EL AÇMASI CEVİZLİ EV BAKLAVASI NASIL YAPILIR?

EL AÇMASI CEVİZLİ EV BAKLAVASI NASIL YAPILIR?

Türk mutfaklarının ve damak tatlarının vazgeçilmezidir, baklava. Aynı zamanda birçok ulusların mutfaklarında da yer etmiş olan baklava, birçok ulus tarafından da sahiplenilir. Baklavanın gelişim tarihi tutulmadığından belirsiz bir konu olsa da bulunan kalıntılar doğrultusunda, baklavanın Türk kökenli tatlı olduğunu göstermektedir. Türk, Orta Doğu, Balkan ve Güney Asya mutfaklarının önemli hamur tatlısıdır. İncecik açılan yufkaların arasına yöreye göre farklılık gösteren ceviz, antep fıstığı, badem, susam, fındık, kaymak ve boş olarak yapılmaktadır. Şerbetli bir tatlıdır ve genelde şeker ile tatlandırılır. Ayrıca bal şerbeti de kullanılabilir. Baklava zaman içerisinde Topkapı Sarayı’nda bugünkü halini almıştır. Sizde evinizde kolayca baklava yapabilirsiniz. El açması cevizli ev baklavası nasıl yapılır, öğrenelim.

Gerekli Malzemeler

3.5 su bardağı un
2 yumurta
1 tutam tuz
1 kase nişasta
Yarım su bardağı su

İçi İçin,

250 gram ya da 500 gram ceviz, arzuya göre değişebilir.

Üzeri İçin,

Çiçek yağıyla margarini benmari usulü erit

Şerbeti İçin,

3 su bardağı şeker
3.5 su bardağı su
5-6 damla limon suyu

Şerbetin Hazırlanışı

Öncelikle şerbeti hazırlayınız ki bir an önce soğusun. Baklavayı fırından çıkarır çıkarmaz soğuk şerbet dökülmesi gerekir. Ya da tam tersi olarak yapılmalıdır. Önemli kural sıcak tatlıya-soğuk şerbet veya soğuk tatlıya-sıcak şerbet

Tencerenin içine şekeri ve suyu ekleyerek ocağın altını açınız. Şeker eriyene kadar karıştırınız ve kaynamasını bekleyiniz. Kaynayan şerbetin altını kısarak 10 dakika daha kaynatınız ve indirmeye yakın limon suyunu ilave edip bir taşım daha kaynatarak ocağın altını kapatınız.

Hazırlanışı

Geniş bir kabın içerisine unu koyunuz ve ortasını havuz gibi açınız. Yumurtaları unun ortasında açmış olduğunuz boşluğa kırınız. Üzerine 1 tutam tuzu ve suyu ilave ederek yumurta, tuz ve suyu birbirleriyle karıştırınız. Kenarlardaki unu ortaya doğru olarak yoğurmaya başlayınız. Güzelce yoğurulan hamurun üzerine ıslak bez örterek dinlenmeye bırakınız. 15-20 dakika yeterli olacaktır. Dinlenen hamuru elinizde biraz daha yoğurarak rulo şeklinde uzun şerit haline getiriniz. Şerit rulo şeklindeki hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar keserek bezelere ayırınız. Beze hamurları elinizin ayasıyla açın ve aralarına nişasta sürerek üst üstüne diziniz. Dizilen bezelerin üzerine tekrar bez örterek dinlenmeye bırakınız. 5-10 dakika yeterli olacaktır. Aksi halde açma işlemi aşamasında zorlanırsınız. Dinlenen bezeleri teker teker tepsi büyüklüğünde büyütünüz ve tepsiye yerleştiriniz. Tepsiye yerleştirirken aralarına benmari usulü eritmiş olduğunuz yağdan sürünüz ve ortasına cevizi serperek işleme devam ediniz. (isteğe göre 2 yufkada 1 cevizde serpebilirsiniz). Son yufkayı da tepsiye yerleştirdikten sonra kalan yağı üzerine dökün ve istediniz şekle göre dilimleyerek pişiriniz. Fırından çıkan sıcak baklavaya soğutulmuş şerbeti dökünüz. Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir