KİRAZ SAPI ÇAYI NASIL HAZIRLANIR VE FAYDALARI NELERDİR?

KİRAZ SAPI ÇAYI NASIL HAZIRLANIR VE FAYDALARI NELERDİR?

Karaciğeri gençleştiren, böbrekleri temizleyen ve böbrek taşlarının vücuttan atılmasına yardımcı olarak insan sağlığını koruyan kiraz meyvesinin kendisi kadar sapı da vücudumuza oldukça faydalıdır. Kiraz sapı içerisinde A,E,C ve K vitaminlerini ile Demir, Potasyum ve Magnezyum minerallerini bol miktarda barındıran bir meyvedir. Hem taze hem de kurutulmuş olarak çayı tüketilebilen kiraz sapı; tuz dengesini olumsuz etkilemeden suyun vücuttan toksinlerle birlikte hızlı bir şekilde atılmasını sağlamaktadır. İdrar söktürücü etkisi olan kiraz sapı ödem atmaya yardımcı olarak zayıflamaya da yol açmaktadır. Güçlü bir antioksidan etkisine sahiptir. Dolaşım ve sindirim sistemine oldukça fayda sağlar. Aynı zamanda kiraz sapı idrar yollarını temizleyerek enfeksiyon oluşmasına engel olur. Cildi ve vücuttaki kanı temizler, bağırsakların sağlıklı çalışmasına yol açar ve kabızlığı giderir. Vücudu hastalıklara karşı korur. Kadınlarda regl ağrılarının geçmesine yardımcı olur ve ileri yaşlarda görülen menopoz ağrılarında da ağrı kesici özellik taşımaktadır. Sinir sistemi üzerinde olumlu yönde etkisi olan kiraz sapının, akşamları çayı demlenip içildiğinde uykuya rahat dalıp sağlıklı uyanmayı sağlar. Yüksek oranda sakinleştirici etkisi vardır.

 

Kiraz Sapı Çayının Hazırlanışı

Öncelikle kiraz sapları ayrılmalı ve temizlenmelidir. Sonrasında bol su ile iyice yıkanmalı ve süzülmesi için bırakılmalıdır. Kiraz sapları hem taze hem de kurutulmuş şekilde kullanılabilir. Taze kullanılacaksa hemen hazırlanmalıdır. Kurutulmuş kullanılacaksa geniş bir gazete kağıdı üzerine, doğrudan güneş ışığı görmeyecek şekilde yayarak 2-3 gün kurumaya bırakılır. Kuruyan kiraz sapları kapaklı cam kavanoz veya buzdolabı poşeti içerisinde sonraki kullanımlar için muhafaza edilebilmektedir. Genel olarak sabahları aç karnına tüketilmesi tavsiye edilir ve günde 1 fincandan daha fazla içmek vücudun susuz kalmasına yol açabilir.

İki tip hazırlama yöntemi vardır. Biri demleme diğeri haşlama yöntemidir.

Demleme Yöntemi

Bir bardak su bir cezve içinde kaynatılır ve ocaktan alınır. Taze yada daha önceden kurutulmuş olan kiraz saplarından ortalama 20- 25 dal alınıp cezve içine eklenir. Yaklaşık 10 dakika boyunca demlenmesi için bırakılır. Ve sonrasında 1 fincanı geçmeyecek kadar tüketilir.

Haşlama Yöntemi

Bir bardak su bir cezve içinde kaynatılır ve kaynadıktan sonra taze yada daha önceden kurutulmuş olan kiraz saplarından ortalama 20- 25 dal alınıp cezve içine ilave edilir. Kısık ateşte yaklaşık 5 dakika daha kaynatıp süzgeç yardımı ile süzülür ve 1 fincanı geçmeyecek kadar tüketilir.

 

Kiraz Sapı Çayı Tüketilmeyecek Durumlar

Diyare (ishal) ya da düşük tansiyona sahip kişilerin tüketmesi önerilmez.

Hamile ya da emziren kadınların doktorlarına danışmadan tüketmesi önerilmez.

Kronik bir rahatsızlığı ya da düzenli olarak kullanılan bir ilacı olan kişilerin doktorlarına danışmadan tüketmesi önerilmez.

Erkeklerde 40’lı yaşlardan önce, kadınlarla ise adet görmeye başlamadan önce tüketmesi önerilmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir