DİŞ AĞRISI NASIL GEÇER?

DİŞ AĞRISI NASIL GEÇER?

Diş ağrısı diş eti hastalığından, kırık dişlerden, anormal bir ısırıktan veya dişlerinize sert müdahaleden ve daha başka bir takım problemlerden kaynaklanabilir. Ağrı kesiciler diş ağrılarını kesebilir. Özellikle sadece diş ağrısına odaklı ağrı kesiciler vardır. Fakat uzmanlar, ilaç kullanmanın insana yan etkileri nedeni ile son plana atılması gerektiğini belirtiyorlar.

Dişin Yüzeysel Yapısı

Diş dört katmandan oluşur – emaye, dentin, sement ve yumuşak kısım olarak 4 ayrı kısımdan oluşan dişlerdeki mine tabakası insan vücudundaki en zor üretilen maddedir ve oldukça mineralize ve gevrektir. Dişin dış kılıfını oluşturur. Mine altında emaye, emaye daha yumuşak, daha esnek bir destek dokusu var. Dentinin altında başka bir yapı bulunur; bu, oldukça uzmanlaşmış ve bir dişin kökünü örten kemik benzeri bir maddedir. Dentin ve mineden daha yumuşaktır ve temel işlevi, periodontal bağların aslında dişi çene kemiğine bağlayan özelleştirilmiş dokuların stabilitesi için dişe yapışabileceği bir ortam sağlamaktır. Sonunda, dişin orta kısmı, kan damarları ve sinirler bakımından zengin olan yumuşak bağ dokusu yer alır.

Çürümeye yüz tutmuş dişlerde boşluk, ağızda bakterilerin ve şekerlere ve nişastalara tepkisinin sonucudur. Bakteriler şekeri ve nişastayı parçalarken, yapışkan plak diş üzerine asit formuyla doldurulur. İşaretlenmeden bırakılırsa, plak tartar oluşturabilir, bu da kolayca fırçalanamaz. Bu asitler diş minesini yiyorlar ve tersine dönmedikçe hamur enfekte olana kadar dişe uzak kalmaya devam edecekler.

Karanfil Diş Ağrısına İyi Gelir

Diş ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevaplarından biri karanfil kökleridir. Çünkü Karanfiller güçlü bir antiseptik ve ağrı kesici olan eugenol adı verilen bir madde içerir. Dişler modern dişhekimliği gelişmeden çok önce diş hekimleri tarafından kullanılmış ve özü çıkarılan saflaştırılmış formda eugenol maddesi bugün hala kullanılmaktadır bazı ağrı reseptörlerine etki ederek onları engelleyerek ağrı hissini engellediği de düşünülmektedir.

Nane Yağı ve Alkol de Diş Ağrısına İyi Gelir

Nane yağından bir miktar alırsanız ve dişinize pamuk yardımı ile bu yağı sürerseniz kısa süre uyuşturma etkisi yapar. Nanede mentol, ağrı giderici, olarak kullanılmak üzere üretilmektedir. Doğanın en etkili ağrı kesicilerinden biridir. Mentolde bulunan bir ligand olarak bilinen bir molekül, kendisini k-opioid reseptörü (KOR) olarak bilinen bir proteine ​​bağlar. KOR’lar beynin afyon benzeri bileşiklerini bağlayan dört reseptörden biridir ve etkileri kontrol eder.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Tuzlu su da diş ağrısına iyi gelir. Ağızda bulunan bakteri şekerlerden, yani sükrozdan beslenir. Bakteriler Şekeri parçaladığında laktik asit üretirler. Bu laktik asit enfeksiyon oluşturur. Enfeksiyon daha sonra yayılabilir ve bir abseye dönüşebilir. Bununla birlikte tuz, laktik asitin nötralize edilmesine yardımcı olur. Bu çürüme sürecini önemli ölçüde yavaşlatabilir ve ayrıca ağrıyı giderebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir