PARLAK BİR CİLT İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

PARLAK BİR CİLT İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Özellikle genç bayanlar parlak, ışıltılı bir cilde sahip olabilmek için sürekli bir çaba harcarlar. Bu çabalara gelirsek sürekli kozmetik ürünler arayışı içerisindeler. İnsan derisi kendisini 28 günde bir olarak yenilemektedir. Sürekli yenilenen insan cildi yaş ilerledikçe kırışmalar, sarkmalar getirmektedir. Eğer sizler cildinize iyi bakarsanız ve cildinizin istediği her şeyi ona sunarsanız emin olun cildiniz kendini çok daha geç bırakacak, çok daha geç yaşlanacaktır. Bazen 20’li yaşlardaki bireylerde dahi kırışıklıklar ve sarkmalar görülebilmektedir. Cildi kötü etkileyen faktörler nelerdir? İlk başta bu faktörleri sizlere anlatmalıyız ki hem cilt gençleştirici, ışıltı verici formüllerimizi uygularken bilinçli olun hem de cildinizi zararlı etkenlerden koruyun.

 • Cildin ihtiyacı olan nem miktarını karşılayamaması olumsuz bir faktördür.
 • Cilde aşırı derecede bitkisel, doğal olduğu iddia edilen veyahut kozmetik ürünler kullanılarak uygulanan kimyasallar cilde zamanla zarar verir.
 • Çevredeki zararlı gazlar, sigara kullanımı cildinizi aşırı derecede yıpratır.
 • Düzenli uyumamak yine cildinizde sarkmalara yol açar.
 • Düzenli beslenmemek, cildin ihtiyacı olan mineralleri, vitaminleri sağlayamamak cilde zarar verebilir.

Yukarıdaki adımlara mutlaka dikkat etmelisiniz ki dikkat etmediğiniz takdir de her ne kadar cildinizi gençleştirdiği, ışıltı ve parlaklık kattığı iddia edilen formüller uygulansa da bir yerden sonra hiçbir işe yaramamaktadır. Aksine bu formüller de zamanla cildinizi yorar ve yıpratır. Parlak bir cilt için mutlaka cildinizi ve kendinizi iyi beslemelisiniz.

Işıltı Saçan Tertemiz Cilt İçin Yapmanız Gerekenler

Tertemiz bir yüze sahip olabilmek için yapmanız gereken ilk işlem cildinizdeki kirleri temizlemektir. Cildinizin içerisindeki gözenekler her gün maruz kalmış olduğunuz tozlardan ve mikroplardan dolayı kirlenmektedir. Bu kirleri yok etmek için aşağıdaki adımları uygulayın;

 • Cilt tipinize uygun nemlendirici kullanın. Eczanelerde uygun fiyatlara satılmaktadır.
 • Cilt temizleme jellerini kullanın. Bu jeller cildinizdeki kir ve mikropları temizleyecektir.
 • Özellikle yağlı cilde sahip olanlar ardıç katranlı sabun ve benzeri yağ giderici sabunlar kullanmalıdır.
 • Cildinize sürekli saf elma sirkesi sürün. Elma sirkesi cildinizi canlandıracak ve parlatacaktır.
 • Her sabah uyandığınızda mutlaka yüzünüzü özenli yıkayın. Özensiz yıkanan yüzlerin içerisinde hala yağ, kir bulunur.

Yukarıda saydığımız adımlar güzel bir yüz için yapılması gerekenler olarak nitelendirilmektedir. Tabi ki yukarıdaki adımlar ilk aşamadır. Birazdan cildinizi canlandıracak, nemlendirecek ve sivilce, akne gibi hastalıkları giderecek formüller paylaşacağız.
Güzel Bir Yüz İçin Yediğimiz ve İçtiklerimize Nasıl Dikkat Etmeliyiz?
Sizlerin yediği, içtiği kısacası içeriden aldığı bütün besinler dışa vurmaktadır. O yüzden harika bir cilt için içeriden temizliğe başlamalıyız. İçeriden beslemeli, içeriden güçlendirmeliyiz. Işıltılı, güzel ve parlak bir yüz için besinlerimize dikkat etmeliyiz. Bu dikkat etme aşamalarını da yine adımlar halinde yazıyoruz;

 • Mutlaka günlük meyve ihtiyacınızı giderin. Portakal, limon, mandalina, havuç ve benzeri meyveleri yüksek miktarlarda tüketmeye özen gösterin.
 • Günlük yediklerinizin içerisinde A ve C vitaminleri olmasına dikkat edin.
 • Balık ve domates tüketmeye, faydalı sebzeleri yemeye çalışın. Eğer yemek alışkanlığınızda bunlar yoksa bunların suyunu sıkarak içebilirsiniz.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.