KUZU ETLİ ŞEVKETİ BOSTAN NASIL YAPILIR?

KUZU ETLİ ŞEVKETİ BOSTAN NASIL YAPILIR?

Şevketi bostan; bostan otu, şevket otu, mübarek dikeni ya da ak kız isimleri de mevcuttur. Papatyagiller familyasına aittir. Ege Bölgesinde sıklıkla tüketilen yabani bitkilerden olan şevketi bostan ya da askalivrus (askolibrus) Girit mutfağında ve Girit’ten batı Anadolu’ya göç eden Girit Türkleri tarafından kemikli kuzu etiyle pişirilerek (şevketi bostan yemeği) ya da haşlama salata (şevketi bostan salatası) olarak tüketilmektedir. Girit’in dağ köylerinde halen daha arapsaçıyla veya enginar ile birlikte pişirilmektedir. Şevketi bostan, Ege bölgesinin en pahalı ve en lezzetli otlarından birisi diyebiliriz. Toplaması oldukça zahmetli olduğundan dolayı kilogram fiyatı normal otlara göre biraz pahalıdır. Ancak bir kere tattığınız zaman asla vazgeçemeyeceğiniz bir lezzettir.

Kullanılacak Malzemeler

1 kilogram şevketi bostan
500 gram kuzu kuşbaşı et
1 adet büyük boy soğan
1 çay bardağı zeytinyağı
2 adet limon suyu
1 yemek kaşığı un
Su
Tuz

Hazırlanışı

Şevketi bostanın ortasında yer alan diken kısmı dikkatlice temizlenir ya da temizlemeyi bilmiyor iseniz, almadan önce temizleterek alın. Şevketi bostanları iyice yıkayın. 1 limon suyunu bir kase suyun içerisine sıkın ve doğranan şevketi bostanları bu suyun içerisine atın. Böylece doğrama işlemi sırasında, şevketi bostanların kararmasını engellemiş olacaksınız. Beyaz kısımlarını çatala gelecek şekilde orta küçüklükte doğrayın. Yeşil diken kısımlarının taze yerlerini de doğrayın. Soğanın kabuklarını soyun ve yemeklik küp küp doğrayın. Bir tencerenin içerisine zeytin yağını koyun ve yağı hafif ısıtın. Isınan yağı içerisine küp küp doğranan soğanları atın ve pembeleşene kadar kavurun. Sonra içerisine kuşbaşı kuzu etlerini atarak kavurmaya başlayın. Dikkat edin ki, yanmasın kavrulurken. Renkleri değişince içerisine şevketi bostanları da ilave edin. Tercih ettiğiniz yani damak zevkinize göre tuzunu da ekleyin. Üzerine 5-6 bardak su ilave ederek pişirmeye bırakın. Eğer düdüklü tencerede pişirecek iseniz, 20 dakika yeterli olacaktır. Pişmesine yakın bir kasenin içerisinde kalan 1 limon suyunu ve unu karıştırarak çırpın. Yemeğin terbiyesi hazır olduğunda bir elinizle yavaş yavaş eklerken, diğer elinizle hızlı ve kıvrak şekilde karıştırın. Böylece unun kesilmesini önlemiş olacaksınız. 5 dakika sonra ocağın altını kapatabilirsiniz. Afiyet olsun.

NOT : Arap saçını seviyorsanız eğer, etler ile birlikte ince ince kıyarak kavura bilirsiniz. Ayrı bir lezzet katıyor. Tavsiye edilir.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.