EVDE TIRNAK BAKIMI MASKELERİ

EVDE TIRNAK BAKIMI MASKELERİ

El ve tırnak bakımı, dış görünüş bakımından oldukça önemli bir yere sahiptir. Sadece dış görünüşe bağlı olmakla da kalmayıp sağlık açısından da önemi büyüktür. Kişiler ilk önce beden dilleriyle hareket ederler ve bunu da elleriyle ifade etmektedirler. Her daim ön planda olan el ve tırnaklar bakımlı olmalıdır. Bakımdan anlaşılan öncelikle oje olmamalıdır. Ojeler sizi bakımlı göstermez. Ama yinede bakımlı tırnaklar denilince akıllara oje ve tırnak koruyucuları gelmekteyse oje, koruyucu yada parlatıcı sürmekte fayda vardır. Hiç değilse, tırnaklarınızı gelişi güzel kesmektense, tırnak kesiminden sonra en azından törpü kullanarak tırnaklarınıza şekil verebilirsiniz. Tırnak bakımı çok uğraş gerektirmez. Öyle güzellik merkezlerine giderek bir dünya paralar saçmanıza da gerek yok. Şimdi sizlere hem zamandan, hemde maddi anlamlarda kayıp vermeden evinizde kolayca hazırlayacağınız maskeler, öneriler ve küçük püf noktalarıyla nasıl bakımlı el ve tırnaklara kavuşacağınızı paylaşacağız. Bakalım evde tırnak bakımı maskeleri nasıl yapılır?

Tırnak Güçlendiren Maske Tarifleri

Öncelikle tırnak bakımı için maskeler uygulamanız gerekmektedir. Maske uygulamasına geçmeden önce, tırnaklarınızı keserek başlayın. Tırnak kesimine en uygun zaman, duştan yani banyodan sonraki zamandır. Duş sonrası tırnaklar doğal bir nemlendirmeye kavuşacağı için, hem kesimi kolay olacak hemde şekil vermesi. Tabi ki de illa duşa girmeyi beklemenize gerek yok. Bir kasenin içerisine çok sıcak olmayacak kadar su koyun. Yani elinizi suya soktuğunuzda dayanabileceğiniz kadar ısıda olmasında fayda var (ılıktan biraz sıcak) Suyun içerisine 1 tatlı kaşığından biraz fazla zeytinyağı ve 1 limonun yarısının suyunu sıkın. Hazır olan tırnak suyunuzun içerisine parmaklarınızı sokun ve karıştırın. Su soğuyana kadar yaklaşık 10-15 dakika suyun içerisinde ellerinizin kalmasına özen gösterin. İşlem bitiminde ellerinizi kağıt havlu yardımıyla kurulayın. Ellerinizin ve tırnaklarınızın yumuşacık olduğunu göreceksiniz.

Şimdi tırnak kesimi işlemine geçebilirsiniz. Bir küçük püf noktası; tırnak kesimi işlemi aşamasında, etrafa kesilen tırnakların sıçramaması için tırnak makasını ıslatın. Gerçekten işe yaradığını göreceksiniz. Tırnak kesimi işlemi bittikten hemen sonra ellerinizi yıkayın ve kurulayın. Törpüleme işlemine geçmeden önce, tırnaklarınızı nemlendirin. Bu işlem oldukça önemlidir. Çünkü törpüleme öncesi doğal bir manikür desteği sağlamış oluyor.Normal bir nemlendirici yada vazelin sürebilirsiniz. Nemlendiriciyi emmesini sağlayın.

Artık törpüleme işlemine geçebilirsiniz. Eğlenceli ve pratik işlemler sonucunda gelelim tırnaklarınıza şekil vermeye. Tırnak törpüleme işleminde uygulanacak olan en önemli işlem, öncelikle tırnaklarınızın küt mü yoksa yuvarlak mı olmasını istediğinize karar vermektir. Çünkü bu işlem törpülemeden önce, kesim aşamasında başlıyor. Eğer tırnak yapınız küt ise, yuvarlak törpülemeniz zor olacaktır, ama yuvarlak tırnak yapınızı küt olarak törpülemeniz kolaydır. Tırnaklarınıza törpüyle olduğundan daha farklı şekil verdiyseniz, bunu oje ile kamufle edebilirsiniz.

Gereken tırnak bakımının ilk aşaması bittiğine göre, maske tariflerini uygulama aşamasına geçebilirsiniz.

Gece Tırnak Maskesi Tarifi

Bu uygulayacağınız olan maske, tırnaklarınıza ve ellerinize doğal bir yumuşama kazandıracak. Tırnaklarınızı güçlendirecek, renk düzensizliklerini önleyecek ve daha parlak bir görünüme kavuşmasını sağlayacak.

1 tatlı kaşığı zeytinyağı
Yarım limon suyu

Zeytinyağı ve limon suyunu bir kabın içerisinde karıştırın ve tırnaklarınızla birlikte ellerinize de masaj yaparak uygulayın. Ardından pamuklu ve sıkmayan bir eldiven takarak uyuyun.

Sirke ile Tırnak Güçlendirme Maskesi Tarifi

Bu maskenin amacı; tırnaklarınızın katlı şekilde ayrılmasını önleyecek ve daha güçlü, kırılmayan tırnaklara kavuşmanızı sağlayacak.

Yarım tatlı kaşığı sirke
1 adet yumurta sarısı
2 yemek kaşığı ananas suyu

Malzemelerin hepsini çukur bir kasenin içerisinde karıştırın  ve tırnaklarınızı karışıma batırın. 10-15 dakika karışımın içerisinde kalması yeterli olacaktır. Ardından ılık suyla yıkayın ve kağıt havlu yardımıyla kurulayın.

Hint Yağı Tırnak Bakımı Maskesi Tarifi

Tırnaklarınıza bakım yaptığı gibi aynı zamanda tırnaklarınızın daha güçlü ve parlak olmasını sağlayacaktır. Çok kırılan tırnaklarınıza güçlenene kadar uygulayabilirsiniz.

1 çay kaşığı hint yağı
1 çay kaşığı buğday tohumu yağı
2 çay kaşığı sofra tuzu

Hint yağını, buğday tohumu yağını ve sofra tuzunu bir kasenin içerisinde karıştırın. Hazır olan karışımın içerisine tırnaklarınızı sokun ve 10-15 dakika bekletin. Ardından ılık suyla yıkayın ve kağıt havluyla hafifçe nemini alın.

Pekmez Maskesi Tarifi

Bu maskeyi ihtiyaca göre haftada 1 yada 2 defa uygulayabilirsiniz. Haftanın sonunda ellerinizin ve tırnaklarınızın nasıl yumuşadığını göreceksiniz. Aynı zamanda tırnaklarda oluşan sararmaları da önleme etkisi vardır. Tırnaklarınızın kendi doğal rengine döndüğünü hatta giderek pembeleştiğini göreceksiniz.

2 su bardağı ılıktan biraz sıcak su
1 yemek kaşığı pekmez

Ellerinizin gireceği bir kasenin içerisine suyu ve pekmezi koyarak karıştırın. Su soğuyana kadar ellerinizi ve tırnaklarınızı maskenin içerisinde tutun. Ardından ılık suyla yıkayın ve kağıt havlu yardımıyla kurulayın.

Süt Maskesi Tarifi

Sütten gelen güzellik yüzyıllardır bilinmekte. Sütün her derde deva olduğu gibi, el ve tırnak bakımında da oldukça önemi vardır. Süt kalsiyum olduğu için, tırnakları güçlendirir ve bakım yaparak sağlıklı görünmesini sağlar. El ve tırnaklarınıza doğal bir ışıldı verirken, cildinizi besler.

1 çay kaşığı süt tozu
1 çorba kaşığı ayran

Malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırın ve tırnaklarınıza ellerinizle birlikte masaj yaparak sürün. Yavaş yavaş maskenin kuruduğunu göreceksiniz. 15-20 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Kuruyan maskeyi kese yapar gibi ellerinizle sıyırın ve ılık suyla yıkayın. Kağıt havluyla kurulayın.

  • Kırmızı oje yani koyu renkli ojeleri çıkarmak oldukça güçtür. Asetonun markası ne olursa olsun bundan kaçamazsınız. Çıksa dahi kötü bir görüntüye sebebiyet verdiği için sinir bozar. Bunu önlemenin tabi ki de oldukça basit yöntemleri vardır. İlk başta oje çıkarma işleminde pamuk kullanmayınız. Kaçan ten çoraplarınızı atmayarak işe başlayabilirsiniz. Pamuktan daha güzel oje çıkarmaktadır. Hemde kaçan çoraplar işe yaramış olacak. Daha sonra koyu renkli oje sürmeden önce, parlatıcı oje sürün. Parlatıcı ojenin üzerine koyu renkli ojelerinizi sürebilirsiniz. Oje çıkarma işlemlerinizin bu yöntemlerle daha kolay ve basit olduğunu göreceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir