GÜVEÇTE KUZU TANDIR NASIL YAPILIR?

GÜVEÇTE KUZU TANDIR NASIL YAPILIR?

Tandır, ısınmak için kullanılan bir çeşit mangaldır. Yere çukur kazılarak yapılan özel bir fırına da tandır adı verilmektedir. Kuzu tandır yemek için illa ki özel bir uğraş vermek gerekmez. Bazen elimizdeki imkanlar sayesinde de lezzeti yakalayabiliriz. Evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz ve lezzetine doyum olmayacak harika lezzeti sizlerle paylaşacağız. Kuzu tandır canınız çektiği zaman restorana koşmak yerine evinizde maliyeti daha ucuz ve daha lezzetli hemde kendi ellerinizle sevdiklerine enfes tandır sefası yaşatabilirsiniz. Ancak güveçte yapılacak olan kuzu tandırın bazı küçük püf noktaları mevcut. Bunlar; kuzu eti yağlı ve kemikli olması gerekir, güvecin içerisinde hiç susuz  ve yağsız olarak pişirilmelidir. Özellikle kurban bayramlarında kemikli etler haşlanır ve lezzeti o kadar da fazla anlaşılmaz. Kurban etlerinizi de bu şekilde pişirerek harika lezzetler ortaya çıkarabilirsiniz.
Gelelim güveçte kuzu tandır nasıl pişirilir?

Kullanılacak Malzemeler

1,5 kilogram kuzu eti (istediğiniz miktarda olabilir ancak eti az olmaması gerekir)
400 gram arpacık soğan
10 diş sarımsak
4 adet defne yaprağı
Tane karabiber
Tuz

Yapılışı

Güvecin içerisine defne yapraklarını parçalayarak serpiştirin. Arpacık soğanları ve sarımsakların kabuklarını soyun. Kabukları soyulan, soğan ve sarımsakları gelişi güzel şekilde defne yapraklarının üzerine  yayın. Kemikli ve yağlı kuzu etlerini her tarafı eşit olacak şekilde tuzlayın. Soğan ve sarımsakların üzerine ilave edin. Son olarak üzerine ve aralarına tane karabiberleri serpin.

Güveçte Kuzu Tandır

Güveçte Kuzu Tandır

Hazır olan güvecin ağzını folyo ile hava almayacak şekilde sararak kapatın. Folyo ile sarıldı diye tekrar kapak kapatmamayı ihmal etmeyin. Yani folyonun üzerini de kapak ile kapatın ve ocağın üzerine koyun. İlk 5 dakika orta hararetli ateşte, sonra kısık ateşte yaklaşık 1 saat 30 dakika pişirin. Eğer fazla pişirirseniz etler yağını çekecek ve kuru hale gelecektir. Bunu önlemek için pişirme süresi oldukça önemlidir.

Güveçte Kuzu Tandır Servis

Güveçte Kuzu Tandır Servis

Sürenin sonunda lokum gibi, kemiklerinden ayrılan enfes kuzu tandır hazır olmuş olacak.

Afiyet olsun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir