KUZU GÖMLEĞİ SARMASI TARİFİ

KUZU GÖMLEĞİ SARMASI TARİFİ

Kuzu gömleği; kuzunun karın kısmındaki iç organlarını, göğüs kafesindeki organlardan ayıran zar kısmına gömlek denir. Oldukça yağlıdır ve lezzetlidir. Kuzu gömleği sarması, çok ilginçtir ki Doğu ve Güney Anadolu mutfaklarında bilinmiyor. Özellikle Doğu bölgesinin eti ve iç yağları ne kadar sevdiği, hatta mutfaklarının vazgeçilmezleri diyebiliriz. Ancak iş kuzunun gömlek yağı diye tabir edilen, yağ ile yapılan sarma neredeyse sadece Batı taraflarında biliniyor. Özellikle Trakya bölgesinin özel tariflerinden biridir. İç pilavının ciğerli olmasının sebebiyle lezzetine doyum olmuyor ve tabi yağında kattığı lezzeti unutmamak gerekir. Batının her yöresinde yapılan kuzu gömleği sarması, bazı küçük ayrıntılarla birbirlerinden farklılık göstermektedir. Ancak sizlere lezzetli ve yağından dolayı çok ağır olmayan, kuzu gömleği sarması tarifi paylaşacağız. Püf noktalarıyla ve pratik yapımıyla, kuzu gömleği sarması tarifi.

Kullanılacak Malzemeler

1 adet kuzu gömleği
250 gram kuzu ciğeri
1,5 su bardağı pirinç
2 su bardağı su
Tuz
Karabiber

Üzeri için,

Yarım yemek kaşığı domates salçası
1 su bardağı su (sıcak)

Kuzu Gömleği Sarmasının Hazırlanışı

Önce pirincin üzerine sıcak suyu dökün (pirincin üzerini sıcak su geçsin) ve 1 yemek kaşığı tuz atarak üzerini kapatın. Pirinçlerin kabarmasını bekleyin. Yaklaşık 30-40 dakika yeterli olacaktır. Pirinçler beklerden, kuzu gömleği yumuşaması için ılık suyun içerisine koyun ve yaklaşık 40-45 dakika beklesin. Ilık suda beklemesinin sebebi, daha esnek olacağı için sarması daha kolay olacaktır. O sırada ciğerleri küçük küçük doğrayın. Sonra bir tencerenin içerisine 2 su bardağı sıcak suyu koyun ve içine ciğerleri atın. Pirinçler o sırada kabarmış olacaktır ve iyice yıkadıktan sonra suyunu süzün. Ciğerler pişmeye yakın içerisine, pirinci atın. Tuzunu ve karabiberini de ekledikten sonra 3-5 dakika daha pişirin sonra ocağın altını kapatın. Demlenmeye bırakın.

Kuzu gömleğini suyun içerisinden çıkarın ve istediğiniz boyutta kesin. (Tahmini 15 cm. yeterli olacaktır. Çorba kasesinin içerisine koyunca, kenarlarının kaplanması gerekir. Ölçüyü bu şekilde hesaplayabilirsiniz) Parçalara ayrılan kuzu gömleğini çorba kasesinin içerisine yayın ve ortasına demlenen pilavdan yeteri kadar (3-4 yemek kaşığı) koyun. Dışarıya sarkan kenarları pilavın üzerine doğru, bohça olacak şekilde örtün. Kuzu gömleği sarmasını, fırın tepsisine ters çevirerek yerleştirin. Bir kasenin içerisinde salça ve sıcak suyu karıştırarak eritin. Kuzu gömleklerinin üzerine dökün. Önceden 180 derecede ısıtılmış fırının içerisine atarak, 20 dakika pişirin. Sıcak olarak servis etmeye özen gösterin. Aksi halde donacaktır. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.