PEELİNG NEDİR?

PEELİNG NEDİR?

Cildimiz, bizim göz bebeğimiz olmakla birlikte; her şeyimizdir. Gerek dış etkenler tarafından olsun gerek ise de farklı şekilde oluşan sıkıntılardan meydana gelen sorunlar çerçevesinde olsun; bir şekilde bizlerin beslemesini bekleyen, en hassas bölgemizdir. Makyajdan veya sıkıntılar yüzünden oluşan sivilceler sürecinde sürekli olarak hasara uğrayan cildimizi yenilemek kesinlikle bizim elimizde olan bir durum. Peeling uygulamak olsun veya çeşitli maskeler sayesinde olsun; cildimizde oluşan o kötü görüntüyü, hatta kimi zaman oluşan o pul pul görüntüyü gidermek adına; birçok şekilde yardımcı olabiliriz.

Günlük yaşantımızda her zaman için cildimize vakit ayıramayabiliyoruz. Gerek dış etkenler tarafından olsun gerek ise de tamamen bizim yoğunluğumuzun, kendimize vakit ayıramama durumundan olsun; artık bir süre sonra cildimizin bize küstüğünün farkına varıyor ve müdahale etmeye başlıyoruz. Cildimizde oluşan sorunların en büyük göstergelerinden birisi; ergenlikte oluşan sivilcelerimiz ve aynı zamanda makyajımızdır.

Makyaj; kadınların vazgeçilmezi olarak karşımıza çıkmaktadır. Gerek özel bir davet olsun gerek ise de sadece bir akşam yemeği veya dışarıya bir gezinti olsun; ufak dahi olsa bir dokunuş yapmadan çıkamıyoruz dışarıya. Kimi zaman yüzümüzde ki solgunluğu saklamak istiyoruz kimi zaman ise; oluşan o kötü görüntüleri saklamak istiyoruz. Ama muhakkak kendimizi o makyajın ardına gizliyor ve bu şekilde bir yol izliyoruz. Bunun yapmamak bir fayda sağlamayacaktır, çünkü zaten cildimize bakmıyoruz; sadece makyaj yüzünden oluşan sorunlarla karşılaşmıyoruz. Ama ne var ki elimizde bu kadar imkan varken; elimizden gelen şeyleri yapmamak; hem kendimize hem de cildimize yazık etmemize neden oluyor. O halde cildimiz için neler yapabiliriz; buna bakmamız gerekiyor. Peeling nedir sorusuna cevap ararken, aslında neler yapmamız gerektiğini de buradan çıkartacağız.

Peeling Nedir?
Vücudunuzda herhangi bir yer ayırt edilebilir mi? Elbette edilemez ama bizler için görünen kısımlar her zaman olduğu gibi önemlidir. Bakıldığı zaman; yüzümüz aslında en hassas ve bakıma en muhtaç bölgemiz olarak adlandırılmaktadır. Peeling ise; gerek ölü hücreleri, gerek makyaj kalıntılarını gerek ise de; bu gibi sorunların önlenmesinde kullanılan ve aynı zamanda cildimizin altında olan yeni derinin çıkartılmasını sağlayan bir tür maske olarak bilinmektedir. Sadece bir maske değil aynı zamanda yenilenmeyi sağlayan, uzun soluklu bir formüldür.

Peeling Çeşitleri Nelerdir?
Gerek yaşlanma olsun gerek ise de farklı sebepler doğrultusunda meydana gelsin; bir şekilde cildimizin bu sorunlarla başa çıkması gerekmektedir. Bunun için ise; peeling yoluna başvururuz. Bu durumda iki çeşit peeling gözümüze çarpmaktadır:

  • Yüzeysel peeling; her zaman için yapılan ve cildi çok fazla etkilemeyen ama yine de yenilenmesini sağlayan bir peeling çeşididir. Bu tarz peelingleri evde kendinizde yapabilirsiniz.
  • Derin ve orta dereceleri peelingler ise; cildin biraz daha fazla dökülmesini sağlayan ve aynı zamanda yenilenmesini sağlayan, ölü derilerden en etkili şekilde kurtaran peeling türüdür. Bu peeling; uzmanlar tarafından yapılması en uygun peeling olarak karşımıza çıkmaktadır.

Doğal Peeling İçin Maske
Ölü Deriler, Sivilceler ve Siyah Noktalar İçin;
200 ml bal, 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi, yarım tatlı kaşığı sıcak su ve yarım yemek kaşığı elma sirkesi yardımıyla yapılan bir peeling çeşididir. Her hafta düzenli bir şekilde uygulayacağınız bu peeling’in malzemelerini, bir kapta iyice karıştırıp yüzünüze uygulayın. 15 dakika gibi bir süre bekledikten sonra ise; nemli derecesinde bir bez yardımı ile ufalayın. Uyguladıktan sonra ise; su ile durulayın. Bu peeling maskesi, düzenli kullanım sonucunda etkisini gösterecektir ve bu sayede cildinize yenilik kazandıracaktır.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.