PAÇANGA BÖREĞİ TARİFİ

PAÇANGA BÖREĞİ TARİFİ

Paçanga böreği, yufka ile yapılan bir börek türüdür. Sigara böreğine benzemektedir. Ancak iç malzemeleri yönünden oldukça farklıdır. Birde sigara böreği gibi incecik değil, iç malzemeleri bol koyulduğu için daha büyük ve irice görüntüye sahiptir. Paçanga böreğinin en belirgin tadı, pastırma olduğu bilinir. Başka bir değişle pastırma böreği de denilmektedir. Kızgın yağda kızartılır ve sıcak olarak servis edilir. Bakalım paçanga böreği tarifi nasıl yapılır?

Gerekli Malzemeler

4 adet hazır yufka
1 adet yumurta
1 çay bardağı süt

İçi için,

200 gram pastırma
1 orta boy domates
125 gram kaşar peyniri
3-4 adet sivri biber

Kızartmak için,

1 su bardağı sıvı yağ

Hazırlanışı

Domatesi ve biberleri iyice yıkayın. Domatesin kabuklarını soyduktan sonra çukur bir kasenin içerisine tavla zarı boyutunda küçük küçük doğrayın. Biberleri de aynı şekilde ince ince kıyın. Kaşar peynirini rendeleyerek kasenin içerisine ekleyin. Son olarak pastırmayı yemeklik şekilde kıyarak malzemelerin içerisine ilave ederek karıştırın. Ayrı bir kasenin içerisine yumurtayı kırın ve sütü ekleyerek güzelce çırparak karıştırın. Pratik olması açısından, yufkaların hepsini üst üstte dizerek büyüklüğüne göre 6 yada 8 eşit parçaya bölün. Bölünen yufkaları kenara alın ve üçgen şeklindeki yufkadan bir tane alarak börek yapımına başlayın. Serdiğiniz üçgen yufkanın üzerine hazırlamış olduğunuz sütlü, yumurtalı harçtan fırça yardımıyla sürün ve üzerine ikinci üçgen yufkayı serin. Üzerine tekrar yumurtalı, sütlü harcı sürmeyin, bu kısımda hazırlamış olduğunuz pastırmalı harcı geniş kenarına yayın. Karşılıklı sivri kenarlarını hafifçe içe doğru döndürüp, rulo yaparak sarın ve uç kısımlarını suya batırarak yapıştırın. Aynı şekilde yufka ve iç malzeme bitene kadar bu şekilde tekrarlayın. Çukur bir tencerenin içerisine sıvı yağı koyarak kızdırın. Kızgın yağın içerisine börekleri atarak pişirin. Yağ kızmadan önce yağın içerisine 1-2 dal maydanoz koyun ki, kızgın yağ duman yada koku yapmasın. Pişen paçanga böreklerini kızgın yağdan alarak, kağıt havlu serilmiş tepsinin üzerine koyun. Böylece fazla yağını kağıt havluya bırakmış olacaktır. Sıcak olarak servis edin ki, çıtır çıtır ve daha lezzetli olsun. Afiyet olsun.

Not : Malzeme miktarını kişi sayısına göre arttırabilirsiniz. Arzuya göre daha fazla yapıp dondurucuya atarak istediğiniz vakit çıkarıp kızartarak servis edebilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.