KOLANIN ZARARLARI NELERDİR ?

KOLANIN ZARARLARI NELERDİR ?

Kendimizi dengede tutmak, gerek yediklerimizi gerek ise de içtiklerimize dikkat etmemiz gerekiyor. Özellikle de yaz dönemine girmeye kısa zamanlar kala, sürekli bir diyet listesi bulma gayretinde görüyoruz kendimizi. Halbuki, sadece yaz için değil; tüm zamanlar için dikkat etmemiz gerekiyor, yediklerimize ve içtiklerimize. Bakıldığı zaman ufak şeyler gibi gözüküyor ama içlerinde olan kaloriyi pek de takmadığımız için; aslında umurumuzda olmuyor bile diyebiliriz. Bakıldığı zaman; kola mesela. Aslında ne kadar şekerli olduğunu ve aynı zamanda ne kadar asitli olduğunu ve vücudumuza ne kadar zarar verdiğini biliyoruz. Ama bağımlılık gibi düşünüldüğü zaman; asla koladan vazgeçemiyoruz. Kolanın zararları nelerdir diye bakacak olursak; bunları sizlere açıklayacağız.

Kolanın Sağlığa Zararları Nelerdir?
Kola, gerek diyabet bakımından olsun gerek ise de şeker bakımından olsun oldukça zararlı olmaktadır. Bu sadece bizlerin söylediği bir durum değil; aynı zamanda üniversite araştırmalarından yapılan sonuçlarda bu şekildedir. Gerek koşu yaptığımız zaman gerek ise de; yorulduğumuz zaman, anında su içme ihtiyacı gerektirir vücudumuz. Ama düşünüldüğü zaman, kola içtiğimizde aslında tamamen daha fazla susuz kalıyoruz ve vücudumuz çok daha fazla su içmemiz gerekiyor. Kaldı ki su; sağlığımız açısından çok daha değerli ve önemlidir, bu bakımdan dolayı su içmek çok daha yararımıza olacaktır.

Kafein ve Şeker
Kafein sadece kolanın değil, aynı zamanda; çayın ve kahvenin içinde de bulunmaktadır. Aslına bakarsanız diğer maddelerle etkileşim içerisinde olduğu için tadını alamıyoruz ama acı bir tadı olduğu ve bu bakımdan dolayı da bağımlılık yaptığı konuşulabilir. Şeker konusuna değinmek gerekirse; bir bardak kolanın içerisinde 8-10 adet küp şeker bulunmaktadır ve bir gün içerisinde alınması gerektiğinden çok daha fazla şeker bulunmaktadır. Diyabet olsun ve buna bağlı olarak hastalıklar olsun; bunlar için kola oldukça tehlikeli olmaktadır.

Aspartam
Yiyecek ve aynı zamanda içeceklerin içerisinde bulunan bir takın maddeler bulunmaktadır. Bunlar gerek şekerlerin yerini tutması açısından gerek ise de farklı maddelerin tatlarının aynı olması açısından kullanılmaktadır. Bu da aslında bir şekilde zararlı bir maddeler sınıfına girdiği için; kimi ülkelerde yasaklanmasına sebep olmuş ve aynı zamanda da çocukların da kullanımını engellenmiştir. Aspartam; herkesin de bildiği üzere bir yapay tatlandırıcı olmaktadır ve diyet kolalarda kullanılmaktadır.

Metabolizmayı Yavaşlatma
Metabolizmamız pek sağlıklı olmayabilir. Bir koşu yaptıktan sonra, ılık bir su içmek metabolizmanızı hızlandıracak ve bu sayede daha çabuk kilo vermenizi sağlayacaktır. Ama tadının pek de güzel geleceğini söylemek doğru olmayacaktır. Bunun yerine sizler anında kolaya veya bunun gibi meşrubatlara yöneleceksiniz. Ama bunu yapmanız metabolizmanızı yavaşlatacak ve kilo kaybını sağlamayacaktır.

Obezite
Gelime evresinde ki çocukların çok sıkı ve aynı zamanda sağlıklı beslenmesi gerekmektedir. Bu bakımdan dolayı da kilo kaybına veya kazanımına dikkat etmeleri gerekmektedir. Ama ne var ki bu çoğu zaman mümkün olamıyor. Özellikle de konu kola ve benzeri yiyecekler ve içecekler olduğu sürece; çocuklarında gelişimi pek sağlıklı olmayacaktır. Eskiden bu kadar obezite ve kilo kazanımı gündemde mevcut değildi. Her ne zaman ki kola ve benzeri içecekler ve yiyecekler ortaya çıktı; o zaman kilo alımına ve obeziteye başlandı.

Hızlı Yaşlanma
Kolanın içerisinde; fosforik asit ya da fosfat gibi ürünler bulunmaktadır. Bu bakımdan dolayı da kimi hastalıkların habercisi olmakla birlikte; aynı zamanda gıda ürünlerinden; gerek et gerek ise de süt ürünlerinde de bulunmaktadır ama raf ömrü uzaması adına kolada çok daha fazla bulunmaktadır bu da hızlı yaşlanmaya neden olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir