GENİTAL BÖLGE TEMİZLİĞİ NASIL YAPILMALI?

GENİTAL BÖLGE TEMİZLİĞİ NASIL YAPILMALI?

Genital organ temizliği kadınları düşündüren ve tedirgin eden bir husustur. özellikle cinsel ilişkiyle içeri giren bakterilerle sürekli savaş halindedir, genital bölge. Genital bölge temizliği küçük yaşlarda öğrenilmesi gerekir. Çünkü ülkemizde yapılan araştırmalar sonucunda kadınlarda genital bölge enfeksiyonu oldukça yaygın olarak görülmektedir. Bunun yanında genital organların kalın bağırsakla yakın komşulukta olması, buradaki bakterilere de vajinadan direkt geçiş sağlar. Genital sistemin idrar yolu ile yakın komşuluğu bölgede uretra (idrar borusu) yoluyla mesaneye direkt bir geçiş sağlar. Genital bölge temizliği bilinçli olarak yapılmadığı için ve kulaktan dolma bilgilerle yapıldığından dolayı enfeksiyon yaşanması gerçekleşir. Günlük yaşamdan cinsel hayata kadar pek çok konuda olumsuz etki yaratabilecek genital bölge temizliği mutlaka bilinçli bir şekilde yapılmalıdır.

Vücudun kendini koruma mekanizması olduğu da bir geçek. Cinsel ilişki esnasında vajinadan içeri giren bakteriler ve adet kanaması sırasında proteinlerin yarattığı bakteriler kaşıntı, mantar ve enfeksiyona karşı açık hale gelir. Bu durumu engellemek için mutlaka genital bölge temizliği yapılmalıdır. Gerek duşta ve gerekse tuvalette genital bölge önden arkaya doğru yıkanmalı ve kurulanmalıdır.

Vajinanın içerisinde sürekli olarak bulunan salgı, içerisindeki bakterileri öldürmeye yönelik lökositleri ve bazı iyi huylu bakterileri içerir. Bu sayede vajinaya hiçbir şey yapılmasa dahi, temiz kalacak bir ortamdır. Temizlemeye yönelik uygunsuz şeyler yapıldığında bu işlem vajinanın aleyhine işleyebilir. ”Vajinanın içerisi eğer bir enfeksiyona maruz kalmamışsa, temizlenmesi gereken bir organ değildir.”

Genital Bölge Temizliğinde Yapılması Gerekenler

  • Tuvalet sonrası temizliği önden arkaya yani anüsten makata doğru yapılmalıdır. Aksi halde makatta bulunan bakteriler anüse gelerek enfeksiyona neden olacaktır.
  • Vajina bölgesini kesinlikle sabunla yıkamayın! Aksi halde kendi savunma mekanizmasını bozarsınız.
  • Genital organ temizliği için illa ki bir temizleyici madde kullanacak iseniz, mutlaka içeriğine bakın. Kimyasal madde içeren kozmetik ürünleri kesinlikle kullanmayınız. Kozmetik kimyasal ürünler vajinada kısa süre içerisinde ”vajinit” denilen bir enfeksiyona sebep olur. Vajinit çabuk geçmeyen ve ciddi bir enfeksiyondur.
  • Genital bölge kuru tutulmalıdır. Yaş kalan genital organ zaman içerisinde mantar ve enfeksiyon oluşumuna neden olabilir. Günlük temizlikte vajina su ile yıkanmalı ve kuru bir peçete ya da tuvalet kağıdı ile kurulanmalıdır.
  • İç çamaşırı tercihiniz mutlaka pamukludan yana olması gerekir. Hatta iç çamaşırınızı giymeden önce mutlaka ütüleyerek giymeye özen gösterin. İç çamaşırı günlük olarak değiştirilmelidir.
  • Dar giyim tarzı kadınların genital sağlığı için oldukça sakıncalıdır.  Dar kıyafetler genital bölgenin nemli kalmasına sebep olur. Asit dengesinin bozulmasına yol açacağı için enfeksiyon oluşmasına zemin hazırlar.
  • Hazır olunmadan cinsel ilişkiye başlanmaması gerekir. Yeterli kayganlığa ulaşmadan cinsel ilişkiye girildiğinde tahrişe sebep olur.
  • Adet dönemindeki temizlik oldukça önemlidir. Petler mümkün olduğunca sık olarak değiştirilmesi gerekir. Aksi halde vajinayla çok fazla temas etmesi bakterilerin çoğalmasıyla birlikte enfeksiyona neden olur. Oluşan enfeksiyon ileri ki zaman içerisinde kadın hastalıklarına zemin hazırlayacaktır.
  • Genital bölgede oluşan tüyler için hijyeni sağlarken dikkat edilmesi gerekir. Ağda, jilet ya da makine kullanımına alerjiniz olup olmadığını deneyerek bilmeniz gerekir. Aksi halde apse ve kıl kökü iltihaplanmasına sebep olabilir. Genital bölgenizdeki görüntü bozukluğuna sebep olabilecek bu problemleri önlemek için mutlaka kullandığınız ürünlere dikkat ederek, özen gösterin.
  • Genital bölgesinin temiz olup olmadığını anlamak zordur. Eğer aktif cinsel yaşamınız var ise, gelen sıvının miktarında artış olması ya da kokusunun değişmesi genital bölgenizin temizliğe ihtiyacının olduğunu gösterir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir