ETLİ ENGİNAR YEMEĞİ (GİRİT USULÜ) NASIL YAPILIR?

ETLİ ENGİNAR YEMEĞİ (GİRİT USULÜ) NASIL YAPILIR?

Enginar, papatyagiller familyasından olup mavi ve mor renkli çiçekler açan 50 ila 150 cm boyunda çok senelik otsu bir bitkidir. Enginar aslında çiçeğin tomurcuğudur. Enginarın sebze olarak tüketilen kısmı etli çiçek tablası ve brakte (çiçek sapı, yaprakçıyı) denilen yapraklardan oluşan baş kısmıdır. Enginarın üzerinde çiçeği henüz olgunlaşmadan, çiçeğin tablası üzerinde tüyler çıkmaya başlayınca enginar hasat edilerek tüketilir. Enginar olgunlaşınca mavi ve mor renkli muhteşem görünüme sahip olan çiçek açar. Ancak enginar çiçek açtıktan sonra sebze olarak artık tüketilemez. Enginar oldukça sağlıklı, besleyici ve enfes lezzetli bir sebzedir. Tarihçesi de oldukça eskiye dayanır. Enginarın; dolması, yemeği, salatası ve garnitürü yapılmaktadır. Enginarın hangi enfes lezzeti yapılırsa yapılsın, bayıla bayıla yenilen bir sebzedir. Sevmeyeni oldukça az sebze türüdür. Özellikle Girit mutfağında enginar yemeklerine oldukça sık rastlarız. Et severler için de, içerisine et koyulduğunda tabir-i caizse yemede yanında yat denilen türden lezzet ortaya çıkıyor. Çok uzatmadan bir an önce yemeğimizin püf noktalarıyla yapım aşamasına geçelim…

Öncelikle enginarın çiçekli halini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Enginar ve enginar çiçeği

Enginarın olgunlaşmamış hali ve enginarın çiçekli hali

Enginarı temizlenmiş olarak almak, bilmeyenler için daha iyidir. Çünkü oldukça uğraştırıcı ve işinin ehlinin yapması gereken bir iştir. Çünkü enginarın kalbi olarak adlandırılan; enginar çanağının iyice temizlenmesi gerekir. Bir de enginar seçimi yaparken taze olup olmadığını nasıl anlayacağınız diye sorulan bir soru vardır. Cevabı oldukça basit. Enginarı sapından tutun ve kafasını sallayın. Eğer enginarın kafası yumuşak şekilde sallanıyorsa, o enginar tazedir. Tazeliğini sadece bu şekilde anlayabilirsiniz.

Çok uzatmadan yemeğin yapım aşamasına geçelim…

Etli Enginar Yemeği (Girit Usulü) Nasıl Yapılır?

Kullanılacak Malzemeler

8 adet çanak enginar
500 gram kuzu ya da dana kuşbaşı et
2 çay bardağı zeytinyağı
2 adet orta boy soğan
Yarım limon suyu
Tane karabiber (yaklaşık 10 tane)
Tuz

Yapılışı

Öncelikle enginarları temizleyin. Eğer temizlenmiş çanak olarak satın aldıysanız mutlaka limonlu suyun içerisinde ters çevirerek bekletin. Böylece yemeği yapana kadar kararmasını engellemiş olursunuz. Etinizi kuşbaşı şekilde boyutu size kalmış şekilde doğrayın. Tencerenin içerisine 1 çay bardağı zeytin yağını dökün ve yağı yakmadan ısınmasını sağlayın. Isınan yağın içerisine eti atarak kavurmaya başlayın. Bu arada ocağın altı orta hararetli ateşte olmasına özen gösterin. Aksi halde etler pişmeden yanar. Etin lezzeti ağır ateşte pişmesidir. Etler pişerken soğanın kabuklarını soyun ve yıkayın. Yemeklik şekilden biraz iri olarak soğanları doğrayın. Pişen ve hafif kavrulan etlerin üzerine soğanları atın ve soğan pembeleşene kadar kavurun. Yakmamaya dikkat edin. Soğanlar pembeleştikten sonra üzerilerine 2 çay bardağı sıcak su ilave edin. Su çekilene kadar pişirin. Etler tamamen yumuşayıp, suyunu çektikten sonra 4’e bölünen enginarları tencerenin içerisine atın ve 1-2 dakika etle ile enginarı şöyle bir karıştırın. Sonra üzerine hafif basar (çok sulu olup olmaması size kalmış) sıcak su ekleyin. Kısık ateşte yaklaşık 15-20 dakika pişirin. Sonra yarım limonun suyunu sıkın ve yemeğe ilave ederek 5 dakika daha pişmeye bırakın. Sürenin sonunda tane karabiberleri ekleyerek yemeği karıştırın ve 2 dakika da bu şekilde pişirin. Son olarak 1 çay bardağı zeytin yağını ve tuzunu ilave ederek karıştırın. Yaklaşık 1 dakika daha pişirdikten sonra ocağın altını kapatarak yemeğin kendini çekerek emişmesini bekleyin. Bekleme süresi yaklaşık 10-15 dakikadır. Etli enginar yemeği (Girit usulü) tarifi hazır.

Afiyet olsun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir