HAMİLELİK PSİKOLOJİSİ

HAMİLELİK PSİKOLOJİSİ

Hamilelik bir kadının yaşadığı en özel dönemlerden biridir. Fakat duygusal değişimler, hormonlar ve yaşadığı fiziksel değişmeler eklenince, bundan sonra hayatının nasıl olacağı endişesine kapılarak bu dönemin keyfine varamıyor. Hamilelikte, bu gibi duygulara kapılmak çok normaldir. Hamilelik psikolojisi nasıl olur sorusunun cevabını merak ettiğinizden eminim bu çok doğal, ve endişelenmenizin sebebi yaşadığınız duygusal iniş çıkışlar olabilir.

Anne oluyorum! Dediğiniz an,hayatınızda her şey değişmeye başlayacaktır. Tabi ki de bu duygular kişiden kişiye farklılık gösterse de, annelik duygusu sadece kadınlara özel duygudur. Hamilelik, kendinizi çok özel, farklı, değişik duygular hissettiğiniz dönemdir. Etrafınızda ki herkesin, size olduğundan daha çok ilgi göstermesini, daha çok yanınızda olmasını ve önemli hissettirmelerini istersiniz. Kadınlar aslında hep böyle, ilgiler beklese de bu dönemde daha farklı ve aşırısını isterler. Ara sıra ilgiden bunalsanız bile, duygu değişmeleridir aslında. Neyi isteyip, istemediğinizi bazen bilemeyebilirsiniz. Çünkü hamilelik o kadar da kolay değildir. Sizin içinizde ki o küçücük tohum, filizlenerek büyüdüğünü görmek, sizi çok daha mutlu edecektir. İçinizde bir dünya var oluyor. 9 ay 10 günlük bir süreç başladı ve gün geçtikçe heyecanla beklenen güne, bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. Her anne adayı bu süreçte, farklı duygular yaşamaktadır. Kiminiz, daha ilk aylardan hamile kıyafetleri almaya ve giymeye başlayabilirsiniz. Kiminiz de hala normal giyiminize devam edebilirsiniz. Bu durum, tamamen sizinle alakalı bir durumdur. Kendinizi nasıl rahat ve mutlu hissediyorsanız öyle giyinin. Önemli olan sizsiniz, unutmayınız. Siz anne adayı kendinizi ne kadar çok iyi hissederseniz, bebeğiniz de bir o kadar sağlıklı olur. Yani sizin sağlığınız demek, bebeğinizin sağlıklı olması demektir.

Hamilelik iki boyutlu bir süreçtir. Fiziksel hamilelik ve psikolojik hamileliktir. Evet, siz dünyaya, bir bebek getirmekle kalmayıp, anne ve baba dünyaya getireceksiniz. Böylece, evlilik hayatınızda tamamen değişmiş olacak. Siz artık, karı-koca değil anne-baba olacaksınız. Kendi hayatınızdan çok, bebeğinizin hayatı olacak. Hayatınızın merkezine koyacağınız bebeğiniz, sizi korkutmasın. İş hayatınızda, yaşam tarzınızda, akraba ve arkadaş çevreniz bakımından değişikler yaşayacaksınız. Ebeveyn olarak kaygı ve endişe duymanız, bu süreç içerisinde normal duygulardır. Önemli olan, birbirinize karşı daha çok anlayışlı yaklaşmanızdır. Asıl sorun babalık duygusu, çünkü siz anneler gibi değildir babalar. Annelik sizlere doğuştan gelen bir duygudur. Daha küçük yaşlardan itibaren, hep anne olursunuz. Evcilikler oynar, bebekleriniz olur. Fakat babalık öyle değildir. Sizin hamileliğiniz boyunca, eşiniz bu duyguyu anlayıp, yaşayamaz. Ta ki bebeğiniz sağ-salim dünyaya gelip, kucağına aldığında, göz teması kurar kurmaz, kokusunu içine çektiği an, anlar baba olduğunu. Babalar için, babalık işte tam da o an başlar. O yüzden eşinizin üzerine çok gitmeyiniz. Evet, önemli olan sizsiniz! Ama unutmayınız ki, hamilelik psikolojisi sadece siz annelere değil, babaları da ilgilendiriyor. Eğer ki anlayışsız olursanız, taraflardan biri kendisini yalnız ve güçsüz hissine kapılıp olumsuz sonuçlara neden olabilir.

Evliliğin temel taşlarından olan cinsel hayat, hamilelik sürecinde eşler arasında, bazen problemlere yol açabiliyor. Kimi erkekler, hamile eşlerini kutsal sanıp, süreç boyunca uzak durabiliyorlar. Bu esnada birbirinizden uzaklaşmak yerine, daha da yakınlaşabilirsiniz. Aranızda ki bağ güçlenebilir. Bazen siz anne adayımız buna engel olmak istiyor. Kendinizi, çekici bulmayıp ya da cinsel birleşme esnasında, bebeğe zarar vermekten korkarak isteksiz davranıp, cinsel ilişkiden kaçabilirsiniz. Bunları aranızda ki sorunlar haline getirmek yerine, doktorunuza danışmalısınız. Eğer ki doktorunuz, ortada hiçbir sağlık sorunu olmadığını söylerse, hamileliğinizin son aylarına kadar cinsel ilişki yasak değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir