CİLT TİPİNE GÖRE TONİK

CİLT TİPİNE GÖRE TONİK

Cilt temizlendikten sonra tonik işlemiyle devam edilmelidir. Bu işlem, günlük temizlikteki ikinci adımdır. Tonik, derinlemesine temizleyerek, gözenekleri sıkılaştırmaya ve canlandırmaya yarar. Su ve alkolle hazırlanan bu karışım, özel bir solüsyondur. Fakat, tonik seçerken içeriğinde alkol olmayanı tercih edin. Alkol iç organlarımızı yorduğu kadar, cildinizi de yormaktadır. Tonikleri hem erkekler hem de kadınlar cilt temizliğinde, mutlaka kullanmalıdır. Toniklerin de çeşitleri vardır ve cilt tipinize uygun olanı seçip kullanmalısınız. Evde de kendinizin kolayca hazırlayıp kullanacağınız pratik ve uygun tonikler yapabilirsiniz.

Gül suyu ve maden sodası en iyi toniktir.

Pirinç Suyu Toniği

Bir miktar pirinç ya da pilav yaparken kullandığınız pirinç kabartma işleminden sonra süzdüğünüz sudur. Bu su doğal tonik görevi görmektedir. Cildinizi sıkılaştırır, güneş koruma özelliği içerir.

Yağlı Cilt Toniği

8 yemek kaşığı maden sodası
1 yemek kaşığı elma sirkesi

Malzemeler bir kabın içerisinde karıştırılır. Cildinizi temizledikten sonra pamuk yardımıyla, elde ettiğiniz toniğe bir miktar batırılarak, cildinizi silin. Günde iki defa(sabah-akşam) olmak üzere kullanabilirsiniz. Hem cildinizi yağdan arındırır, hem de canlandırarak, gözeneklerinizi sıkılaştırır.

Sivilceli ve Yağlı Cilt İçin Tonik

2 dilim limon
1 yemek kaşığı maden sodası

Malzemeleri karıştırıp, pamuk yardımıyla cildinize sürün. 15 dakika bekleyin ve ılık su ile durulayın. Sivilcelerinizi kurutma özelliğine sahip olan limon hem yumşaklık sağlar hem de maden sodasıyla birlikte kir ve yağdan arındırarak derinlemesine temizlik sağlayarak, gözeneklerinizi sıkılaştırır.

Papatya Toniği

1 tutam papatya

500 ml klorsuz su

Papatya ve su kaynatılır. Soğuduktan sonra süzülerek temiz bir kabın içerisine alınır. Cildinizi temizledikten sonra tonik olarak kullanılır. İsteğe göre, kalıba koyularak buzdolabında dondurulur ve cilde soğuk kompres yapılabilir. Soğuk kompresin sıkılaştırıcı etkisi oldukça yüksektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir