EVDE SAÇ BOYAMANIN PÜF NOKTALARI NELERDİR?

EVDE SAÇ BOYAMANIN PÜF NOKTALARI NELERDİR?

Kadınlar bakımlarına her daim gereğinden fazlasıyla özen gösterirler. Hatta daha da ileriye giderek, bu uğurda ellerinden gelenin hep bir daha fazlasını yaparlar. Söz konusu güzellik ise, gerisi teferruatta diyebiliriz. Zaten normal olanı da bu değil mi? Çok fazla abartıp, aşırıya kaçmadan yapılan bakım. Bu tür bakımları rutin haline getirirseniz eğer, her şey çok daha kolay ve kalıcı olacaktır. Gelelim saç boyasına; kadınlar saçlarını sadece beyaz kapatmak için değil, değişiklik yapmak içinde boyayabilirler. Saçlarının rengiyle çok sık oynayan kadın, ruhsal bulanım içerisinde olduğu bilimsel olarak kayıtlarda bulunuyor. Sadece saç boyatmak değil, kadın durmadan saçıyla oynuyorsa yani saçında hep bir değişiklik yapıyorsa muhakkak bir problem vardır. Çünkü kadın bir şeyleri değiştirmek istiyordur, ancak elinden hiçbir şey gelmediğinden dolayı işe saçlarından başlar. Tabi bu da bir nevi terapi denilebilir. Her şey kadınlar için. Eğer sonunda kadın mutlu oluyorsa, saçıyla istediği gibi oynayabilir. Zaten saç, kadının en güçlü silahlarından birisidir. Hatta en güzel aksesuarda diyebiliriz. Saç rengi zaman içerisinde beyazlayabilir. Saçın beyazlamasına etken eden faktörler; başta sıkıntı ve stres gelmesiyle birlikte, genetik etkenlerde vardır. Bu sebeple kişi saçındaki beyazları kapatmak isteyebilir ve saçını boyar. Ya da dediğimiz gibi sadece havasını veyahut tarzını değiştirmek için de saç rengini değiştirebilir. Ancak saç boyaları kimyasal madde içerisinden dolayı bazen cesaret edemez ya da kimyasal maddeye karşı alerjiniz olabilir. Bu nedenle de doğal boya yapmanız gerekir. Ancak doğal boya nasıl yapılır diye düşünüyorsanız, bu yazı tamda sizin için.

Evde saç boyamanın bilinmesi gereken unsurları nelerdir? diye soracak iseniz de, sorularınızın cevapları yazımızın devamında…

Kuaföre gitmekten bıktıysanız ya da evde kendi yaratıcığınızla saç boyamak istiyorsanız veyahut kuaföre gitmeye vaktiniz yoksa evde sizde harika saç boyama yapabilirsiniz. Nasıl mı?

  • Evde saç boyayacak iseniz, öncelikle radikal değişiklikler yapmaktan kaçının. Yani saçınızın tonunu iki ton olarak açmaya kalkmayın. Çünkü saç rengini açma işlemi biraz zordur ve tutturması oldukça güçtür. Belki ilk sefer de rengi tutturamaya bilirsiniz. Ondan sonrası içinde her şey geç olacaktır. Bu sebeple saç açma işlemi biraz riskli olabilir. Saç renginizde aynı tonları denemekte yarar var.
  • Saç boyasının içerisinde bulunan kimyasal maddelerin zararlarını önlemek için, saçınızı kirli ve yağlı iken boyayın. Böylece saçınızdaki doğal yağlar, boyanın zararlı etkenlerini ortadan kaldırır ve boyanın daha kolay tutmasını sağlar. Hatta boyanın içerisine ekstra olarak da, doğal yağlardan da koyabilirsiniz. Böylece saçınıza bakımda yapmış olacaksınız. Hangi yağlardan koyabilirim diye soracak olursanız da; başta zeytinyağı olmak üzere, susam yağı, argan yağı, çörek otu ve koyu saç Hint yağını kullanabilirsiniz.
  • Boyama işlemine başlamadan önce saçınızı 4 ya da 5 parçalara ayırın ve bu parçaları teker teker boyayarak işe başlayın. Böylece daha hızlı ve pratik boyama işlemi yapmış olacaksınız.
  • Saçınız uzun ve kalın ise seçtiğiniz renkteki saç boyasını iki kutu olarak belirleyebilirsiniz. Çünkü saçın boyayı emmesi gerekir. Hal böyle olunca daha çok boyaya ihtiyaç duyulur. Bu sebeple de, tek kutu boya yetmez.
  • Profesyonel olarak saç boyama araç ve gereçlerine gelecek olursak; Karıştırma kabı, saç boyama fırça ve eldiveni gerekmektedir.
  • Boya sonrasında ortaya çıkan renk koyu olursa, işlemi oldukça basit. Hemen bulaşık deterjanıyla saçınızı 3 ya da 4 defa yıkayın. Böylece saç renginiz kırılarak daha yumuşak bir tona sahip olur. Çünkü bulaşık deterjanı, pigmentleri açıcı özelliği vardır.
  • Saçınızdaki boyayı her tarafa eşit dağıtmak için, tarak kullanım.
  • Saç renginizi korumak istiyorsanız, deniz ya da havuzdan sonra saçınızı mutlaka yıkayarak durulamayı ihmal etmeyin. Çünkü klorlu su veya tuzlu su saçlarda uzun süren solukluğa neden olabilir.

En önemlisi de saç boyamaya başlamadan önce, bir miktar boyayı elinizin üzerinde deneyin. Böylece alerjinin olup olmadığını da anlayabilirsiniz.

Güzellikle kalın…

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.