HAMİLE KALMA ZAMANI (DÖNEMİ)

HAMİLE KALMA ZAMANI (DÖNEMİ)

Kadınların merak ettikleri ve sıkça sordukları sorulardan birisidir, hangi dönemde hamile kalınır? Hamile kalma zamanı adet dönemiyle bir ilişkisinin olup olmadığı daima kafa karıştıran sorulardan biridir. Kadınlarda yumurtlama dönemi sadece belirli günlerde görülür. Bu dönemlerde hamile kalma olasılığı diğer zamana göre oldukça yüksektir. Diğer günlerde böyle bir durum normalin altındadır.  Adet (mens) döngüsünün başladığı ilk gün, başlangıç olarak kabul edilir. Bir adet döngüsü, bir daha ki adet başladığında son bulur. Bir kadının hamile kalma oranının en yüksek olduğu zaman, yumurtlama günüdür. Yumurtlama gününü hesaplayarak hamile kalmakta zorlanan çiftler kolaylıkla hamile kalınabilinir. 

Ayda 1 düzenli adet gören bir kadında yaklaşık adet kanaması başladıktan 14 ya da 15. gün olarak bilinmektedir. Adet kanamaları 1 aydan uzun olan kadınlarda, eğer bir daha ki adet kanaması tarihi tahmin ediliyorsa yumurtlama tarihi adet kanması başlamadan 14 gün öncesine denk gelecek şekilde hesaplanmalıdır.

Yumurtlama gününe en yakın olan dönemlerde rahim ağzında ve vajina sıvısı salgısında artış olur. Bu sıvılar bu dönemde daha akışkan ve kaygan hale gelir. Kadın vücudu adeta spermin rahim içerisine doğru daha rahat geçişi ve ilerleyişini sağlar.

Ne Kadar Zamanda Çocuk Olmazsa Önlem Alınması Gerekir?

Normal standartlara göre çift eğer korunmadan 1 sene boyunca düzenli cinsel yaşamına rağmen hamilelik görülmemişse, bunun nedenin araştırılması gerekir. Anne ve babanın yaşı eğer 35 yaşında ya da üzerindeyse bu süre 6 ila 8 aya iner. Hemen akabinde zaman kaybedilmeden uzman bir doktor tarafından yardım alınmalıdır.

Hamile Kalınması İçin Cinsel Hayat Ne Zaman Yaşanmalı?

Adet dönemleri düzenli olan bir kadının hamile kalması için en uygun zamanlar; adetin ilk gününden itibaren 11 ila 17. günler arasıdır. Bu günlerde cinsel ilişkiye girmek hamile kalma olasılığını artırmaktadır. Cinsel ilişki sonrası;

  • Hemen yataktan kalkmamak,
  • Vajinayı yıkamamak,
  • Hatta belin altına yastık koyarak spermlerin içeriye girişini kolaylaştırmak ve daha çok sperm girmesini sağlamak.

Bu yöntemler hamileliğin oluşmasında etkili rol oynamaktadır.

Her Gün Cinsel Hayat Çocuk Olma Olasılığını Arttırır Mı?

Hamile kalınması için en önemli faktör, kadının yumurtlama dönemi zamanlarında yaşanan cinsel ilişkidir. Her gece ya da gün aşırı sex yapılması hamile kalmayı etkilemez. Adetleri düzensiz olan kadınlarda yumurtlama dönemi hesaplanması biraz güç olabilir. Bunun bir başka yöntemi mevcuttur. Kadının vücut sıcaklığını ölçmek gerekir. Bu işlem oldukça işe yarayacaktır. Çünkü kadın yumurtlamadan hemen sonra vücut sıcaklığı artar. Böylece adet dönemi test edilebilir. Bunun akabinde 11 ila 17. günler arasında cinsel ilişkiye girildiğinde hamile kalma olasılığı oldukça yüksektir.

Cinsiyet Belirlenebilir Mi?

Hamile kalmadan önce yapılan bazı yöntemlerle bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi mümkün olabilir. Bir takım araştırmalar sonucuna göre kız bebek isteyen anne ve baba hamile kalınmadan 4-5 ay önce vitamin ağırlıklı beslenmesinin etkili olduğunu göstermiştir. Hem anne hemde babanın protein ağırlıklı beslenmesinde de, çiftin erkek bebeği olma olasılığı arttığı söylenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.