PAPATYA SUYU İLE SAÇ RENGİ NASIL AÇILIR?

PAPATYA SUYU İLE SAÇ RENGİ NASIL AÇILIR?

Saçlarınızda değişiklik yapmak isteyip de boyaların kimyasal maddelerinden uzak duruyorsanız ya da kimyasallara karşı alerjik reaksiyonlardan dolayı saçınıza işlem yapamıyorsanız, papatya bitkisi tam da sizin için tabir-i caizse; biçilmiş kaftan diyebiliriz. Saç rengini açmak için eskiden uygulanan oksijen suyu vardı. Ancak oksijenli su saçları yıpratıyor ve her saçta istenilen sonucu vermiyor. Aksine oksijenli su, saç rengini açmaktan çok turuncumsu bir renge geçmesine sebebiyet vermekte. Hal böyle olunca oksijenli sudan daha doğal açıcı aramak oldu. Geçmiş zamanlardan beri kullanılan ve saç rengini açmakla kalmayıp, saçı besleyici etkisi de vardır. Papatyanın çiçeği ile hazırlayacağınız suyu, saçlarınızın uçlarına ya da her tarafına uygulama sonucunda saçlarınızda doğal bir renk değişimi gerçekleşecek.  Ancak biranda hemen öyle bir değişim beklemeyin. Çevremizden duyduğumuz kadarıyla herkesin bu işlemi bildiğini fakat yarım ve eksik bilgilerle konuya hakim olduklarını anladıktan sonra böyle bir yazıyı sizlerle paylaşmaya karar verdik. Saçlarınıza uygulayacağınız papatya suyunu yazın yani güneşin olduğu zamanlarda uygulamanızda fayda var. Çünkü saçlarınıza papatya suyunu uyguladıktan sonra güneşe çıkarak, saçınızı kurutmanız gerekmektedir. Gölgede yapacağınız kurutma işleminin hiçbir etkisi olmayacak. Sadece yaptığınız emek olacak. Birde unutmayın ki, her saçta aynı sonucu vermez. Bazen 5 ya da 6 uygulamadan sonra sonuç gösterebilir. İstediğiniz sonucu alana kadar işlemi uygulamaya devam edebilirsiniz. Papatya suyunun sadece saç rengini açmaktan başka, saça faydaları da mevcuttur. Sıralayacak olursak;

  • Saça parlaklık verir.
  • Saç dökülmelerini engeller.
  • Kepeklenmeyi önler.
  • Koparak kırılmaları ortadan kaldırır.
  • Saçların güçlenmesini sağlar.

Papatya suyunu sadece durulama suyunda kullanmak istemezseniz, şampuanın içeresine koyarak da saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Gelelim papatya suyu ile saç rengi açma aşamalarının yapımına…

Öncelikle kulaktan dolma bilgileri bir kenarı bırakın. Duyduğumuza göre 1 litre suyun içerisine 2 tutam kurutulmuş papatya deniliyor. Halbuki tarif fazla abartılı. Şöyle ki, saçlarınız belinize kadar uzun ve gür olsa dahi malzeme miktarı fazla. Boşuna israf etmeye gerek yok. Gereken miktarlar, 1 su bardağı suyun içerisine 1 tutam aktardan aldığınız kurutulmuş papatyayı suyun içerisine atın ve kaynamaya bırakın. Evin içerisine kına kokusu gibi koku yayılana kadar kaynatma işlemine devam edin. Ardından içerisinde papatyalarla birlikte soğumaya bırakın. Ilındıktan sonra süzün ve saçınıza dökün. isteğe göre boş sprey şişesinin içerisine de koyabilirsiniz. Hem uygulaması daha pratik olacaktır. Ya da tarağınızı papatya suyunun içerisine batın ve saçınızı bu şekilde taraya bilirsiniz. Güneşe çıkarak kurutun.

Boyalı saçlarda etki göstermemektedir. Tamamen doğal olan saçlarda etkisini görebilirsiniz. Çok siyah dahi olsa kumral rengine dönecektir. Papatya suyunun en çok etkisini gösterdiği saç rengi, kumraldır. Saçınıza her gün yerine gün aşırı uygulamanızı öneriyoruz. Aksi halde saçınız yıpranabilir.

NOT : Limonun da saç rengini açmakta faydası olduğu bilinmekte. Eğer kaynayan papatya suyunun içerisine yarım limon suyunu kabuğuyla birlikte kaynattığınızda daha etkili sonuçlar elde edebileceğiniz gibi saçların güçlenmesine de fayda sağlamış olacaksınız.

Eğer saçınızın rengi açılınca nasıl görüneceğini merak ediyorsanız, saçınızın görünmeyen bir miktarında önce deneyerek ve sonra tüm saça uygulama yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.