Başak Burcu Genel Özellikleri

Yönetici Gezegeni: Merkür
Nitelik: Değişken
Gün: Çarşamba
Renk: Sarı, Yeşil
Uğurlu Taşı: Meryem Taşı
Kıymetli Taş: Zebercet, Koyu Safir
Kıymetli Maden: Civa
Element: Toprak
Uğurlu Sayı: 6
Tarot Kartı: Ermiş
Hayvan: Tüm Evciller
Bitki: Nergis
Sevdiği Müzik: Hip Hop
En Önemli Özelliği: Temizlik Hatta Titizlik Hastalığı, Azimli ve Dost Canlısı
En Olumsuz Özelliği: Sır Tutamazlar, Hastalık Hastaları, İşgüzar ve Aşırı Meraklı
Anlaştığı Burçlar: Yay, Koç, Balık ve Akrep
Anlaşamadığı Burç: İkizler, Kova, Yengeç ve Boğa

Başak burcu, burçlar kuşağının en orta burcudur. En belirgin özelliği akıllı olmasıdır. Son derece dikkatli kişilerdir. Hoş ve sevecen bir mizacı vardır. Eleştirmeyi sever. Düşünceli olmasına rağmen, hoşuna gitmeyen şeyleri direk ve net olarak söyler. Hatta kırıcı olurlar. Temizlik onlar için çok önemlidir. Bazen aşırıya kaçacak kadar titiz olurlar. Başak burcunun yaşadığı ortam tam bir müze gibi olmalıdır. Her şey yerli yerinde ve simetrik bir şekilde durmalıdır. Renk uyumuna ve düzen oldukça takıklardır. Bu konuda asla taviz vermezler. Evliliklerinde bu konuyla ilgili hep bir çatışma yaşarlar ve kendisi gibi olmayan bir kişiyle anlaşmaları oldukça zor hale gelir. Onları en çok ruhsal durumları rahatsız eder. Kafaları daima karışıktır ve güven problemi yaşarlar. Bunun yanı sıra ayakları yere sağlam basmaktadır. Nedeni ise toprak grubuna bağlı olmalarıdır. Sürekli bir mızmızlık hali içerisindedirler. Çocuk gibi davranmayı severler. Pohpohlanmaya bayılırlar ve daima gözde olmayı isterler. Aşırı kıskançtırlar. Özel hayatlarının yanı sıra arkadaşlarını, dostlarını ve akrabalarını daima kıskanırlar. Kendilerinden daha iyi olanı hiçbir zaman çekemezler.

Başak burcunun hafızası pek güçlü değildir ve her şeyi not almak durumunda kalırlar. Bu yüzden çok iyi not tutarlar. Hayat ile ilgili planları oldukça abartılıdır. Gözleri daima yükseklerdedir. Lüksü ve ışıl ışıl bir hayat beklentileri vardır. Kendini beğenmiş tavırlar sergiler ve yüksekten bakarlar. Dış çevreye karşı duvarları vardır ve kendisi kurmamış gibi hapishane hayatı yaşıyorum diyerek, yakınırlar. Yaptıkları her eleştiride insanları derinden üzerler. Kırıcı yönleri oldukça güçlüdür. Başak burçları yaşlandıkça, sabit fikirli ve monoton bir kişiliğe sahip olurlar. Kendilerine güvenleri yoktur. Tembel insanlardır fakat tembel insanlardan hoşlanmazlar. Ağırkanlılardır. Estetikten hoşlanırlar ve mutlaka hayatları boyunca en az birkaç tane estetik yaptırırlar. Güzelliklerine aşırı düşkünlerdir. Onlar için her şey mükemmel olmak zorundadır. Yoksa aksi iddia bile edilemez. Her adımda pratik ve zekice davranışlar sergilerler. Arkadaşlarının da kendileri gibi olmalarını isterler. Arkadaşlarıyla toplandıkları vakit dedikodu ve eleştiride bulunmayı severler.

Başak burcu aşk hayatında genel olarak utangaç tavır sergilerler. Aşk hayatlarında hayalini kurdukları kişiyi bulana kadar denerler. Şıpsevdi ve yüzeysel ilişki yaşarlar. Ya da her beraber oldukları kişiyle evlilik hayalleri kurarlar. Duygusal yapıları aşk hayatlarına yansır. Kıskançtırlar ama kendilerine aynı tavırların yansıtılmasından hoşlanmazlar.