MEDİTASYON VE YOGANIN FAYDALARI NELERDİR?

MEDİTASYON VE YOGANIN FAYDALARI NELERDİR?

Çağdaş yaşamın telaşlı hızı ve talepleri ile birçok insan stresli bir yaşam sürüyor. Sıklıkla, her şeyin yapılabilmesi için yeterli zaman olmadığı açıktır. Stres ve yorgunluğumuz bizi mutsuz, sabırsız ve sinirli yapar. Hatta sağlığımızı da etkileyebilir. Durmak ve meditasyon yapmak için zamanı olmadığını hissettiğimiz için genellikle çok meşgul hissederiz. Ancak meditasyon zihninizi daha sakin ve daha odaklı yaparak size daha fazla zaman kazandırır. Aşağıda açıklandığı gibi basit bir nefes alma meditasyonu, stresin üstesinden gelmenize ve iç barışı ve dengeyi bulmanıza yardımcı olabilir. Meditasyon da kendi zihnimizi anlamamıza yardımcı olabilir. Zihnimizi olumsuzdan pozitifliğe, rahatsız edici seviyeden barışçıl duruma, mutsuzluğu, mutlu duruma dönüştürmeyi öğrenebiliriz. Olumsuz düşüncelerin üstesinden gelmek ve yapıcı düşünceleri geliştirmek Budist gelenekte bulunan meditasyonların dönüşüm amacını oluşturmaktadır. Bu, sadece meditasyon süresinde değil, gün boyunca keyif alabileceğiniz derin bir manevi pratiktir.

Meditasyonun Amacı Nedir ?

Meditasyonun amacı zihnimizi sakin ve huzurlu hale getirmektir. Zihnimiz barışçı bakmaya başlar ve endişelerimiz ve zihinsel rahatsızlıktan kurtuluruz. Bu nedenle gerçek mutluluğu meditasyonla yakalayabiliriz. Fakat zihnimiz barışçıl değilse, en iyi koşullarda yaşıyor olsak bile, mutlu olmak çok zor olur. Meditasyon yapmakla yetinirsek, aklımız giderek daha barışçıl hale gelecek ve daha saf ve daha saf bir mutluluk hali içine gireceğiz. Sonunda, en zor şartlarda bile, her zaman mutlu kalmayı başaracağız.

Zihni Kontrol Etmek

Genellikle zihnimizi kontrol etmeyi zor kabul ederiz. Sanki aklımız rüzgârda bir balon misali burada ve dışarıda dışsal koşullarla şişiyor ve biz buna engel olamıyoruz. İşler iyi giderse, zihnimiz çok mutludur, ancak kötü giderse, hemen mutsuz oluruz. Meditasyon birçok insan tarafından yanlış anlaşılıyor. Zihni kontrol etmek olarak anlaşılsa da aslında meditasyon zihni kontrol etmek değil, onun şalterlerini indirmek ve onu hiç umursamama öğretisine dayanıyor. Zihin zaten gerilimle yaşar. Onu engellemek, daha fazla gerilim çağırır. Sizi rahatsız eden bir düşünceyi siz söndürmek isterseniz bozuk plak gibi sürekli o düşünce gelmeye devam eder. Çünkü siz bir gerilim yarattınız. Ama eğer o gelen görüntüleri ve düşünceleri, umursamamaya başlarsanız kısa bir süre onlar yoğun olarak gelir ve sonra silikleşmeye başlarlar. Buna zihnin şalterini indirmek diyebiliriz. Böylece zihniniz, sizi istediği an evirip çeviremez. Kontrol sizde olduğu için; ne zaman mutlu olacağınıza zihniniz değil siz karar vereceksiniz. Meditasyonun güzelliği buradadır. Zihnin karmaşasından ve dalgalanmalarından sıyrılmak…

Bazı insanlar yılda bir kez olsun, tatile çıkmak ve “kafa dinlemek” isterler. Deyimin yanlışlığına bakın.”Kafa dinlemek” demek daha çok gerilim yaşamak demektir. Kafadan uzaklaşmaktır asıl hedefimiz. Kafa dinlemek de neyin nesidir? Kafanızda binlerce sorun varken; siz Miami sahillerine gitseniz dahi kafanızı da götürdüğünüz için sorunlar orada da sizi rahat bırakmaz. Bu nedenle kafayı dinlemek değil, kafayı dinlememek terimini kullanmamız lazımdır ki; bunun için tatillere çıkmaya dahi gerek yok. Meditasyon tekniklerini yeterince öğrenenler için her ye Miami sahilleri ve her mevsim yaz olacaktır.

Sadece Sessizce Oturun ve Hiçbir Ritüel Uygulamayın

Gözlerinizi kapatın ve iç sesinizi dinleyin. Başlarda hiçbir ses gelmez. Karanlık içinde sessizce oturursunuz. Bu denemelerde ilk birkaç gün hatta ay, hiçbir şey olmadan sadece karanlık ve sessizlikte oturursunuz. Buna tohumun karanlıkta filizlenmeye hazırlanması aşaması denir. Birçok kişi bu aşamada sıkılır ve meditasyonu terk eder. Devam edenleri ise sürprizler beklemektedir. Sessizce oturma seanlarına günde 15 dakika ile başlayıp maksimum 45 dakikaya çıkarın ve neler olduğunu kendi gözlerinizle ve ruhunuzla görün. Çünkü bu deneyimler sözlerle aktarılamaz ancak yaşanarak öğrenilir.

Yoganın Fiziksel Faydaları ise Şunlar;

  • Depresyon ve Stresi Azaltır
  • Yüksek Tansiyonu Kontrol Eder
  • Kalp Sağlığı Üzerinden Olumlu Etkileri Vardır
  • Sırt Ağrılarından Kurtarır
  • Mide Rahatsızlıklarına İyi Gelir
  • Astım ve Bronşite İyi Gelir
  • Kilo Vermeye Yardımcı Olur
  • Esnekliği Arttırır
  • Toksinlerden Arındırır
  • Hamilelikte Depresyonu Azaltır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir