CAM TEMİZLİĞİNİN PÜF NOKTALARI

CAM TEMİZLİĞİNİN PÜF NOKTALARI

Güneşin gün yüzüne çıkmaya başlamasıyla birlikte pencerelerde temizlik yapmanın yani daha sık cam silmenin zamanı geldi. Ev temizliğin de en çok korkulanlardan biridir, cam silme. Özellikle çocuk olan bir evde, camların hemen hemen neredeyse her gün silinmesi gerekir. Çünkü parmak izleri kötü bir görüntüye sahip oluyor. Aynı zamanda silmesi de daha zordur. Cam silmenin bazı püf noktaları vardır. Eğer bu ayrıntılara dikkat ederek cam temizliği yaparsanız, işinizin daha çabuk bittiğini ve cam silmenin aslında korkulacak bir iş olmadığını göreceksiniz. Cam silmenin farklı yöntemleri vardır. Klasik yöntem olarak bilinen bez ve su ile cam silme ve diğer bir yöntemde cam sileceğiyle silmek.

İşte A’dan Z’ye varıncaya kadar cam temizliğinin püf noktaları…

Pratik Cam Temizleme Yöntemleri

  • Camları silmenin de bir zamanı vardır. Yani cam sileceğiniz gün, havanın çok güneşli olmamasına dikkat ediniz. Çünkü güneşli havada silinen cam hemen kuru ve lekeler çıkmadan kuruyarak kalır.
  • Camın önce temiz tarafını silin. İç kısmı, dış kısmına göre daha temiz olduğundan dolayı iç kısmını soldan sağa doğru silin. Dış tarafını da yukarıdan aşağıya doğru silin. Böylece hangi tarafta leke kaldığını daha rahat anlarsınız.
  • Cam silme suyunun içerisine birazcık yumuşatıcı ve birazcıkta sirke koyun. Böylece camlar daha temiz olacak ve uzun süre kirlenmeyecektir.
  • Sirkeli su ile cam temizliği yaptıktan sonra bir kat da sirkesiz su ile silin ki sirke kokusu camlardan geçsin.

Ayrıca şu ayrımı da yapmak gerekir ki, cam temizliğine geçmeden önce çerçevelerin temizliği yapılması gerekir. Günümüzde artık herkes pvc çerçeve kullanıyor. Bir de bu çerçeveler beyaz ise zaman içerisinde kararacaktır. Pvc pencereleri en iyi en iyi temizlenme yöntemi; bulaşık süngeri ve bulaşık deterjanı. Hemen ardından ıslak bir bez ile fazlalığı alarak durulayın. Cam temizleme işlemine geçmeden önce pvc temizliğinin yapılması gerekir. Çünkü bu aşamada camlar daha çok kirleniyor. Bu aşmaları sırayla yapabilirsiniz. Önce pvc sonra camları silebilirsiniz. Yani dıştan içe doğru yapılan temizlik sizi daha az yoracaktır.

Cam silme aşamasında, kurulama yaparken gazete kağıdı kullanabilirsiniz. Gerçekten harika bir kurulama bezidir. Hatta iz bırakmadan kurulayan tek yöntemde diyebiliriz.

Birde cam silme ve temizleme işlemini yapmak için kullanılan özel bezler vardır. Fakat bu bezler zaman içerisinde çıkması zor lekeler oluşturuyor ve hoş olmayan görüntüye sahip olur. Bunun için pahalı bezler almak yerine, gazete kağıdını tercih edin. Kadının en büyük sorumluklarından birdir, ev ekonomisi! Hem maliyeti ucuz, hemde istenilen sonuç veren yöntemler kadınların yani bilmiş kadınların görevidir.

Camların Çabuk Tozlanması İçin Ne Yapılması Gerekir?

Camları sildikten sonra çabucak tozlanmasını ve buhar oluşmasını engellemek oldukça basittir. Cam silme suyunun içerisine bir miktar sirke koyun ve sonucu gözlerinizle görmeye başlayın. Camlarınızın daha uzun süre temiz kaldığını ve buhar yapmadığını göreceksiniz.

Camlarınızın daima temiz kalmasını istiyorsanız, en az 20 günde bir cam temizliğinin yapılması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.