BALGAM ATMAK İÇİN EV YAPIMI KARIŞIM TARİFİ

BALGAM ATMAK İÇİN EV YAPIMI KARIŞIM TARİFİ

Balgam, vücutta birikmiş olan ve kişilere zararı dokunan maddelerin dışarı atılmasını hedefleyen bir çeşit salgıdır. Bu salgının dışarı atılmaması halinde kişilere de kalıcı ve sürekli öne gelen öksürüğe yol açabilir. Balgam boğazda birikebilir ve ciddi hastalıklara sebebiyet verebilir. Bu sorunların ilk başında tıkanıklık, boğazda tahriş, öksürük ve kusma hissi gelir. Normal balgam, olgunlaşmamış kan veya ona en yakın olandır. Balgamın oluştuğu yer; akciğer olarak bilinmektedir. Balgamın vücuttan atılması iyidir. Balgam atılmazsa tıkanıklığa neden olur. Çıkan balgamın miktarı, rengi ve sıklığı önemlidir. Balgamın rengi, hastalığın derecesini gösterir. Bronşit gibi ciddi bir hastalık sonucunda balgamın rengi koyulaşır. 

Balgamın Vücuttaki Görevleri

 • Mafsalları rutubetlendirir ve buna sebebiyetle besleme sağlar.
 • Vücutta kan azaldığı zaman kana dönüşür ve vücudun ihtiyaç duyduğu kanı karşılar. Hülasa balgam, olgunlaşmamış kan demektir.
 • Çok hareketli organlarda hareket nedeniyle kuruluğu giderir.
 • Dışa atılan balgam bir hastalık salgıladığı için mümkün olduğu kadar gizlemek gerekir.
 • Normal balgam kana dönüşebilecek vaziyette iken, normal olamayan ise tuzludur.

Balgam Nasıl Geçer?

 • Ihlamur çayı balgam atmaya fayda sağlar.
 • Ada çayı vücutta balgam oluşmasını engeller ve var olan balgamı atmasına yardımcı olur.
 • Elma kabukları, zencefil, tarçın ve karanfil kaynatılır. Süzülerek ılık olarak içilir. Balgam söktürme de ve enfeksiyonlardan korumaya fayda sağlar.
 • Havuç ve enginar balgam söktürücüdür.
 • Çörek bir bardak suda kaynatılır ve ılıyınca süzülerek içilir.
 • Birebir bal ve tarçın karıştırılır, macun kıvamına getirilir. Günde 3 defa birer tatlı kaşığı yendiğinde balgam oluşumu önlenir ve var olan balgamda vücuttan atılır.
 • Siyah turpun göbeği oyulur. Oyuğa bir miktar bal koyulur ve sabaha kadar bekletilir. Sabah kalktığınızda oyuğun içerisinde biriken ballı sıvı karışımı içilir.

Balgam Attıran Ev Yapımı Karışım Tarifi

Öncelikle bu karışımı uygulamaya geçmeden, vücudunuzda balgam olduğuna emin. Çünkü çok güçlü bir balgam söktürücü karışımdır. Bazen kuru öksürüğünde balgamlı öksürük olduğu düşünülüyor ve atılması için alternatif tıptan yardım alınıyor. Kesinlikle bu şekilde yanlış bir düşünceye kapılmayın. Vücutta balgam yok ise balgam söktürücü kullanmak ciddi rahatsızlıklara ve hatta ölüme sebebiyet vermektedir. Böyle durumlara maruz kalmamak için mutlaka doktora başvurun.

Gelelim ev yapımı balgam attırıcı karışım tarifine…

Kullanılacak Malzemeler

250 gram süzme bal
2 nohut büyüklüğünde damla sakızı
1 tepeleme çay kaşığı karabiber

Hazırlanışı

Damla sakızlarını havanda un haline gelene kadar dövün. Balı ağzı kapaklı bir cam kavanozun içerisine koyun ve içerisine un haline gelen damla sakızıyla, karabiberi atarak macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Hazır olan karışımı günde 2 kere sabah ve akşam olmak üzere birer çay kaşığı tüketin.

Şifa olsun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir