KAHVENİN CİLDE FAYDALARI (KAHVE MASKESİ)

KAHVENİN CİLDE FAYDALARI (KAHVE MASKESİ)

Kahve, Türk kültürünün önemli miraslarındandır. Türk kahvesi günün her saatinde ve önemli günlerde sıkça tercih edilir. Hatta gelenek haline dahi gelmiştir. Kahvenin kendisine has aroması ve kokusu, güzel sohbetlerin vazgeçilmez yoldaşıdır. Aynı zamanda vücut, saç ve cilt güzelliği için de önemi oldukça büyüktür. Türk kahvesinin içerisinde bulunan kafein, iltihap giderici etkisi vardır. Bu özelliği sayesinde ciltte oluşan hastalıkları tedavi etme etkisine sahiptir. Hatta cilt hastalıları için kafein içeren kremler kullanılıyor. Bunun yanında Türk kahvesi telvesi cildin temizlenmesi ve yatışmasını sağlar. Aynı zamanda bilimsel olarak kanıtlanan selülit tedavisinde de kullanıldığı bilinmektedir.

Maske tarifine geçmeden önce kahve telvesinin cilde faydalarını bahsedelim…

Türk kahvesinin telvesi cilde en önemli faydası, sıkılaştırarak pürüzsüz hale getirmesidir. Cildinizin soluk göründüğünü düşünüyorsanız, 2 ya da 3 defa uygulayacağınız kahve maskesi ile canlı ve parlak bir cilde kavuştuğunuzu göreceksiniz. Düzenli olarak kahve telvesi temizleyici olarak kullanıldığı takdirde, ciltte oluşan sivilce oluşumunu tetikleyen etkenleri yok ederek, ölü hücrelerden arındıracaktır.

Sonuç olarak; küçülen gözenekler, daha sıkı bir cilt, temiz, canlı ve pürüzsüz bir cilt ortaya çıkacak. Ancak sabırlı davranmak gerekir. Kısa süre içerisinde etkisini göreceksiniz. Cilt tipine göre hemen bile görebilirsiniz. İlk uygulamada cildinizin yumuşadığının farkına varacaksınız.

Türk Kahvesi Maskesi 

Kullanılacak Malzemeler

1 yemek kaşığı kahve telvesi
1/4 limonun suyu

Hazırlanışı

Kahve telvesini bir kasenin içerisine koyun ve üzerine limonun suyunu sıkarak, karıştırın. Hazır olan karışımı temiz, kuru cilde çok bastırmadan masaj yaparak uygulayın. Aksi halde kahve telvesinin pütürcükleri cildinizin tahriş olmasına sebebiyet verebilir. 15-20 dakika cildinizde durması yeterli olacaktır. Sonra soğuk suyla hafif masaj yaparak yıkayın. Ardından kağıt havlu ile kurulayın. Haftada 2 defa da bu işlemi tüm vücudunuza uygulayabilirsiniz. Bunu da 1 hafta kahve telvelerini bir kavanozun içerisine koyup, biriktirerek uygulayabilirsiniz.

NOT : Eğer cildiniz kuru ise limon yerine, zeytinyağı kullanın. Cildinizin nem dengesini düzenleyecektir. Çünkü limon cildin yağ dengesini düzenleyerek kurutuyor. Kuru ciltlerin, cildini daha da kurutacağı için zeytinyağı eklemeden cildinize kahve maskesini uygulamayın.

Kuru cilt için yukarıda ki maskenin içerisine 1 çay kaşığı zeytinyağı ekleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir