin nedir? Oksitosin hormonu, en fazla üreme hormonuyla ilgisi olduğu biliniyor. Beyinde nöromodülator görevi olan bir memeli hormonudur. Beyinde hipotalamusta sentez edilir ve arka hipofizden salınır. Son zamanlardaki yapılan çalışmalar sonucunda oksitosin hormonunun davranışlar üzerindeki etkisini de göstermektedir. Örneğin; orgazm, cinsel birleşme, sosyal tanıma, eşler arasındaki bağ, anksiyete ve anne davranışları bu davranışlar arasında yer almaktadır. Bu sebeple bu hormonun adına ”aşk hormonu” denilmektedir. Oksitosin hormonunun yetersiz salgılanması sonucunda psikopati, narsisizm, sosyopati ve genel manipülasyon eğilimi ile ilişki bulunmuştur. Aşk, karşı cinsteki kişiye duyulan sonsuz sevgidir. Aynı zamanda aşk, en etkili ağrı kesici olarak bilinir. Sevginin veya aşkın hiçbir karşılığı yoktur ve hiçbir maddiyatla ölçülemez.

Aşık olduğunu nasıl veya ne zaman anlarsın? Böyle bir zaman dilimi mevcut değildir. Çünkü bu soruyu sormaya başladığında aşık değilsindir. Aşık olduğunu anlamının en güzel yolu; ”ne oldu bana böyle” diye sorduğunuzda iş işten çoktan geçmiştir. Çünkü anlamadan çoktan rüzgarına kapılıp gitmişsinizdir. Öyle 3 günlük aşk değildir bu.

Aşkın ömrü yoktur!

Aşık olduktan sonra ne sonrası kalır, ne de gelecek. Sadece anı yaşamak istersin. Her geçen saniye yanında olmayı, sesini duymayı, gözlerine bakmayı hatta nefesinde olmayı düşlersin. Konuşmadığın her saniye kaybetmekten korkarsın.

Şimdi herkesin ağzında bir aşk kelimesi almış başını gidiyor. Ama kimse aşkı yaşamıyor. Bugün senin için ölenler, yarın adını bile hatırlamadan başkasını sayıklamakta.

Peki aşk bu mu?

Ayaklarını yerden kesen, tek bir kelimesiyle şapşala döndüren kişidir, aşk!

Kalbinin vücuda kan pompalamaktan başka yapacağı duygudur. Bu duygu tüm vücudu, hatta en ufak hücrelerini dahi ele geçirir. Onun mutluluğuyla mutlu olursun. Çünkü artık mutlu olmak için sebebe sahip olduğunu düşünürsün. Bilirsin aslında, mutlu olmak için sebeplere gerek yoktur. Ama oksitosin hormonu seni tamamen ele geçirmiştir. Artık her şeyi iki kişilik düşünmeye başlarsın. Hatta sen o, o da sen olmuştur. Belki de olmayacak bir hayale tutulmuşta olabilirsin. Gelmeyeceğini bildiğin halde beklersin.

Şimdi soruyorum size, hanginiz böyle bir aşıksınız? Ya da gerçekten aşık mısınız?

Aşk cesaret işidir. Hatta bir kumarda denebilir. Ya mutlu olursun ya da mutsuz. Ancak mutsuzluk bile aşıkken güzeldir. Çünkü mutsuzken bile hala aşkı yaşarsın.

Aşk deliliktir. Asla yapmam dediğin şeylerin daha fazlasını yaparsın!

Aşk vazgeçmektir. İçin yana yana vazgeçersin. Sevmekten, özlemekten asla!

Aşk her gece ölüp, her sabah anlamsızca doğmaktır.

Aşk anılarda yaşamaktır. Yaşanmışlıkları düşünüp mutlu olursun ama yaşanamayacaklar canını öyle yakar ki, yaşarken ölürsün.

Aşk mutluluktur. Her şeye rağmen mutlu olmayı bilmektir.

Sevginin ve aşkın günü yoktur! Sevdiğin kişiyle her gün hatta her saniye özeldir. Özel günleri gözünüzde çok büyütmeyin. Her anı dolu, dolu sanki son günmüş gibi yaşayın. Kim bilir, belki bir gün haklı çıkarsınız.

Gerçek aşkı bulmak bazen bir ömre bedeldir. Kime sorsan aşık ama aşktan haberleri bile yok. Bir kişi hayatında sadece bir defa aşık olur. Diğerleri sadece alışkanlıktır. Ya da kendini kandırmadan ibaret. Gerçek aşkı yaşamadan, bulmadan, ölmeyin.

Bir söz vardır; ”40 yaşına kadar aşık olmayanın kalbi yoktur. 40 yaşından sonra aşık olanın aklı yoktur” diye. Çok yerinde bir söz doğrusu. Ne de olsa aşk akıl işi değil sonuçta.

Hiç düşündünüz mü neden vücudun merkezi kalptir diye? Ya da neden tek kalbe sahibiz hiç merak ettiniz mi? İnsan düşünebilen canlıdır ve hayvanlar gibi çok eşli değillerdir. Yaratılışı böyledir. Düşünsenize Hz. Adem’in, Hz. Havva’ya olan aşkını. Cennetten atılmışlar. Böyle bir aşktan bahsediyorum size. Var mı böylesine karşılıksız, çıkarsız ya da nedensiz yaşayan?

Zamane aşklarının hepsi çıkar peşinde.

Hanginiz aşkınız için ömrünüzün son anına kadar tek bir kişiye ait olup, beklerdi?

Aşkın, sevginin o saf ve temiz duygularını kirletmeyin.

Hediye seçmeden önce hayatınızın size armağan olan hediyenizi seçin. Çünkü doğru seçimidir, hediyenin ta kendisi!

Aşkın halleri yoktur!

Aşkın tek hali mevcuttur. Ya yaşarsın, ya da beklersin.

Aşkınızı yaşamak için özel günleri beklemeyin. Her canlının yarıştığı tek bir gerçek vardır, ecel gerçeği.

Hala nefes alıyorken sevdiğinize sımsıkı sarılın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir