ERKEN DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR?

ERKEN DOĞUM BELİRTİLERİ NELERDİR?

Hamileliğin (gebeliğin), 20. haftasından sonra ve 37. haftasından önce bebeğin dünyaya gelmesine ”erken doğum” denildiği gibi, bu bebeklere de ”prematür bebek” adı verilmektedir. Hamileliğin (gebeliğin) 20. haftasından önce gerçekleşen doğumlar ise düşük olarak tabir edilir. Ülkemizde hamileliklerin %8’i erken doğumla sonuçlanıyor. Anne adaylarının bu dönemde bebeklerini kaybetme korkusu yaşamasıyla birlikte anne ve bebek için zor bir dönemin başlangıcı kabul ediliyor. Ancak istisnai durumlar dışında korkulacak bir şey yoktur. Erken doğum ile dünyaya gelen bebeklerin yaşama ilişkin riskleri, gebelik haftası ilerledikçe azalmaktadır. son yıllarda gelişen teknoloji ve bakıma verilen önem sayesinde prematür bebeklerin yaşası oldukça umut vaat eden niteliktedir. Hatta 28. hafta altındaki bebeklerin dahi yaşam şansı giderek artmaktadır. 

Genç anne ve baba adayı birlikte televizyonun karşısına oturup maç izliyorlardı. Çok heyecanlı ve çekişmeli ilerleyen maç, anne adayını çok heyecanlandırmıştı. 27 haftalık hamile olan anne adayı, kocasının heyecanından daha çok heyecanlanıp neşe içerisinde hem kocasını hemde maçı izliyordu ki, gol sevincinin yaşanmasıyla birlikte odanın içerisinde kopan mutluluk çığlıklarının aniden gelmesiyle birlikte anne adayında şiddetli sancılar yaşanmasına sebep oldu. Anne adayı tarifsiz ağrı ve sancı içerisinde attığı çığlığı, ilk başta kocası sevinç naraları sanıyordu ki ”geliyorr!” demesiyle baba adayı kendisine geldi. Heyecanla beklenen o büyük gün gelmişti! Hemde beklenmedik bir şekilde ve erken olarak. Ama bu nasıl olabilirdi ki? Daha doğuma 13 hafta vardı! Apar topar hastaneye geldiklerinde, doktor bebeklerinin erken doğum olarak dünyaya geleceğini söyledi. Peki şimdi ne olacaktı? Anne ve bebeği ne bekliyordu? Böyle bir durum mümkün olabilir miydi? Anne ve baba adayının içini tarifsiz bir korku kaplıyordu. Ya bebeğimize bir şey olursa! Bu duygu anne adayını olumsuz etkilediği gibi bebeği de etkiliyor. Genel olarak bakıldığında dünyaya gelen her 3 bebekten neredeyse 2’si erken doğum oluyor. Bunun önlenmesi mümkün olabilir mi? Bilinçli olarak hareket etmek erken doğum tehdidi (EDT) önlenebilir mi? Her ne kadar bu konuda bilinçli olunsa da, bazen yapılan ani bir hareket ya da aşırı tepki sonucunda yaşanacağı gibi bazende sağlık problemleri nedeniyle erken doğum yaşanabilir. Her şey takdir-i ilahi sonuçta. Anne adayının daima özellikle doğum yaklaşırken sakin ve ani duygu değişimlerinden kaçınması gerekmektedir. Bakalım erken doğum hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Erken Doğum Belirtileri

 • Su gelmesi, vajinadan aşırı sulu akıntı gelmesi
 • Karında ağrı ve aşırı sertlik hissi
 • Karından aşağıya doğru hissedilen baskı
 • Bel ağrısı
 • Kasıklar şiddetli ağrı kramplar (adet sancısına benzeyen fakat daha fazlası)
 • Kasık bölgesindeki kasılmalar
 • Nefes almada çekilen zorluk
 • Terleme (boncuk boncuk diye tabir edilenden)
 • Lekelenme ya da kanama gelmesi, nişan gelmesi

Yukarıda bahsettiğimiz durumlar her zaman erken doğum belirtisi olmayabilir. Ancak bu tanı doktor tarafından bazı tetkik ve muayene sonucunda karar verilir. Erken doğum sancıları bazen başka sebeplere bağlı olarak da yaşanmaktadır. Örneğin; yalancı doğum sancıları, idrar yolu enfeksiyonu, vajinal akıntı ve başka sebeplere bağlı olarak karın-kasık ağrıları gibi.

Doğum Eylemi Neden Erken Başlar?

Doğum genelde kendi kendine başladığı gibi, anne ya da bebeğin hayatının tehlikede olduğu durumlarda doktor tarafından kesin tanı sonucunda erken doğuma başvurulmaktadır. Böyle durumla karşılaşıldığında da, induksiyon (suni sancı) ya da sezaryen yolu ile doğum gerçekleştirilir.

Doğum eylemini erken başlatan birçok etken vardır.

Erken doğum nedenleri

Erken doğum nedenleri

 

Çoğul gebeliklerde erken doğum oldukça sık görülmektedir. Çünkü polihidramniyostur (bebeğin sıvısının normalden fazla olması) Bu durum karşısında rahim kasılmaya başlar ve artık kurtulmak ister. Miyod dolmadan kasılmasına neden olabilir. Buna sebebiyet ile de erken doğum yaşanır.

İkiz gebelikte doğumun tekil gebelikten daha erken başlaması normal ve hatta kuraldır. Bazı durumlarda doğum, 36. haftadan önce başlayabilir.

Erken Doğuma Neden Olabilecek Durumlar Nelerdir?

 • Sigara ve alkol kullanımı, prematür bebeğin gerçekleşmesinde oldukça etkili rol oynamaktadır. Sigara ve alkolün vücuda verdiği zarar bilinmektedir. Bir de bunları hamilelik süresinde alınması erken doğumu tetiklemektedir. Hamilelik döneminde sağlıklı yaşanması erken doğum tehdidini engeller.
 • Gebelik süresince uzun süre ayakta kalma ve yorucu işler yapmak erken doğuma zemin hazırlamaktadır. Gebeliğin iyi bir şekilde tamamlanması için mutlaka anne adayı iyi derece dinlenmesi gerekir. Yorucu işlerden olabildiğince uzak durması gerekir.
 • Cinsel ilişki hamilelik döneminde kişiden kişiye faklılık gösterir. Orgazm olma sebebiyle hamileliğin son zamanlarında erken doğuma neden olabilir. Yani yaşanılan kasılmalar bebeğin gerilmesine sebep olacak ve rahim ağzını zorlayarak vajinanın kasılmasına sebebiyet vereceğinden dolayı doğum gerçekleşebilir. Tabi her anne adayında böyle bir durum söz konusu değildir. Doktor kontrolünde ve gebelik sürecinin ilerleyişine göre cinsel ilişki son ona kadar yaşanabilir.
 • Yetersiz ve dengesiz beslenme, gebelik süresini oldukça etkiler. Zaten gebelik dönemi yıpratıcı bir süreçtir. Hal böyle olunca vücudun ihtiyaç duyduğu gıdalar alınmazsa erken doğum gerçekleşecektir. Çünkü demir eksikliği erken doğum tehdidinin başında gelmektedir.
 • Kilo da erken doğumu doğrudan etkiler. Normal bir gebelikte anne adayı 9 ila 12 kilo alabilir. Bunun üzerinde alınan kilolar erken doğuma sebebiyet vermektedir.
 • Rahim ağzının yeterince güçlü olmaması nedeniyle bebeğin hareketlerine bağlı kasılmalar meydana gelir. Bu durumda rahim ağzı güçsüz ise erken doğum gerçekleşir.

Doğumun başlaması yani yalancı sancı ve gerçek sancıyı birbirinden ayıran etken;

Kasılmaları elinizi karnınıza koyduğunuzda, karın duvarında toplanma ve sertleşme hissi ya da her zamankinden daha gergin bir şekil almasıyla hissedilebilir. Kasılmalar sık sık ve ritmik aralıklarda tekrarlıyor ise gerçek doğum sancısı olabilmektedir. 1 saat boyunca 3 ya da 4’den fazla sayıda kasılma hissediyorsanız, hemen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Unutmayınız ki, erken doğumu engellemede ya da geciktirme de başarı oranı, erken tespit sayesinde yakalanmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir