KEFİRİN CİLDE FAYDALARI

KEFİRİN CİLDE FAYDALARI

Kefir, keçi veya inek sütünden özel bir maya mantarıyla elde edilen, ayran tadında ve hafif ekşimsi içecektir. Hatta ”gençlik iksiri” olarak da tabir edebiliriz. Hücre yenileyici etkisi sebebiyle özellikle cilt ve saç bakımında ön planda yer alır. Kafkaslardan tüm dünyaya yayılan ve son yıllarda üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda, sağlık üzerinde sayısız faydaları ortaya çıkan mucizevi bir besin maddesidir. Kafkas halkının uzun ömürlü ve sağlıklı olmalarını, kefirle beslenmelerine bağlanmaktadır. İçilmesiyle vücut sağlığına büyük yararları olan kefir, cilde uygulandığında da, pek çok cilt problemlerinin ortadan kalkmasında yardımcı oluyor. Bu besin ile güzelliğini sabitleyen birçok kişi mevcut. Özellikle Ajda Pekkan’ın gençlik sırrı da kefir kullanmasından kaynaklanıyor. İnsan sağlığını olumlu yönde etkileyen probiyotikler, yaşlanmayı da geciktiriyor.

Kefir yüksek miktarda B12 vitamini, kalsiyum, K2 vitamini, magnezyum, folik asit, biotin, enzimler ve probiyotik içerir. Mucizevi ve doğal bir besin olan kefirin hiçbir yan etkisi yoktur

Kefir Maskesi Nasıl Yapılır?

Kullanılacak Malzemeler

Kefir
Sargı bezi ya da ince tülbent

Bir kabın içerisine kefirden 2 yemek kaşığı koyun. Temizlenmiş ve kurutulmuş cildinize, dekolte bölgenizden yukarıya doğru parmak uçlarınızla masaj yaparak sürün. Göz çevrenize de sürmeyi ihmal etmeyin. Ardından hafif nemli sargı bezi ya da tülbenti kefiri sürdüğünüz bölgeler kapanacak şekilde örtün. Yaklaşık 30-35 dakika bu şeklide bekleyin ve cildin kefiri iyice emmesini sağlayın. Soğuk suyla yıkayın.

Cilt Kırışıklıkları İçin Kefir Maskesi

İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan cilt sorunlarından birisidir, kırışıklık ve sarkma problemi. Cilt elastik yapısını kaybettiğinden dolayı hücre yenilemesi gerçekleşmek. Dışarıdan cildinize yapacağınız takviyeler sayesinde ciltte oluşan sorunlardan kurtulabilirsiniz. Uygulayacağınız işlem oldukça basit. 1 tatlı kaşığı yaş maya, kefirin içerisine koyularak krem kıvamına gelene kadar karıştırın. Miktarı uygulayacağınız bölge ya da bölgelere göre ayarlayabilirsiniz. Önemli olan sulu değil, krem gibi olmasıdır. Hazır olan krem kıvamındaki maskeyi tüm cildiniz, daha doğrusu sorunlu olan bölgeye sürün ve nemli sargı bezi ya da tülbentle örterek 30 dakika kuruyana kadar bekletin. Haftada 1 ya da 2 defa uygulanabilir.

Canlı ve Parlak Bir Cilt İçin Kefir Maskesi

Herhangi bir cilt probleminiz yok ise, sadece cildinizin parlak ve canlı olmasını istiyorsanız bu maske tamda sizin için. Kefiri cildinize masaj yaparak cildinize, göz altları dahil olmak üzere uygulayın ve nemli sargı bezi ya da tülbentle örtün. Cildiniz kefiri tamamen emene kadar bekletin. Haftada 1 defa bu maskeyi uygulayabilirsiniz. Böylece cildiniz daha canlı, pürüzsüz ve parlak görünümüne kavuşacaktır.

Cilt Lekeleri İçin Kefir Maskesi

Ciltte oluşan lekeler kefirin mucizevi etkisi sayesinde yok oluyor. Nasıl mı?

1 yemek kaşığı kefirin içerisine 4 damla limon suyu sıkın ve temizlenen cildinize uygulayın. Kuruyana kadar bekleyin ve kuruduktan sonra ovalayarak temizleyin. Her gece bu maskeyi uygulayabilirsiniz. Etkisini kısa sürede göreceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir