PRATİK SAÇ MASKELERİ

PRATİK SAÇ MASKELERİ

Dolgun ve sağlıklı görünen saçlara kavuşmak zor değildir. Ev, iş, çocuklar, okul, yaşam temposu derken saçlarınıza gereken özeni gösteremeyebilirsiniz. Ama unutmayınız ki, saçlarınız sizin en büyük silahınızdır. Sizi siz yapan ve dikkat edilen aksesuarlarınızın başında saçınız gelmektedir. Böyle düşünerek saçlarınıza gereken önemi vermelisiniz. Yapmanız gereken tek şey, evde bulunan malzemelerinizi doğru şekilde uygulamanız. Hem böylece daha pratik ve daha hesaplı saç bakımınızı yapmış olacaksınız.

Muz Maskesi
Gerekenler:
1 adet muz
1 yemek kaşığı bal

Dikkat etmelisiniz ki saçlarınız, maskeyi uygulamadan önce yeni yıkanmış yani temiz olmalıdır.

Öncelikle muzu çatal yardımıyla güzelce eziyorsunuz. Ezilen muzun içerisine, balı ilave ederek pürüzsüz bir kıvamı olana kadar çırpıyorsunuz. Karışımınız istediğiniz kıvama geldiğinde, saçlarınıza ve diplerine masaj yaparak nazikçe yediriyorsunuz. Saçlarınızı havluya sarıp, yaklaşık 30 dakika kadar bekleyiniz.  Bekleme işleminiz sona erdiğinde, saçlarınızı güzelce maskeden arındırarak durulayınız. Şampuanınızla yıkayıp, saç kreminizi de sürdükten sonra farkı kendiniz ve etrafınızda ki herkes fark edecektir. Bu maske özellikle yıpranmış ve kuru saçlar için çok faydalıdır. Yaz aylarında haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

Zeytinyağı Maskesi
Gerekenler:
5 yemek kaşığı zeytinyağı
2 yumurta

Saç diplerinizi ve saçlarınızın uçlarını beslemek için uygulanabilecek pratik bir maske.

Geniş bir kabın içerisine, yumurtaları kırıp çırpıyorsunuz. Üzerine zeytinyağını ilave ederek, tekrar çırpma işleminize devam ediyorsunuz. Birbirlerine güzelce karıştırmış olduğunuz maskenizi, parmak uçlarınızla özellikle diplerine masaj yaparak tüm saça sürünüz. Bone ya da streç film yardımıyla en 30 dakika bekletiniz. Bekleme işleminiz sona erdiğinde, sıcak suyla değil ılık hatta önce ılıktan biraz daha soğuk suyla yıkamalısınız ki yumurta saçınızda pişmesin ve arınması daha kolay olsun.

Çemen Tohumu Maskesi
Gerekenler:
Çemen tohumu

Yıpranmış ve kepek oluşumu yüksek olan saçlar için uygun bir maskedir. Saç dökülmesi sorununuzun önüne geçmenizde etkilidir.

Çemen tohumunuzu alırken, çektiriniz ve uygulamadan bir gece önce suda bekletiniz. Suda bekleyen çemen tohumları, macun haline gelicek ve bu macun haline gelmiş maskeyi, saçınıza masaj yaparak yedirerek sürünüz. Saçınız da 15-20 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır.

Badem Yağı Maskesi
Gerekenler:
1 tatlı kaşığı badem yağı
1 tatlı kaşığı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı bal
1 yumurta

Dökülen saçlara özel bir maskedir.

Yumurtayı bir kabın içerisine kırınız ve balı ilave ederek çırpmaya başlayınız. Üzerine, badem yağı ve zeytin yağını ekleyiniz. Hepsini birden çırparak oluşturduğunuz özel karışımınızı, saçlarınıza ve saç derinize masaj yaparak sürünüz. 15-20 dakika kadar beklettikten sonra ılık suyla ve şampuan yardımıyla arındırınız. Haftada 2-3 defa bu maskeyi uygulayabilirsiniz.

Hint Yağı Maskesi
Gerekenler:
1 tatlı kaşığı hint yağı
1 tatlı kaşığı badem yağı
1 tatlı kaşığı zeytinyağı
1 tatlı kaşığı yılan yağı

Saç uzatmak için en etkili maskedir. Saçlarınızı besler ve daha parlak görünmesini sağlar.

Bütün malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırınız. Saçınıza, parmak uçlarınızla masaj yaparak uygulayınız. En az 2 saat bekledikten sonra bol su yardımıyla arındırınız. Haftada 1 defa maskeyi uygulayabilirsiniz.

Demli Çay Maskesi
Gerekenler:
1 çay bardağı demlenmiş çay
1 yemek kaşığı badem yağı
1 yumurta sarısı
2 damla limon suyu

Besleyici bir görünüm ve derinlemesine temizleyerek, parlak gösteren maske.

Demli çayı ve badem yağını bir kabın içerisinde karıştırınız. Üzerine, yumurtanın sarısını ve limon suyunu ilave ederek karıştırmaya devam ediniz. Hazır olan maskenizi, saç diplerinize masaj yaparak, saçlarınızın uçlarına kadar sürünüz. 25-30 dakika kadar bekledikten sonra ılık suyla arındırınız.

Süt Maskesi
Gerekenler:
Yarım fincan tam yağlı süt
1 yemek kaşığı bal

Kuru saçlar için hazırlanan, canlandırıp parlatan maske.

Süt ve balı bir kabın içerisinde karıştırınız. Hazır olan maskenizi, parmak uçlarınızla saç diplerinize masaj yaparak uygulayınız. 30 dakika bekledikten sonra, saçınızı maskeden arındırınız.

Vitamin Maskesi

Gerekenler:
B1 ya da B6 vitamini ampulü
Yarım bardak demlenmiş ısırgan otu suyu
1 yumurta

Özellikle yağlı saçlar için besleyici maskedir.

Malzemelerin hepsini bir kabın içerisinde karıştırınız. Hazırladığınız maskenizi, saçlarınızın diplerine ağırlıklı olarak masaj yaparak uygulayınız. Saçınıza bone takarak en az 1 saat bekletiniz ve yıkayarak arındırınız.

Yumurta Maskesi

Gerekenler:
1 yumurta sarısı
1 A vitamini ampulü
2 yemek kaşığı hint yağı

Saçınızın daha hızlı uzaması için maske.

Yumurtayı ve hint yağını bir kabın içerisinde karıştırınız. Karışımın üzerine, A vitamini ampulünü ekleyerek tekrar karıştırınız. Hazırlamış olduğunuz maskenizi, nemli saçlarınızın diplerine masaj yaparak tüm saçınıza sürünüz. Tarayarak güzelce yayılmasını sağlayabilirsiniz. Maskeyi saçınızda en az 1 saat beklettikten sonra ılık su ile yıkayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir