SAÇ GÜRLEŞTİREN DOĞAL TARİFLER

SAÇ GÜRLEŞTİREN DOĞAL TARİFLER

Saçlar gün geçtikçe doğal nem dengesini kaybederek, elastik yapısının bozulmasına neden olur. Saçlar, günlük hayatın temposundan oldukça etkilenirler. Hava koşulları, düzleştirici, fön makinesi, maşa ve spreyler saçın güçsüzleşmesine ve dökülmesine sebep olur. Saçlar da koparak dökülmeler, uçlarında oluşan kırıklar sebebiyle köklerde güçsüzlük ve seyrelme başlar. Saçlarınıza gereken özeni ve bakımı yapmazsanız mat, donuk ve sönük saçlara sahip olmaya başlarsınız. Bunu önlemenin tabi ki de birçok metodu mevcuttur. Öncelikle güzellik merkezlerine çok paralar harcamadan evinizde rahatlıkla uygulayabileceğiniz birçok tarif vardır. Böylece hem ekonomik hemde zamandan tasarruf ederek saç bakımı yapmak kolay hale gelecek. Uygulayacağınız bu tariflerle, saçlarınız daha hacimli ve daha yoğun saçlara sahip olacaksınız. Etkili ve hızlı sonuçlar elde etmek istiyorsanız bu tarifler tamda size göre. Bakalım saç gürleştiren doğal tarifler nelerdir?

Saç Gürleştiren Maske

Bu maske tarifini haftada 3 kez uygulayabilirsiniz. Uygulama sonrasında ki ilk 1 ayda farkı gözlerinizle göreceksiniz. Daha hacimli saçlara sahip olacaksınız.

1 adet yumurta
1 çay kaşığı kakao
Yarım su bardağı ayran

Çukur bir kasenin içerisine malzemelerin hepsini koyun ve çırparak karıştırın. Kıvamına gelince maskeniz hazır hale gelecek. Hazırladığınız maskeyi saçınızın tümüne bir kat olarak sürün. Maske birkaç dakika saçınızda kuruduktan sonra ikinci katı saçınıza sürün. Maske malzemesi bitene kadar işleme devam edin. Saçınıza katlı maske sürme işlemi bittikten sonra nemli ve sıcak havluyla saçınızın tamamını sarın. Maskeyi saçınızda yaklaşık 25-30 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Daha sonra ılık suyla ve şampuanla durulayın. Sıcak su kullanmayın. Aksi halde yumurtayı saçınızda pişirebilirsiniz. Hal böyle olunca arındırması güç olacaktır.

Not : Saçlarınız uzun ise malzemeyi eşit miktarda çoğaltabilirsiniz.

Karanfil ile Saç Gürleştirme

Karanfil, saç diplerinin hava almasını sağlayarak yeni saç oluşumunu etkiler. Böylece saçlar daha yoğun ve hacimli olurlar. Aynı zamanda saç uçlarında oluşan kırıkları onararak, saçların daha güçlü olmasını sağlar. Her banyodan önce uygulayabilirsiniz.

1 tutam kurumuş karanfil
1,5 su bardağı su

Cezvenin içerisine suyu ve karanfili atarak kaynatın. Kaynadıktan sonra ılınmasını bekleyin. Ilıyan karanfil suyunu süzün ve süzdüğünüz suyu, saçınızın dipleri başta olmak üzere saçınızın tamamına sürün. 30 dakika bekledikten sonra durulayın.

Isırgan Otu ile Saç Gürleştirme

Isırgan otu saçları besler ve gürleştirir. Saç tellerinin uzamasını sağlar ve daha canlı daha parlak bir görünüme kavuşmasına sebep olur. Bu tarifi 15 günde 1 ya da hafta 1 defa uygulayabilirsiniz. Ay sonunda saçlarınız daha parlak ve dökülmeleriniz azalacak. Aynı zamanda yeni saçlarınızın daha gür şekilde çıktığını göreceksiniz.

1 tutam ısırgan otu
2 su bardağı su

Hazırlanışı oldukça basit bir tariftir. Kaynamış suyun içerisine ısırgan otunu atarak demlenmeye bırakın. 10-15 dakika yeterli olacaktır. Ilındıktan sonra süzün ve saç dipleriyle birlikte saçınızın tamına ısırgan otu suyunu dökün. 30-35 dakika bekledikten sonra saçınızı yıkayın.

Sarımsak ile Saç Gürleştirme

Sarımsağın saçlar üzerindeki etkisi oldukça fazla olduğu bilinmektedir. Sarımsak, saçların gürleşmesini ve canlanmasını sağlayacak. Saç diplerini uyararak, saçların daha kalın çıkmasına sebep olacak. 15 günde 1 uygulayabilirsiniz.

4 diş sarımsak

Sarımsakları ezin ve saç diplerinize masaj yaparak sürün. 1 saat bekledikten sonra ılık suyla ve şampuanla yıkayın.

Zeytinyağı ile Saç Gürleştirme

Dökülen ve seyrekleşen saçlar için harika bir tariftir. Bu tarif, saçların daha gür çıkmasını sağladığı gibi çıkan saçların da daha kalın olmasına sebep olmaktadır. Aynı zamanda da hacimli ve parlak saçlara kavuşmanızı sağlar. Haftada 1 defa uygulayabilirsiniz.

2 yemek kaşığı zeytinyağı
2 yemek kaşığı susam yağı
4 damla kekik yağı
4 damla lavanta yağı
4 adet dövülmüş aspirin
1 tatlı kaşığı bira mayası

Öncelikle zeytinyağı ve susam yağını ısıtın. Çok sıcak olmasına gerek yok, ılık olması yeterli. Bir kabın içerisine malzemelerin hepsini koyarak karıştırın. Hazır olan karışımı, öncelikle saç diplerinize masaj yaparak ve daha sonra saçlarınıza sürün. 2 saat bekleyip saçlarınızı ılık suyla ve şampuanla yıkayın.

Bıldırcın Yumurtası ile Saç Gürleştirme

Saç diplerinin ve saçların doğal bir hacime kavuşmasını sağlar. Saçların canlı ve parlak görünmesine sebep olur. Saçları besleyerek yapım yapar. Haftada 1 defa uygulayabilirsiniz.

2 adet bıldırcın yumurtası
1 yemek kaşığı susam yağı
Yarım avokado

Avokadonun kabuklarını soyun ve ezin. Üzerine yumurtaları kırın ve susam yağını da ekleyerek iyice karıştırın. Hazır olan karışımı saç diplerinize sürün. Streç filmle ya da havluyla saçlarınızı sarın. 2 saat kadar karışımı saçlarınızda bekletin. Ardından ılık suyla ve şampuanla yıkayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir