NEEM YAĞI NEDİR, NASIL KULLANILIR?

NEEM YAĞI NEDİR, NASIL KULLANILIR?

Güzellik, bir kadın için ne kadar önemliyse; aslında bir erkek için de o kadar önemli olduğunu söyleyebiliriz. Biz kadınlar doğal güzelliği sevdiğimiz kadar; aslında bakımlı güzellik denilen o makyaj aşamasını da bir o kadar severiz. Bunun için belki de ay sonu geldiği zaman elimizde para kalmamasının tek sebebi; makyaj malzemelerine giden paralarımız olmaktadır. Son zamanlarda birçok ürün beraberinde aynı zamanda yine ürünlerin içerisinde konan malzemeler değişiklik göstermeye başladı; nedir bu malzemeler? Gerek Asya olun gerek ise de; Afrika olsun, bu bölgeler yetişen bir ağaçtan üretilen bir yağdan bahsedeceğiz. Neem yağı, bu bölgelerde bulunan ağaçlardan üretilen bir yağdır. Son zamanlarda oldukça kullanıma açılmış olmasıyla beraber; aynı zamanda gerek makyaj malzemelerinden, tarıma olsun gerek ise de; böcek uzaklaştırmaya kadar birçok ürünün içerisinde kullanılabilir. Bu sayede birçok şeye faydası olduğunu da anlayabiliyoruz.

Neem yağı nedir sorusuna ise; bizim kulvarımız doğrultusunda konuşacak olursak; makyaj malzemelerinin de içinde bulunan bir üründür. Ama son zamanlarda kullanıma bu kadar açılmasıyla birlikte; farklı cilt temizleme veya farklı yöntemlerle de kullanılmaktadır. Bu sayede artık aktarlar neem yağını sadece konsantre olarak da satmaya başlamışlardır. Neem yağı ne zaman kullanılır sorusuna birçok şekilde cevap vermek mümkün olacaktır. Bundan sonra ki kısımlarda, çoğu zaman için kullanılabildiğini göreceksiniz.

Neem Yağının Faydaları Nelerdir?

Saç Üzerindeki Faydaları
Saçlarımızı her zaman için dirençli olmayabilir. Gerek havadan dolayı gerek ise de şekillendirmeden dolayı; her zaman için çeşitli sorunlarla karşılaşıyor olabilir. Bu bakımdan dolayı saçlarımızı beslememiz gerektiğini biliyorsunuz. Saçlarımızı beslemek adına bu durumda ise yapılacak şey az çok belli oluyor ve bu da; neem yağı kullanımı olarak karşımıza çıkıyor. Ama konsantre olarak da saçınıza uygulamak istiyorsanız; aktarlarda kolaylıkla alabilir ve bu durumda ise kullanabilirsiniz. Yapı aldığınız zaman direkt olarak saç derinize masaj yaparak uygularsanız ve yarım saat gibi bir süre çerçevesinde bekletirseniz; kolaylıkla kepek sorununu ve saç derisi problemlerinizi gidermede yardımcı olacaktır.

Cilt Üzerindeki Faydaları
Cildimizin ne kadar değerli olduğunu ve zamanının gelince ne kadar sıklıkla temizlenmesi ve aynı zamanda sağlıklı bir şekilde bakılması gerektiğini biliyoruz. O halde neden bunu ihmal ediyoruz, aslında bizim için geçen bir dakika bile cildimiz üzerinde oldukça sıkıntılı etkiler bırakabilir. Bu bakımdan dolayı takviye lazım ki; cildimiz gerektiği gibi parlak ve aynı zamanda temiz görünsün. O halde yapılması gerekilen şeylerden birisi; konumuz gereği ile neem yağı kullanmak olacaktır. Neem yağı aslında kremlerin içerisinde bulunduğu gibi, bir şekilde karışım yaparak sizlerde bunu oluşturabilir, günlük hayatınızda kullanabilirsiniz. Salatalık suyu, hindistan cevizi yağı, yeşil çay, neem yağı ve su bir kapta karıştırıldıktan sonra kuru ciltlere uygulanabilir. Bu sayede cildinizde oluşan sıkıntılı durumlardan kurtulacak ve cildinize ferahlık kazandırabileceksiniz. Aynı zamanda küvete de ekleyebilir ve bu sayede sakinleştirici bir banyo yapabilirsiniz.

Neem Yağının Diğer Faydaları

  • Diş üzerinde olan neem yağı büyük bir etki göstermektedir. Gerek plak oluşumunu engellemede, gerek ağız kokusunun giderilmesinde olsun birçok fayda sağlayabilmektedir. Bunun için özel diş macunları bulunmaktadır.
  • Burun kanamasında faydası olduğundan bahsedebiliriz. Aynı zamanda kanı durdurmada yardımcıdır.
  • Diyabetli olan hastalara, bunun üzerinden gelmek için kullanılır.
  • Sıtma, tıbbi terim ile malerya hastalığında ateşin düşmesi için kullanılabilmektedir.
  • Kimi karaciğer hastalığı durumlarında, karaciğeri desteklemek adına kullanılabilmektedir.
  • Bağırsaklarımızda kimi zaman sorunlar olabilmektedir, özellikle de kurtlar oluşabilmektedir. Bunlardan kurtulmak adına kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir