HAMİLELİKTE (GEBELİKTE) ŞEKER YÜKLEME TESTİ

HAMİLELİKTE (GEBELİKTE) ŞEKER YÜKLEME TESTİ

Uzmanların hamilelikte (gebelikte) şeker hastalığının tanısını koymak için, hamileliğin (gebeliğin) 24. ve 28. haftaları içerisinde yapılan glikoz (şeker) yüklemesi testi yaptırmaları gerektiğini söylemektedirler. Bu durum bazı doktorlar tarafından tartışma konusu haline gelmiştir. Bir grup doktor sağlıklı ve gerekli deseler de, bir grup doktorda yapılmaması gerektiğini savunuyorlar. Peki buna nasıl karar vermek gerekir. Hamilelikte şeker hastalığı tanısı koymanın başka bir yöntemi olamaz mı? Hamilelikte şeker hastalığı nedir ve nasıl anlaşılır? Bunların cevapları yazımızın devamında

Hamilelik (Gebelik) Şekeri Nedir?

Anne adayında hamilelikten (gebelikten) önce şeker hastalığı olmamasına rağmen, hamilelik (gebelik) döneminde kandaki glikoz (şeker) seviyesinin yükselmesi görülebilir. Bu durumun yaşanması da anne adayında hamilelik (gebelik) şekerin ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir. Hamilelik döneminin 24. ve 28. haftalarında yapılan şeker yüklemesi yani şekerli su yükleme testiyle bilinmekte olduğu söylenmektedir.

Şeker Yükleme Testi Nasıl Yapılır?

Şeker yükleme testi anne adaylarına hamileliklerinin 24. ve 28. haftaları içerisinde yapılır. Bu test sırasında anne adayına 100 gram glikoz (şeker) içiriliyor. 1 saat geçtikten sonra kandaki glikoz (şeker) seviyesi kontrol ediliyor. Bu test sonucunda glikoz seviyesi 140 mg/dl altında olursa anne adayında hamilelik şekeri yoktur. fakat bu değerin üzerine çıkması halinde 3 saatlik 100 gram glikoz ile testin yeniden uygulanması gerekir. 3 saat süren yüklemeden sonra, anne adayında hamilelik şekerinin olup olmadığı kesin olarak belirlenmiş olur.

Anne adayına yapılan şeker yüklemesi sonrasında aşırı fiziksel aktivite de bulunmamalı ve yemek yememelidir. Bu tedbirler testin doğru sonuç vermesi açısından oldukça önemlidir.

Peki şeker yükleme testinin yapılması gerekir mi? diye soracak olduğunuzda, tabi ki de yapılmasının gereği olmadığını söyleyen doktorlarda mevcut olduğunu söylemiştik. Çünkü bilindiği üzere şeker sağlığa zararlı ve yeni doğan bebeğe şeker verilmesi kesinlikle sakıncalı olduğunu da bilmeyen yoktur. Peki bu kadar sakıncalı olduğu düşünülen bir olayın neden yüklemesi yapılsın? Bir yan etkisinin olup olmadığı hakkında çeşitli söylentiler evet var. Fakat kişilerin akıllarını kurcalayan bir soruya da değinelim ki; eskiden böyle bir uygulama yoktu da biz nasıl olduk. Evet tamamen haklısınız bu soruyu sormakta. Fakat çağımızın ilerleyen ve çoğalan hastalığı olan şeker hastalığı bu kadar yaygın değildi. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok hastalıklarda çoğalmaya başladı. Bunun için her zaman erken önlem almakta fayda var. Peki illa bu şekilde mi şeker ölçülüyor? Kan testi ya da parmak ucundan alınan kan ile şeker testi yapılamaz mı? doktorunuzla bu konuları konuşmanızda yarar var. Bu testin kaç defa uygulandığı ya da yan etkilerini nasıl olduğu hakkında kesin bir bilgi olmadığını biliyoruz. Fakat her zaman dediğimiz gibi doktor kontrolü en önemlisi ama bazen büyükleri de dinlemek gerekir.

Hamilelik dönemi boyunca sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Çok yemek, yemek sağlıklı değildir. Zaten gereken vitaminleri takviye yoluyla alınıyor. Birde üzerine yemek ile bunu desteklediniz de faydadan çok zarar olacak. Bununda bebeğe değil, anne adayına eksisi var. Aşırı kilo ve sonrası mutsuzluk. Hamilelik döneminizi doktor kontrolünüzde ve bilinçli bir anne adayı olarak geçirin. Biliyoruz ki artık sizde bilinçli bir anne adayısınız. Kendiniz için ve bebeğiniz için her zaman en iyisini yapacağınızdan eminiz. Bunları yaparken annelerinizi üzmeden ve kırmadan yapmaya özen gösterin. Siz nasıl bebeğinizin iyiliğini düşünüyorsanız, kayınvalideniz ve annenizde sizin sağlığınızı o kadar düşünüyor. Unutmayın ki, siz anne adayısınız, onlar anne!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.