GÜLLAÇ TARİFİ – SÜTLÜ RAMAZAN TATLISI GÜLLAÇ NASIL YAPILIR?

GÜLLAÇ TARİFİ – SÜTLÜ RAMAZAN TATLISI GÜLLAÇ NASIL YAPILIR?

Güllaç; gül suyu, Mısır nişastası, şeker ve süt ile hazırlanan geleneksel Türk tatlısıdır. Ramazan ayı tatlısı denilince akıllara hemen güllaç gelir. Ne hikmettir bilinmez ama güllaç sanki Ramazan tatlısı gibi bilinir. Halbuki güllaç istenilen her vakit yenilebilir. Ancak ramazan ayının tatlısı olarak bütünleşmiştir, güllaç. Fakat güllaç yapmanın birçok püf noktaları vardır. Bu ayrıntılar atlandığı zaman tabir-i caizse hamur tatlısı olur çıkar. Bu sebeple güllaç tatlısı hem kolaydır, hemde bir o kadar küçük püf noktasına sahip olan tatlıdır. Özellikle yaz aylarında ve ramazan ayının şu zamanlarında tercih etmenizi öneriyoruz. Çünkü uzun süren açlığın sonunda ağır şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlı yenmesi daha faydalı olacaktır.
Evet çok uzatmadan hafif, lezzetli ve pratik sütlü tatlı olan güllaç tarifinin yapım aşamalarına geçebiliriz.

Güllaç Nasıl Yapılır?

Kullanılacak Malzemeler

8 adet (300 gram) güllaç yaprağı
2 litre süt
1 kilogram şeker
1 su bardağı iri çekilmiş fındık
4 yemek kaşığı gül suyu (evet bildiğiniz gül suyu)

Üzeri için,

Antep fıstığı
Nar taneleri ya da herhangi bir tane meyve

Yapılışı

Bir tencerenin içerisine sütü ekleyin ve içerisine karıştırarak şekeri ilave edin. Karıştırın ki şeker topak olmasın. Ocağın altını açarak karıştırma işlemine devam edin. Şeker eriyene kadar sütün ılınması yeterli olacaktır. Aksi halde ısınan sütü tekrar ılıtmanız gerekecek. Ayriyeten zaman kaybı olmasını önlemek için bu şekilde yapmak daha doğru olmuş olacak. Önemli olan sütün ne çok sıcak olması, ne de çok soğuk olması. Parmağınızı yakmayacak şekilde sütün ılınması gerekiyor. Eğer süt sıcak olursa hamur, soğuk olursa içerisine çekmez. Bu ayrıntı bu sebeple oldukça önemlidir. Güllaç yapraklarını sığdırabileceğiniz bir tepsinin içerisine kepçe yardımıyla sütten dökün. Önemli bir ayrıntıdır. Tepsinin dibinin kuru olmaması. Ardından güllaç yaprağını dizin ve üzerine 1 büyük kepçe sütten dökün.

Güllaç Yaprakları  Islatma

Güllaç Yaprakları Islatma

4 adet güllaç yapraklarını bu şeklide sıralayarak, dizin. 4. adet güllaç yaprağının üzerine bolca sütten dökün ve 3 dakika bekleyin. Korkmayın sulu kalmayacak ve 3. dakikanın sonunda sütün hepsini çekmiş olacaktır. Hemen üzerine iri çekilmiş fındıkları her tarafa eşit gelecek şekilde serpin. Sonra kalan 4 güllaç yaprağını da aynı şekilde sıralayarak, dizin. Son olarak kalan sütün içerisine gül suyunu ilave edin ve güllaç yapraklarının üzerine boca edin. Bir 3 dakikada böyle bekleyin ve üzerini de süsledikten sonra ılınmaya bırakın. Kesinlikle hemen buzdolabına koymayın! Aksi halde hamur olur. Tamamen ılındıktan sonra kendisini çekmesi için buzdolabına kaldırın. Fakat üzerini streç film ya da bone ile kapattıktan sonra. En az 2 saat buzdolabında dinlendirin ve dilimleyerek servis edin.

Afiyet olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.