NOHUTTAN YOĞURT MAYASI TARİFİ

NOHUTTAN YOĞURT MAYASI TARİFİ

İlk yoğurt nasıl bulunduğu hakkında birçok söylentiler bulunsa da, hala kesin bir bilgi bulunmuyor. Yoğurt, besin değeri yüksek laktik asit fermantasyonu sonucunda elde edilen ve canlı laktik asit bakterileri içeren fermente bir süt ürünüdür. Tarihsel anlamda yoğurt, 6000 yıldır üretilip tüketilmekte olduğunu biliniyor. Ancak ilk yoğurdun nasıl mayalandığı bilinmiyor. Fakat birçok farklı kültürler, yoğurdu hep kendilerinin bulduğunu söyleseler de, Orta Asya’da bulunduğu yönünde bazı bulgulara rastlanılmıştır. Yani Türkler tarafından bulunmuş olduğunu gösteriyor. Göçebe olarak yaşayan atalarımızın, karınca yumurtasından yoğurt yaptığına dair bazı bilgiler de yok değil. Bu bilgilerin üzerine ilk yoğurdun karınca yumurtasından mı, karınca toprağından mı yoksa normal topraktan mı mayalandığını kanıtlamak için araştırmalar yapılıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda ise, normal topraktan ama karınca yumurtalarının bulunduğu topraktan mayalandığı gözlenmiş oldu. Eğer bir gün evinizde yoğurt mayalamak için maya bulamazsanız, dışarı çıkıp karınca yumurtalarının oluşturduğu toprak tepeciklerinden birazcık almanız yeterli olacaktır. Ancak bu yoğurdu yemek için en az 3 gün beklemek gerekiyor. Karınca yumurtalarının toprağıyla mayalanan yoğurt, en iyi yoğurt oldu. Tabi bir de nohut ile yoğurt mayalandırma işlemi mevcut.

Evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz ve hakiki maya elde edebileceğiniz yöntemdir, nohuttan elde edilen maya. Nohut mayası ekmek için kullanılsa da, yoğurt içinde etkili olduğu bir gerçek.

Bulunduğunuz yerde maya bulamazsanız ya da kaliteli bir maya elde etmek istiyorsanız, nohut mayası tamda sizin için bir kurtarıcı olacak.

Yoğurdu sevmeyen yoktur. Bebeklikten, öldüğümüz zamana kadar hiçbir yan etkisi olmadan (istisnai durumlar dışında) tüketilmektedir.

Bu kadar çok seviliyor ve tüketiliyor olmasının sağlığa faydalarının yanı sıra, uzun süre dayanan süt ürünü olmasından da kaynaklanıyor.

Gelelim, nohuttan yoğurt mayası nasıl yapılır?

Kullanılacak Malzemeler

6-7 adet nohut

ilk aşama için 1 su bardağı süt

3 su bardağı süt

Hazırlanışı

Sütü kaynatın ve ılımasını bekleyin. Çok ılımasına gerek yok, sıcağa yakın olması gerekiyor. Kavanozun içerisine nohutları atın ve üzerlerine sütü ekleyin. Kavanozun kapağını kapatın ve sofra beziyle ya da sıcak tutacak bir şeyle sararak sıcak tutmaya özen gösterin. Yoğurt gibi üşümemesi gerekir. Hatta sobanın yanına, kaloriferin altına ya da klimalı odaya da koyabilirsiniz. Kısaca oda sıcaklığında kalması gerekli. 24 saat bu şekilde bekletin. Sürenin sonunda maya hazır olmuş olacak ama hala yoğurt mayalamak için hazır değil. Tel süzgeçten süzdükten sonra, aynı şekilde 1 bardak sıcağa yakın sütün içerisine mayalanan nohutları atarak bir 24 saat daha bekletin ve 2 defa daha aynı işlemleri uygulayın. İlk aşama dahilinde toplamda 4 defa mayalama işlemi yapacaksınız. Son defa mayalanan nohutları tel süzgeçten süzdükten sonra, yoğurt mayalamaya hazırsınız demektir. Çok vakit kaybetmeden sütün içerisine koyarak, yoğurdunuzu mayalayabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir