BAL VE TARÇIN ÇAYI KÜRÜ İLE ZAYIFLAMA

BAL VE TARÇIN ÇAYI KÜRÜ İLE ZAYIFLAMA

Ramazan ayında uzun süren susuzluk ve açlıktan sonra içilen sular, vücudumuzda ödem olarak kalır. Öncelikle vücudun ödemden arınması gerekir, daha sonra sağlıklı şekilde zayıflamaya başlamak gerekir. Diyet listelerinin başında sıkça gelen bal ve tarçın çayı kürü, zayıflamaya iki şekilde etki etmektedir. Birincisi; doğal şeker içeren bal, kan şekerini dengede tutarak açlık hissini azaltır. İkincisi de; metabolizmayı hızlandırmasıyla bilinen tarçın, ödem söktürme de birebirdir. Aynı zamanda tarçın, gün içerisinde yakılan kalori miktarını arttırır. Bal ve tarçın kürü çayı, tabir-i caizse oturduğunuz yerden kalori harcayarak, zayıflamanız da fayda sağlar. 

Bal ve tarçın kürü çay tarifinin hazırlanması, içmesi kadar kolay ve pratiktir. Hemde metabolizmanızı hızlandırarak daha hızlı ve sağlıklı kilo vermenizi sağlayacak. Tabi ki de egzersiz ve sporu da bırakmamak kaydıyla. Ancak yapamadığınız zamanlarda bu çayla spor ve egzersizle dengeleyebilirsiniz. Spor ve egzersizi, hayatınızın bir parçası haline getirin. Sağlıklı yaşamın tek formülü de diyebiliriz. Çok uzatmadan mucizevi kür tarifimizin malzemelerine ve yapım aşamasına geçelim…

Bal ve Tarçın Kürü Çay Tarifi Nasıl Hazırlanır?

Kullanılacak Malzemeler

1 tatlı kaşığı bal
1 çay kaşığı toz tarçın
1 büyük bardak su

Yapılışı

Önerilen miktarlarda elbette değişiklik yapabilirsiniz. Ancak önemli olan husus şu ki, bal ve tarçın miktarlarının arasındaki oranı tutturabilmek. İhtiyacınızdan daha fazlasını tüketmemeye özen gösterin. Unutmayın ki, her şeyin fazlası zarar.

Bardağınıza kaynamış suyu koyun ve üzerine toz tarçını ilave ederek demlenmeye bırakın. Kesinlikle toz tarçının üzerine sıcak su dökmeyin. İçebileceğiniz sıcaklığa yani dudağınız yanmayacak ısıya geldiğinde içerisine balı ekleyin. Sıcak suyun içerisine bal koymayın. Kaynar suya direk olarak bal karıştırmak, balın içerisinde bulunan besinlerin ve enzimlerin yok olmasına neden olacaktır.

Hazır olan karışımın hepsini biranda tüketmenize gerek yok. Hatta bal ve tarçın kürü çayını aç karnına içmekte daha fazla etkilidir. Akşam çay tarifini hazırlayın ve yatmadan önce 1 çay bardağı tüketin. Kalan çayı ister buzdolabına koyun, isterseniz dışarı da bekleterek sabah kalktığınızda tüketin. Böylece hem gece, hemde sabah yararlanacaksınız.

NOT : Sabah kalan çayı kesinlikle ısıtmayın! Oda sıcaklığında ya da mümkünse aşırı soğuk olmaması kaydıyla, soğuk tüketin.

Afiyet olsun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir