EVDE YAĞLI CİLT BAKIMI NASIL YAPILIR?

EVDE YAĞLI CİLT BAKIMI NASIL YAPILIR?

Yağlı cilt, sebum salgısı yüksek olan cilt tipidir. Yağlı cilt, parlak, kalın ve mat bir görüntüye sahiptir. Genişlemiş gözenekler ve siyah noktalarla tıkalıdır. Bu tür ciltler, temizleme ve bakım konusunda özel tedbirlere ihtiyaç duyarlar. Kullanılan ürünlerde kesinlikle alkol olmadığından emin olunması gerekir. Yağın elbette cilde faydası vardır, fakat fazlası akne(sivilce) gibi sorunlar meydana getirmektedir. Yağlı cilde uygulanan makyaj, çok daha kolay dökülerek bozulmalar meydana gelir ve kozmetik uygulaması zor bir cilt tipidir. Elbette yağlı cildi kurutmak gibi müdahalelere başvurmadan, yağını tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmasa da yapacağınız bazı bakımlar mevcuttur. 

Fondöten kadınların makyajlarında vazgeçilmeyen kozmetik ürünüdür. Cildin pürüzlerini kapatır ve daha güzel görünmesini sağlar. Ancak yağlı bir cilt tipine sahipseniz fondöten sizin için dezavantaj olarak, daha çok parlamasına neden olacaktır. Fondöten seçerken cilt tipinize uygun olan ürünü seçmelisiniz. Makyaj öncesi cildinize mutlaka nemlendirici sürmelisiniz. Zaten cildim yağlı nemlendiriciye gerek yok diye kesinlikle düşünmeyiniz. Yağlı ciltlerin yapmış oldukları en büyük hatadır. Cilt tipinize uygun olan hatta su bazlı yağsız nemlendiricileri tercih ederseniz cildinizin nemini kaybetmeden sağlıklı görünmesine sebep olursunuz.

Yağlı cilt için temizlemenin, bakımın ve kullanılan kozmetik ürünlerinin yanı sıra beslenmenizde cildinizi etkilemektedir. Sigara, alkol, yağlı ve baharatlı yiyecekler de cildinizin yağlanmasına neden olarak hoş görünmeyen görüntüleri ortaya çıkartır. Klinik olarak yapılan araştırmalar sonucunda, A vitamini içeren yiyeceklerin yağlanmayı yavaşlattığı  tespit edilmiştir.

Yağlı cilt bakımında en önemli nokta, cildin yağ dengesini koruyarak yapılan günlük bakımdır. Bunun için ilk önce yapmanız gereken cilt tipinize uygun olan antiseptik sabun ya da jel ile sabah akşam cildinizi düzenli olarak temizlemeniz. Ardından limon sürebilirsiniz. Limonun yağlı cilde faydaları bulunmaktadır. Özellikle sivilce oluşumunu engellediği gibi cildin elastik yapısını koruyarak nemlendirme etkisi yarattığı göreceksiniz. Temizlemiş olduğunuz cildinize göz altı haricinde sıktığınız limonun suyunu pamuk yardımıyla bastırmadan cildinize sürünüz. 20-25 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayınız ve cildinizin yağdan, kirden arınarak yumuşadığı göreceksiniz. İlk kullanımda limon cildinizi biraz yakabilir, oluşan ya da var olan sivilcelerinizden dolayıdır. Haftada 3 defa yatmadan önce uyguladığınızda faydasını göreceksiniz.

Yüzünüze haftada 2 defa uygulayacağınız peeling biriken kirlerinizi temizleyerek, cildiniz de oluşacak pürüzleri siyah nokta ve sivilceleri engellemiş olursunuz. Aynı zamanda ölü derileri atarak, daha sağlıklı cilde kavuşmanızı sağlar.

Yağlı cildinize haftada 1 defa kil maskesi uygulayınız. Yeşil kil daha güçlü terapi etkisine sahiptir ve kurutucu etkisi vardır. Uygulayacağınız kil maskesiyle cildin yağ dengesi dengelenerek, parlamasını ve gözeneklerin tıkanmasını engellemiş olacaksınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir