KAYMAKLI HANIM GÖBEĞİ TATLISI

KAYMAKLI HANIM GÖBEĞİ TATLISI

Hanım göbeği tatlısı, Osmanlı Devlet’i zamanında dahi Saray mutfağında yapılan bir tatlıdır. Şerbetli bir tatlı olmasının yanı sıra, hamuru diğer tatlı yapılışından oldukça farklıdır. Bu tatlının birçok küçük ayrıntıları ve püf noktaları bulunmaktadır. Görüntüsü lokmaya benzer, fakat yağda kızartılmaz. Fırında pişmektedir. Arzuya göre yağda da kızartabilirsiniz ama çok fazla tavsiye etmiyorum. Bilindiği üzere kaloriden uzak durmak gerek. Zaten hanım göbeği tatlısının bir diğer özelliği de bal gibi şerbetin içerisine atılması ve üzerine kaymak koyulmasının yanında hafif bir tatlı olmasıdır. Bakalım püf noktalarıyla, kaymaklı hanım göbeği tatlısı nasıl yapılır?

Gerekli Malzemeler

4 adet yumurta
125 gram tereyağı
1 su bardağı su
1,5 su bardağı un
2 adet kesme şeker
1 tutam tuz

Üzeri için,

Kaymak
Dövülmüş fındık

Şerbeti için,

4 su bardağı şeker
3 su bardağı su
2 damla limon suyu

Şerbetin Hazırlanışı

Bir tencerenin içerisine şekeri ve suyu koyarak ocağın altını açın. Karıştırın ve kıvamına gelene kadar kaynatın. Kaynadıktan sonra limon suyunu ilave edin. Kıvamını anlamak için, kaşığın ucundaki bal şerbetini tırnağınızın üzerine damlatın ve top gibi duruyorsa istenilen kıvama gelmiş demektir. Şerbet ılık ve tatlı da ılık olacak.

Hazırlanışı

Bir tencerenin içerisine suyu koyun ve içine tere yağının tamamını atarak eritin. Erime işlemi başlayınca kesme şekeri ve tuzu da ilave ederek karıştırın. Tereyağı tamamen eridikten sonra içerisine unu yavaş yavaş ekleyin ve hızlı hızlı karıştırın. Aksi halde topaklanma meydana gelir. Sürekli karıştırmaya devam edin. Koyulaşana kadar pişirin. Pişen hamuru ocaktan alın, hamur yoğurma kabının içerisine dökün ve soğumasını sağlayın. Soğuyan hamurun üzerine yumurtaları kırın (püf nokta burada başlıyor; yumurtaları teker teker kırın ve kırılan yumurtayı hamur özleşene kadar yoğurun. Acele etmeden yumurtalar bitene kadar bu işlemi uygulayın) ve hamur iyice kıvama gelene kadar yoğurun. Çok nazik bir hamur elde etmiş olacaksınız. Hazır olan hamuru elinize almadan önce, elinizi biraz yağlayan (bir püf nokta daha, eliniz çok fazla yağlı olmasın. Aksi halde şekil vermekte zorluk çekersiniz) ve yuvarlak top şeklini verin. Ortasından bastırın ve çevirerek tekrar aynı yerden bastırın. Yani yapmanız gereken işlem, ortasının tamamen delik olmasını sağlamaktır. Kısaca kalın halka yapmış olacaksınız. Yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine aralıklı olarak yerleştirin (aralıklı yerleştirmeniz de ki amaç ise, kabaracağı için birbirlerine yapışmaması gerekiyor) 180 derece fırında kızarana kadar pişirin (Önemli ayrıntılardan diğeri ise; pişirme esnasında kesinlikle fırının kapağını açmayın. Yoksa hamurlar kabarmadan çökerler) Pişen hamurları fırından çıkartın ve ılımasını bekleyin. İçleri boş olduğu için hemen soğuyacaktır. Şerbetin içerisine hamurları atın ve alt üst yaparak servis tepsinizin üzerine çıkartın. Kalan şerbeti üzerilerine dökün. Şerbetini çeken hanım göbeği tatlıların üzerilerine birer çay kaşığı kaymak koyun ve dövülmüş fındık serperek süsleyin. Biraz zahmetli bir tatlı olsa da yediğiniz zaman değdiğini anlayacaksınız. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir