HAMİLELİKTE (GEBELİKTE) EGZERSİZ VE SPORUN FAYDALARI NELERDİR?

HAMİLELİKTE (GEBELİKTE) EGZERSİZ VE SPORUN FAYDALARI NELERDİR?

Hamilelikte egzersiz ve spor yapmak oldukça faydalıdır. Ancak hamile anne adayının egzersiz ve spora başlamadan önce mutlaka doktoruna danışması gerekir. Hamileliğinizde özel riskli durumlar söz konusu olmadığı taktirde, 3. ayınız bittikten sonra doktorunuz egzersiz ve spora başlamanıza izin verecektir. Tabi ki kimse sizden maraton koşmanızı beklemiyor. Hamilelik döneminde yapacağınız spor sizi ve bebeğinizi olumlu etkileyecektir. Zorlamayan ve doğru hareketlerle, hatta sadece günlük yapacağınız yürüyüşlerin dahi etkisini hamileliğinizde, doğum esnasında ve doğum sonrasında göreceksiniz. Hamilelikte (gebelikte) egzersiz ve sporun faydaları nelerdir, onlara bakalım.

Hamilelikte (Gebelikte) Egzersiz ve Sporun Faydaları Nelerdir?

 • Anne adayının kendisini, hem fiziksel hemde psikolojik olarak daha iyi olarak hissetmesini sağlar.
 • Hamilelikte duruş ve vücut şekil bozukluklarını azaltır.
 • Size enerji verir.
 • Hamilelikte kilo alımını düzenler.
 • Ağrılarınızı azaltır.
 • Normal doğumu kolaylaştırır, sancıyı azaltır ve kısaltır.
 • Hamilelikte oluşan kabızlık şikayetlerinize faydalı olacaktır.
 • Yorgunluğu azaltır.
 • Bel ve sırt ağrıların hafiflemesini sağlar.
 • Anne adayının kendine olan güvenini arttırır.
 • Hamilelikte oluşan diyabeti önlemeye yardımcı olur.
 • Doğum sonrası hayatı kolaylaştırır.
 • Hamilelikte oluşan ödem ve şişliği azaltır.

Hamilelikte egzersiz ve spor düzenli olarak yapılmalıdır. Ara vermek, bazen yapıp bazen yapmamak hiçbir fayda sağlamayacaktır. Aksine zararı bile olabilir. En azından düzenli olarak gün aşırı egzersiz ve spor yapmaya özen gösterin. Egzersiz ve sporda amaç kesinlikle kilo vermek ya da kilo alımına engel olmak değildir. Bu amaç doğrultusunda yapılmamalıdır. Zaten düzenli ve sağlıklı beslendiğiniz takdir de gereğinden fazla kilo almadığınızı göreceksiniz. Bilmeniz gereken tek şey hamilelikte beslenme nasıl olmalıdır? sorusunun cevapları. Böylece hem siz hemde bebeğiniz daha sağlıklı beslenmiş olacak. Zaten hamilelikte kilo almanıza engel olacak uzun vadeli egzersiz ve spor önerilmemektedir. Egzersiz sizi yoracak ve nefes nefese bırakacak kadar zorlayıcı ve yorucu olmamalıdır. Ortalama 20-30 dakika yapılan egzersiz ve spor yeterli olacaktır ve her 5 dakikada bir küçük molalar vererek rahatlayabilirsiniz. Egzersiz ve spora başlamadan önce ısınma hareketleriyle başlanmalı ve yavaş yavaş bırakılmalıdır. Ani hareketlerden kaçınılmalıdır.

Hamilelikte (Gebelikte) Ne Tür Egzersiz ve Spor Yapılabilir?

Hamilelikte en çok tercih edilen riski olmayan ve en uygun olan spor yürüyüştür. Yürüyüşü yavaş ya da hafif tempolu adımlarla yapabilirsiniz. Kendinizi zorlayıp yormadan, nefes nefese kalmadan ve terlemeden yürümelisiniz. Yürüyüşü hamileliğin her ayında doktorunuz aksini söylemediği sürece yapabilirsiniz.

Yavaş tempoda koşu yapılabilir ancak önerilmez. Ayağınızın takılıp düşme olasılığı göz önüne alındığı için yürüyüş en risksiz egzersiz ve spor olarak kabul edilir.

Yüzme de hamileliğin her ayında yapılabilir. Hem risksiz hemde çok faydalıdır. Hamilelikte en çok tavsiye edilen sporlardan biridir.

Anne Adayı Günlük İşlerinde Nelere Dikkat Etmelidir?

 • Sırt üstü yatarken kalkıp oturmak için önce yana dönüp, kollardan kuvvet aldıktan sonra kalkmalıdır.
 • Sandalyeden kalkmak için, biranda kalkmamalıdır ve ani hareketlerden kaçınılması gerekir. Yavaş hareketlerle ağırlığını ayaklarının üzerine yükleyip, belini tutarak kalması önerilir.
 • Ev işlerini yaparken, yerleri temizlerken ve toz alırken dizlerinin üzerinde durmamalıdır. Belinden bükülerek eğilmelidir.

Hamilelikte (gebelikte) risk faktörleri var ise size en uygun olan egzersiz ve spor hareketleri önerilebilir ya da belirli bir süre egzersiz ve spor yapmanız tamamen yasaklanabilir. Bu kararı yalnızca doktorunuz almalıdır. Doktorunuza danışmadan hiçbir egzersiz ve spor aktivitesine başlamayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir