HİNT SARIMSAK ZENCEFİL PÜRESİ (GARLİC GİNGER PASTE) NASIL YAPILIR?

HİNT SARIMSAK ZENCEFİL PÜRESİ (GARLİC GİNGER PASTE) NASIL YAPILIR?

Hint yemeklerinin vazgeçilmezi olan sarımsak zencefil püresi yapımı kolay ve pratiktir. Yapımının kolay olmasının yanı sıra, uzun süre kavanozun içerisinde muhafaza edilebilmesi. Yani her zaman yeniden yapılması gereken bir sos değildir. Elinizin altında hazır olan püresostur. Türk yemeklerine de oldukça yakışan bir püredir. Zaten Hint mutfağı hemen hemen neredeyse, Türk mutfağıyla benzerlik gösterir. Buna dayanarak, yemeklerinizin içerisine soğan ile birlikte 1 tatlı kaşığı koymanızı tavsiye ediyoruz.

Sarımsak Zencefil Püresi Nasıl Yapılır?

Kullanılacak Malzemeler

4 baş sarımsak
1 su bardağı taze zencefil
1 yemek kaşığı zeytinyağı

Yapılışı

Öncelikle sarımsakların kabuklarını soyun. Sarımsakların kabuklarını soyarken, bıçağı sarımsağın üzerine bastırıp ezerek daha kolay soyulmasını sağlayabilirsiniz. Zaten mutfak robotundan geçerek püre haline geleceği için bunun sakıncası yoktur. Böylece ayriyeten sarımsakları doğramaya ya da ezmeye gerek kalmayacak. Soyulan sarımsakları mutfak robotunun içerisine atın. Ardından zencefilleri yıkayın ve kabuklarını soyun. Gelişi güzel bir şekilde sarımsakların içerisine doğrayın. Son olarak üzerilerine zeytin yağını da ekleyerek, püre kıvamına gelene kadar mutfak robotunu çalıştırın. Sarımsak zencefil püresi hazır. Muhafaza etmek için temiz ve kuru bir cam kavanozun içerisine hazırladığınız püreyi doldurun. Üzerinin kurumaması için ekstra zeytinyağı gezdirin. Bu şekilde buzdolabında aylarca saklayabilirsiniz. Afiyet olsun.

Yemeklerde ki miktarını kendiniz ayarlayabilirsiniz. Ancak yoğun bir aroması olduğu için 1 yemek kaşığından fazlası biraz acımtırak bir tat oluşmasına neden olur. Yinede damak zevkinize göre ayarlamanızı tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.