PAPATYA SUYUNUN SAÇA FAYDALARI

PAPATYA SUYUNUN SAÇA FAYDALARI

Papatya suyu, ülkemizde genel olarak saç rengini açmak için kullanılıyor. Tabi ki de papatya suyunun bundan başka birçok önemi de mevcuttur. Papatya suyu; zayıflayan saç köklerini güçlendiriyor, saç uçlarında oluşan kırıkları onarıyor, saç dökülmelerini önlüyor ve koparak kırılmalara da fayda sağlıyor. Papatya sadece saça değil, sağlık açısından da oldukça önemli bir şifalı bitkidir. Rahatlatıcı bir çay, iltihaplı ciltler için tedavi edici ve soğuk algınlığının da çabuk atlatılmasında etki sağlıyor. Piyasada papatya suyu ya da özü içerikli birçok kozmetik ürün bulunmakta. Ancak bu ürünler biraz maliyetli olduğundan dolayı bu ürünlerden daha sağlıklı ve doğal hatta maliyeti ucuz olarak bakım yapmak mümkündür. Papatyanın saça faydaları arasında saça olduğundan daha çok parlaklık verdiği unutulmamalıdır. Aynı zamanda kepeği de önlediği için saçın sağlığını koruyor. Ancak papatya alerjisinin yaygın olduğunu unutmayın. Direk cildinizde ya da saçınızda denemeden önce, elinizin üst kısmının bir bölümünde deneyerek reaksiyonu gözlemleyin. Eğer hiçbir reaksiyon gerçekleşmezse gönül rahatlığıyla papatya suyunu uygulayabilirsiniz.

Papatya Suyu Nasıl Hazırlanır?

Bir tencerenin içerisine saçınızın uzunluğuna göre yarım ya da 1 litre su koyun ve 1 avuç dolusu da kurutulmuş veya taze papatyayı atarak kaynatın. Kaynama işlemini tencerenin ağzı kapalı olarak yapın. Papatya suyu kaynadıktan sonra ocağın altını kapatın ve ılınmaya bırakın. Sonra papatya suyunu süzerek saça sürmeye hazır hale getirin.

Papatya Suyu Saça Nasıl Uygulanır?

Hazır olan papatya suyunu ister durulama suyu olarak saç dipleri ile birlikte tüm saça masaj yaparak uygulayın. İsterseniz de şampuanın içerisine koyarak her banyoda saçınıza bakım olarak sürün. Ya da sprey şişesinin koyarak ihtiyaç duyduğunuzda saçınıza sıkarak uygulayabilirsiniz. Papatya suyu bilindiği üzere saç renginin birkaç ton açılmasını sağlar. Bunun için oldukça dikkat edilmesi gerekir. Eğer saç renginizi korumak istiyorsanız saçınıza papatya suyu sürdükten sonra kesinlikle güneşe çıkmayınız ve mutlaka durulama işlemi yaptıktan sonra dışarı yani güneşe çıkabilirsiniz. Aksi halde papatya suyu saçınızın renginin açılmasına sebep olacaktır.

Papatya suyu ile aynı zamanda pamuk yardımıyla cildinizi temizlediğiniz de, cildinizin aknelerden korunmasına fayda sağlayacaktır. Cildin pürüzsüz ve yumuşak olmasında da etkili rol oynamaktadır.

Papatya Suyunun Olası Yan Etkileri

Herhangi bir şifalı bitki kullanmadan önce olası yan etkilerine karşı mutlaka doktorunuza danışın. Özellikle papatya alerjik reaksiyon gösteren bir bitkidir. Bunun için mutlaka elinizin üst kısmının bir bölümünde deneyerek kullanın.

Hamilelerin papatya çayı tüketmesi önerilmemektedir. Çünkü düşüğe sebep oluyor.

Kan inceltici ilaç kullananların papatya çayından içmemesi gerekir.

Eğer araba kullanacak iseniz, kesinlikle papatya çayı tüketmeyiniz. Aksi halde uykunuz gelerek, direksiyon hakimiyetinizi kaybedebilirsiniz.

Her şeyin fazlasının zararı olduğu gibi, şifalı bitkilerinde çoğunun zararlı olduğu unutulmamalıdır. Dozunda kullanmaya özen gösterin. Öte yandan Organik Saç Bakımı için olmazsa olmazlardan doğal bitkilerin yanı sıra, yine bu bitkilerden elde edilen organik ve doğal bakım ürünleri de kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.