Koç Burcu Genel Özellikleri

Yönetici Gezegeni: Mars
Nitelik: Öncü
Gün: Salı
Renk: Kırmızı
Uğurlu Taşı: Yakut
Kıymetli Taş: Elmas
Kıymetli Maden: Demir
Element: Ateş
Uğurlu Sayı:1,9
Tarot Kartı: İmparator
Hayvan: Koyun
Bitki: Geranyum, Itır, Hanımeli, Pars Zambağı
Sevdiği Müzik: Türkçe sözlü Batı müziği
En Önemli Özelliği: Otobüste yaşlı, hamile ve gazilere yer vermek
En Olumsuz Özelliği: Kinci olmaları
Anlaştığı Burçlar: Terazi, Akrep
Anlaşamadığı Burç: İkizler, Yay

Koç burcunu tanımlamak kolay değildir. Zor analizi olan burç, etrafındaki insanların üzerinde hakimiyet kurmak isterler. Aceleci yapısıyla hareketli oluşuyla bilinir, Koç burcu. Açık sözlü olarak tanımlanırlar. Tutkuları hızla gelişim gösterir. Neyi ne zaman yapacağı hiç belli olmaz. Koç’un enerjisini düşürmek neredeyse zor gibi görünür. İstedikleri zaman, herkesten daha sakin ve akıllıca hareket edebilirler. İlgilerinin çabuk ve kolay dağılması, olumsuz özelliklerinde yer almaktadır. Sürekli olarak teşvik edilirse, sadece o zaman ilgilerini toplayabilirler. Çok hızlı düşünebilirler ve düşüncelerine yetişmek bir o kadar da zordur. Realist ve idealisttir. Çocuk gibi gözü kara cengaverlerdir.

Burçlar kuşağının ilk takımyıldızı Koç’tur. Güneş Koç burcundayken, dünyaya gelen Koç burçlarının inanılmaz enerjileri vardır. Enerjileri hem fiziksel, hem de ruhsal yöndedir. Bu enerjileri doğrultusunda dünyaya pozitif enerji katmayı başarırlar. Kendi vücudu, kendi ihtiyaç ve duyguları, hatta egosu her şeyden önce gelmektedir. Hayata tutunma ve bağlılık için dünyaya geldiğini düşünürler. Hayat dolu kişilikleri de bunu doğrulamaktadır. ‘Ben’ merkezci olmaya bayılırlar. Etrafındaki herkesin onunla ilgilenilmesini isterler. Övülmeyi, kendilerini daima dinlenmesini beklerler. İnsanları etkileri altına almak için, tüm cazibelerini kullanırlar. Aniden öfkelenir ve ortamı tamamen bozabilirler. Bazen nedensiz yere bile böyle yükselişler gösterebilirler. İstedikleri olmadığı zamanda, bu tavırları sergilemekten kaçınmazlar. Sakın onları yargılayıp, eleştirmeye kalkmayın. Bırakın istediğini yapsın, çünkü hiçbir zaman aksinin yapılmasından hoşlanmazlar. Haklı ya da haksız olmaları fark etmez, öfke kontrolleri yoktur. Buda yıldızlarından kaynaklanmaktadır. Kırıldıkları zaman, oyuncağı elinden alınmış çocuk gibi küsüp, mızıkçılık yaparlar.

Plansız, programsız, hayatı doğaçlama yaşarlar. Onlar için planın hiçbir anlamı yoktur. Yapsalar bile uymazlar, yine istediklerini yapmaktan vazgeçmezler. Araya mesafe koyarsanız, ilgisini çeken başka yere yönelirler.

Koç burcunun hayatları daima hareketlidir. Evde oturmayı hiç sevmezler. Kişilikleri, yaşama hiç düşünmeden dalacak şekildedir.

Koç burcu zekidir. İçe kapanık değildir. İdealist düşünce yapısına sahiptirler. Coşkuları daima üst seviyededir. Kendilerini düşünen yapıları olduğundan dolayı, karşı tarafın duygularına ve düşüncelerini önemsemezler. Bu davranışlarından, bencil olarak bilinirler. Açık sözlü ve patavatsızlıkları da buna ek olarak gösterilmektedir.

Koç burcu görünen ile ilgilenir. Ufak tefek detaylardan nefret ederler. Ayrıntılara takılmayı sevmezler. Bu gibi detaylarla başkalarının uğraşmasını isterler.

Koç burcu özgürlüğüne düşkündür ve asla taviz vermezler. Kısıtlanmak, onu yap, onu yapma gibi davranışlara gelemezler. Kolay kolay hiçbir şeyi beğenmezler.

Koç burcunun aşk hayatı, kişiliği gibidir. Otoriter bir ilişki ve ilişkiyi kendisinin yönetmesini ister. Çekici, ateşli ve son derece alımlı bir yapıya sahiptirler. Aşk hayatında mutlaka elde etmesini bilirler. Özellikle Koç kadını istediği erkeği elde eder. Flörtöz bir yapıya sahiptir, Koç kadını. Koç erkeği, biraz daha geri adımlar atar ve ilişkide ilk adımın karşıdan gelmesini bekler. Girişken yapısının yanı sıra bazen böyle yapabilmektedirler. İlişkilerinde sürekli çelişki yaşarlar. Güven problemleri vardır.