EVDE OYUN HAMURU NASIL YAPILIR?

EVDE OYUN HAMURU NASIL YAPILIR?

Çocuğumla evde ne yapabilirim diye düşünüyorsanız ve mutfak dışında da eğitici olduğu kadar, eğlenceli uğraşlarla oyunlar oynamak istiyorsanız; oyun hamuru yapmak tamda sizin için olacak. Çocukların hayal gücünü ve yaratıcılığını geliştiren rengarenk oyun hamurlarını evinizde, çocuklarınızla birlikte yapmaya ne dersiniz? Hazır olarak satılan oyun hamurlarının ne kadar sağlığa zararı olmadığı söylense de, kimyasal maddeler içerdiği için çok fazla gönül rahatlığıyla çocuklara oynatılmak istenmiyor. Bu sebeple evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz oyun hamurları tarifleri mevcuttur. Oyun hamuru hazırlamanın, oyun hamuruyla oynamak kadar eğlenceli olduğunu bilmek gerekir. Evdeki malzemelerinizle tamamen doğal oyun hamuru hazırlayabilirsiniz.

Çocukların oyun hamuruyla oynamasındaki kazanımlara gelince;

  • Çocuklar oyun hamuru hazırlarken ve şekiller verirken (solucanlar, minik toplar ve değişik şekiller) hayal gücünü genişlettiği gibi, el becerisi ve zihinsel gelişimlerine etki sağlar.
  • 3 yaşına kadar hamurları parçalara ayırır ve birleştirmeye çalışır. (Daha fazlası beklenmemelidir. Ancak bu oyun dahi çocuklar için oldukça önemlidir)
  • 3 yaşının üzerindeki çocuklar ise, kalıplarla şekil çıkardıkları gibi farklı şekilleri de elleriyle ve hayal güçleriyle geliştirebilirler.
  • Yaşı küçük olan çocukların kesinlikle tek başına oyun hamuru oynamamasına dikkat edilmesi gerekir.

Oyun hamuru hazırlamanın iki şekli vardır;

  1. Pişirilerek yapılan oyun hamuru. (Zorlayıcı bir oyun hamurudur, yani kolay şekil verilmiyor)
  2. Pişirilmeden yapılan oyun hamuru. (Yapımı daha pratiktir ve hemen hazır hale gelmektedir)

Oyun Hamuru Malzemeleri (Pişirilmeden)

2 su bardağı un

1 su bardağı tuz

1 su bardağı su

2 tatlı kaşığı gıda boyası ya da pancar suyu, havuç suyu veya nar suyu

Hazırlanışı

Bir kasenin içerisine unu ve tuzu ekleyerek karıştırın. Suyu yavaş, yavaş ilave ederken diğer elinizle yoğurmaya başlayın. Kulak memesi kıvamına gelene kadar iyice yoğurun. Kıvamına gelen hamuru ister beyaz halinde kullanarak oynayın, isterseniz parçalara bölerek farklı renklerde gıda boyası da kullanabilirsiniz. Tamamen doğal olmasını istiyorsanız eğer; pancar suyu, havuç suyu veya nar suyundan elde ettiğiniz suları renklendirici olarak da kullanabilirsiniz.

Hazır olan oyun hamurunu kıvamına gelmesi için 10-15 dakika dinlendirmeniz önerilir. Açıkta bırakılmalıdır. Aksi halde, yani kapalı kabın içerisinde çürüme yapacaktır.

Oyun Hamuru Malzemeleri (Pişirilerek)

1 su bardağı un

1 su bardağı su

Yarım su bardağı tuz

2 yemek kaşığı sıvı yağ

2 yemek kaşığı elma sirkesi (aktarlardan temin edeceğiniz tartar kremi de kullanabilirsiniz)

2 yemek kaşığı gıda boyası ya da parmak boyası

Hazırlanışı

Bir tencerenin içerisinde öncelikle un ve tuzu karıştırın. Sonra üzerine su ve elma sirkesini ya da tartar kremini yavaş, yavaş birlikte ekleyin. Hazırlayacağınız hamuru kaç renk istiyorsanız o sayıda eşit parçalara ayırın. Gıda boyası veya parmak boyasını, sıvı yağ ile birlikte ilave edin. Tencereyi ocağın üzerine alarak, ocağın altını açın. Kısık ateşte ezerek pişirmeye başlayın. Hamurun olduğunu anlamak için; hamur tencerenin ortasında toplanacak ve yapışmadan tencerenin dibinden ayrılacak. Bu kıvama gelince hamur olmuş demektir ve ocağın altını kapatarak soğumaya bırakın.

Hazır olan hamurların kuruması gerekmektedir. Bunun için cam ya da plastik ağzı kapaklı bir kabın içerisine koyarak saklayın.

Şimdi ise sıra rengarenk olan doğal oyun hamurlarıyla oynamaya geldi. Çocuklarınızla birlikte eğlenceli ve eğitici dakikalar geçirme zamanı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.