CİLT TİPİNE GÖRE MASKELER

CİLT TİPİNE GÖRE MASKELER

Evde hazırlayabileceğiniz ucuz maliyetli, hazırlanışı kolay, pratik, maskelerle gençleşin. Yoğun tempolu günlük hayatınızda, nefes almanız bir o kadar zor iken, güzellik salonlarına gidebilecek fırsatı yaratamaya bilirsiniz. Hem maliyet istemeyen, hem de evinizdeki malzemelerinizle oluşturabileceğiniz tariflerle, güzelliğinize güzellik katabilirsiniz. Maskeyi, temizlenmiş ve tonikle arındırılmış cildinizin üzerine uygulayın. Yüzünüze, boynunuza ve dekolte bölgenize size en uygun olan maskeyi seçiniz. 20 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayın. Ardından mutlaka, cilt tipinize uygun olan nemlendirici kreminizi sürmeyi ihmal etmeyiniz.

Yağlı ciltler maske uygulamasını, haftada 2 defa

Kuru ve normal ciltler maske uygulamasını, haftada 1 defa yapmaları yeterlidir.

Unutmayınız ki, maske günlük hazırlanarak uygulanır. Yetecek miktarda hazırlayıp, tek seferde kullanmanız önerilir.

Canlandırıcı Cilt Maskesi

1 tatlı kaşığı limon suyu
2 çay kaşığı zeytinyağı
2 tatlı kaşığı rendelenmiş elma

Öncelikle belirteyim ki, bu maske gece uygulanan bir maskedir. Kabuklarıyla birlikte rendelenmiş elmayı ve diğer malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırın. Birbirlerine güzelce yedirilen malzemeyi, parmak uçlarınızla peeling etkisi yaratmak için nazikçe masaj yaparak tüm yüze, isteğe göre boyun ve dekolte bölgesine de sürebilirsiniz.

Maskeyi 15 dakika bekletiniz, bekleme işlemi içerisinde yanma, karıncanlanma hissi hissedebilirisiniz. 15 dakikanın sonunda soğuk suyla temizleme işlemi yapınız. Ardından maden suyuyla tonikleme yaptıktan sonra nemlendirici kreminizi sürünüz.

Cilt İçin Canlandırıcı Zeytinyağı Maskesi

1 tatlı kaşığı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı bal
Yarım limon suyu

Bal ve zeytin yağını birbirine yedirerek karıştırıp, üzerine yarım limon suyunu ilave ediniz. Hepsini tekrar güzelce karıştırınız. Hazır olan maskenizi, cildinize ve boynunuza sürerek, 15-20 dakika bekletin. Ilık suyla yıkayın.

Yorgun Cilt Maskesi

Bedeniniz gibi, cildinizde yorgun görünüyor. Dış etkenlerden en çok etkilenen yerinizdir, cildiniz. Yorgunluğu önce, cildinizde gidererek başlayın.

1 yemek kaşığı demli çay
2  yemek kaşığı bal

Malzemeleri, birbirine karıştırın. Çayın ılık olmasına özen gösterin. Ilık halde yüzünüze, boynunuza ve dekolte bölgenize uygulayıp, 20-25 dakika bekleyip, ılık su ile temizleyin.

Kuru Cilt Maskesi

1 elma
1 yemek kaşığı süt
1 yemek kaşığı zeytinyağı

Elma rendeledikten sonra, süt ve zeytin yağını içine ilave edip karıştırınız. Birbirine iyice karışan maskeyi, cildinize ve boynunuza sürünüz. 15-20 dakika bekleyip, ılık suyla yıkayınız.

Yağlı Cilt Maskesi

Yarım salatalık
2 tatlı kaşığı susam yağı
2 tatlı kaşığı elma sirkesi
1 yumurta sarısı

Soyulmuş salatalıktan, kalın olarak 5 dilim kesin ve mikser yardımıyla püre haline getiriniz. Püre haline gelen salatalıkların içine, diğer malzemeleri ekleyerek, mikserde tekrardan çırpın. İyice karıştırdığınız maskeyi, cildinize, boynunuza ve dekolte bölgenize sürün. 40-45 dakika bekleyip, ılık suyla temizleyiniz.

Kil maskesi, yağlı cildinize uygulayabileceğiniz bir diğer pratik ve cildinizi kurutmadan, yağlanmasına engel olarak, harika bir görünüme sebep olan doğal bir maddedir. Satın aldığınız kili, sulandırarak direk olarak kullanabilirsiniz.

Mat Cilt Maskesi

1 çay kaşığı zeytinyağı
1 çay kaşığı oksijenli su
1 yumurta

Yumurta ve zeytin yağını birbiriyle özleşene kadar karıştınız. Karışıma, oksijenli suyu ilave ederek, tekrar karıştırınız. Hazır olan maskeyi, cildinize sürün. 1 saat bekleyip, ılık suyla temizleyiniz ve havlu yardımıyla, tampon yaparak kurulayınız.

Sivilce Lekesine Cilt Maskesi

2 çorba kaşığı bal
1 çorba kaşığı yoğurt
1 limon

Limonun suyunu sıkın ve bala yedirerek karıştınız. Üzerine, yoğurdu ilave edip tekrar güzelce karıştırmaya devam ediniz. Hazırlanan maskeyi, cildinize sürerek 15 dakika kadar bekleyiniz. Ardından, ılık suyla yıkayınız. Fazlası zararlı olabileceğinden, haftada 1 defa uygulayın ve farkı görünüz.

Lekeli Cilt Maskesi

1 elma
1 havuç
1 yemek kaşığı krema

Kabuğu soyulan elma ve havuç rendelenir. İçine, krema ilave edilerek, güzelce birbirlerine yedirerek karıştırınız. Cildinize, boynunuza ve dekolte bölgenize ya da leke olan yerlerinize sürerek, 15 dakika bekleyin ve ılık suyla temizleyin.

Sıkılaştırıcı Cilt Maskesi

Cildiniz yapısı gereği, zaman içerisinde elastiğini kaybederek sarkmaya başlar. Cildinizi bu sarkmalara karşı engellemek için cilt tipinize uygun, evinizde kolayca uygulayabileceğiniz sıkılaştırıcı maskeler uygulayarak, daha sıkı bir cilde kavuşabilmeniz mümkündür.

Sıkılaştırıcı Yumurta Maskesi

Yumurtanın içerisinde bulunan amino asitler, cildinize lifting etkisi yaratır. Kolayca sıkılaşma sağlar.

2 yumurtanın akı
2 yemek kaşığı toz şeker

Malzemelerinizi, mikser yardımıyla kar haline genele kadar çırpın. Hazırlanan karışımı, temizlenmiş ve tonik ile silinmiş cildinize, pamuk yardımıyla nazikçe, masaj yaparak sürünüz. 15-20 dakika bekleyiniz. Son işlem olarak, ılık suya bastırılmış pamuk yardımıyla siliniz. Havlu ile tampon yaparak kurulayınız.

Sıkılaştırıcı Yaş Maya Maskesi

Bu maskeyi cildinize uygulamadan önce, küçük bir miktar cildinize sürüp bekleyiniz. Eğer kızarma ya da yanma hissi olmadığı takdir de tüm cildinize uygulayabilirsiniz. Hassas cilt tiplerinde, bu tür alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir.

1 tatlı kaşığı süt
1 çay kaşığı yaş maya

Mayanın ılık olması önemlidir. Eğer ki mayayı dolaptan çıkardıysanız, dışarıda bekletip sonra karışıma başlayınız. Ilık mayaya sütü ilave edip, çatal yardımıyla güzelce ezip birbirine karıştırıp, kıvamlı hale gelmesini sağlayınız. Cıvık ya da donuk olmamalıdır. Hazır olan karışımınızı, cildinize sürün ve 10-15 dakika bekleyip, ılık suyla temizleyiniz.

Hassas Ciltlere Sıkılaştırıcı Maske

1 yemek kaşığı bal
1 yumurtanın akı

Bal ve yumurtayı tahta kaşık yardımıyla hızlıca birbirine yedirerek karıştırınız. Hazır olan karışımınızı, cildinize masaj yaparak uygulayınız ve kurumaya bırakınız. Kuruyan maskenizi , ılık suyla temizleyiniz ve üzerine nemlendirici kreminizi sürünüz.

Yağlı Ciltlere Sıkılaştırıcı Maske

2 yemek kaşığı mısır unu
6 damla limon suyu
6 adet çilek

Çilekleri küçük parçalara bölerek rondodan geçirip, püre haline getiriniz. Üzerine, mısır unu ve limon suyunu ilave edip, karıştırmaya devam ediniz. Hazırlanan karışımı, cildinize sürüp, yaklaşık 20 dakika kadar bekleyiniz. Ilık suyla cildinizi temizleyiniz.

Cilt Sıkılaştırıcı Maske

1 yemek kaşığı bal
1 yemek kaşığı yoğurt
1 yemek kaşığı kil

Malzemelerin hepsini karıştırınız. Güzelce birbirine yedirmiş olduğunuz maskeyi, cildinize yedirerek ve masaj yaparak sürünüz. 15 dakika bekleyip, ılık suya batırılmış pamuk ya da bez yardımıyla temizleyiniz. Temizlenen cildinizi, önce ılık suyla, sonra da soğuk suyla yıkayınız. Bu maskeyi cildinize, 4 günde 1 uygulayabilirsiniz.

Kurtarıcı Cilt Sıkılaştırıcı

Anında etki yaratarak cildin sıkılaşmasını ve gerginleşmesini sağlar.

1 yemek kaşığı maden suyu
1 yemek kaşığı elma suyu
1 yemek kaşığı limon suyu

Buzdolabı kalıbınıza göre miktarlarını azaltıp ya da çoğaltabilirsiniz. Önemli olan, eşit miktarlar da olmaları. Malzemelerinizi, birbirleriyle karıştırıp, kalıplara dökünüz. İstediğiniz vakitte ya da sabahları bu buz küplerini kullanabilirsiniz. Çok basit, buz küpünü alıp cildinizi temizlemeniz yeterli. Fakat hassas cilt tipleri haftada 2 defa kullanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.