SAÇ İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER VE SAÇ TİPLERİNE UYGUN BAKIM FORMÜLLERİ 

SAÇ İLE İLGİLİ GENEL BİLGİLER VE SAÇ TİPLERİNE UYGUN BAKIM FORMÜLLERİ 

İnsan saçı keratin adı verilen bir proteinden oluşmaktadır. Keratin; deri, kıl, saç, tırnak gibi yapılarda bulunan dayanıklı bir maddedir. Saç rengi ise kalıtım yoluyla insana anne ve babasından geçmektedir. İnsan başının tamamının saçla kaplı olduğunu düşünürsek ortalama olarak 100.000 ila 150.000 arasında saç teli bulunmaktadır. Bir saçın ortalama ömrü 2-7 yıl arasındadır. Bu süre sona erdiğinde saç kökünden yeni bir saç çıkmaya başlar ve eski saç dökülür. Normal insanda günde ortalama 100-150 adet saç dökülür ve yerine yenisi çıkar. Bir günde 100-150 saç teline kadar dökülme normal kabul edilmektedir. Dökülen bir saç telinin yerine yenisi 6 – 10 hafta arasında çıkmaktadır.

Saçlar, yüzün en önemli aksesuarlarından biridir. Gür, hacimli ve gösterişli saçlar herkes için güzelliğin olmazsa olmazları arasındadır. Ne yazık ki saçlar hava koşullarından en çok etkilenen şeylerden biridir. Bunun ardından kireçli sular, hormonal faktörler, düzensiz yaşam tarzı, beslenme, kozmetikler, saç açıcılarının ve mevsim geçişlerinde yaşanan ekstra dökülmelerin verdiği zarar geliyor. Saç kremleri ve şampuanlar saça temiz ve bakımlı bir görünüm kazandırsa da onu canlandırmaya yetmeyebiliyor.

Böyle zamanlarda saçları güçlendirmenin en etkili yolu bakım maskeleri oluyor. Sağlıklı olan saç telleri ve saç kökleri % 92 oranında proteinden oluşmaktadır. Uygulanan saç maskeleri ile bu protein içeriğini saça doğrudan kazandırmak mümkündür. Saç maskeleri aktarlardan veya kozmetik firmalarından satın alınabileceği gibi evde mutfakta bulunan malzemelerle de çok kolay şekilde hazırlanabilir. Kolayca yapılabilecek birkaç tarife yazının devamından ulaşabilirsiniz.

Tüm bunların yanında saçların daha sağlıklı kullanılabilmesi için birkaç tavsiyede bulunabiliriz. Öncelikle banyo sırasında saçlara şampuan uygulamadan önce, saçın tamamen ıslak olduğundan emin olunmalıdır. Şampuanı direkt saçlara dökmek yerine önce ele alıp sonra saça uygulamak daha sağlıklıdır. Saçın köpürtme işleminin 30 saniyeden uzun sürmemesine dikkat edilmelidir. Bu adımlar izlendiğinde saçlardaki ekstra kırılmalar önlenmiş olunacaktır. Diğer bir öneri ise plastik tarak ve fırça kullanmaktan kaçınılması gerektiğidir. Çünkü plastik malzemeler kişinin saçında ekstra statik elektrik birikmesine neden olur. Bu da saçların donuk, cansız görünmesine ve elektriklenmeden dolayı uçuşmasına sebep olur. Daha az statik elektrik verecek bitki ya da hayvan lifleri gibi diğer malzemelerden yapılmış taraklar kullanmak daha sağlıklıdır.

Bazı Vitaminlerin Saç Üzerindeki Etkileri

A vitamini eksikliği saçlarda kırılmaların oluşmasına sebep olur ve kepeklenmeyi arttırır.
B1 ve B6 eksikliği saç dökülmelerinin en büyük sebebidir.
B12 vitamini saç köklerini beslemektedir.
C vitamini saç köklerini güçlendirir, saçların sağlıklı şekilde uzamasını sağlar ve saç tellerindeki pigment üretimini düzene sokar.

Evde Hazırlanabilecek Saç Maskeleri;

Yağlı Saçlar İçin Saç Maskesi

Kullanılacak Malzemeler;

Yarım su bardağı su
Yarım su bardağı elma sirkesi
Hazırlanışı;

Yarım su bardağı su ve elma sirkesi bir kasede karıştırılır. Sonrasında saça dipten uca kadar uygulanır. Saçta yarım saat bekletildikten sonra ılık suyla 1 defa şampuanlayarak yıkanır.

Kuru Saçlar İçin Saç Maskesi

Kullanılacak Malzemeler;

Yarım su bardağı saf zeytinyağı
10 damla limon

Hazırlanışı;

Yarım su bardağı saf zeytinyağına 10 damla limon sıkarak elde edilen karışımı tüm saça dipten uca kadar uygulanır. Yarım saat saçta beklettikten sonra ılık suyla 1 defa şampuanlayarak yıkanır.

Yumurta Maskesi

Yumurta hemen hemen her saç tipine faydalı olabilecek bir malzemedir. İçinde barındırdığı B vitamini ile saçların dökülmesini, kopmasını engeller ve sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Sağlıklı olan tavukların yumurtalarının besin değeri daha yüksektir. Bu sebeple serbest gezen tavuk yumurtası kullanılması önerilmektedir.

Kullanılacak Malzemeler;

1 yumurta
1 bardak süt
2 yemek kaşığı zeytinyağı
2 yemek kaşığı limon

Hazırlanışı;

Kullanılacak malzemelerin tümü bir kasede birleştirilir ve iyice çırpılır. Elde edilen karışım kafa derisine ve saça doğrudan uygulanır. Saçlar bir bone veya eş değer bir malzeme yardımıyla kapatılır. 20 dakika bu şekilde beklenir. Ardından soğuk su ile saç iyice durulanır.

Zeytinyağı, Hindistan Cevizi Yağı ve Zencefil Maskesi

Zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı saça en iyi gelen yağlardandır. Her ikisi de saçı kökten uca besler ve daha hacimli bir görünüme sahip olmasını sağlar. Hindistan cevizi yağı ayrıyeten saç kırılmalarını önleyerek dökülmeleri azaltıcı bir etkiye sahiptir. Zencefil ise magnezyum, potasyum ve fosfor gibi saça faydalı mineraller ile yüklüdür. Bu maske kepek sorununa da faydalı olacaktır.

Kullanılacak Malzemeler;

1 yemek kaşığı rendelenmiş zencefil
2 yemek kaşığı zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı
(Karışım saçları güçlendirmek amacı ile kullanılıyor ise zeytinyağı, saç dökülmesini önlemek için kullanılıyor ise Hindistan cevizi yağının kullanılması önerilmektedir.)

Hazırlanışı;

Önceden rendelenmiş olan zencefil zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı ile karıştırılır. Bu elde edilen karışım kafaya ve saçlara iyice yedirilir. Saçta yaklaşık olarak 1 saat bekletildikten sonra yıkanmalıdır.

Yeşil Çay Maskesi

Yeşil çayın antioksidan etkisi saç dökülmesini önler ve yeni saçların çıkmasını hızlandırır. Ayrıca kafa derisinde meydana gelen iltihaplanmayı giderir.

Kullanılacak Malzemeler;

1 bardak soğuk yeşil çay
Yarım çay bardağı organik elma sirkesi

Hazırlanışı;

Bu formül banyo yapıldığı esnada kullanıma uygundur. Öncelikli olarak bu iki malzeme bir kasede karıştırılır. Saçlar şampuanlandıktan ve durulandıktan sonra karışım saçlara doğrudan dökülür. Saç bu aşamada bir tarak yardımıyla taranır ve sıvı karışımın saça iyice yedirilmesi sağlanır. Son aşama budur ve saç durulanmadan öylece bırakılır.

Not : Eğer karışımı uygulayacak kişinin saç rengi beyaz veya sarı ise öncesinde küçük bir kısma dökülüp test edilmelidir. Çünkü bu karışımın saç rengini değiştirme ihtimali vardır.

Muz Maskesi

Muz potasyum, doğal yağlar ve vitaminleri içinde barındıran bir gıdadır. Bu özellikler sayesinde saç maskesi denilince akla ilk gelen yöntemlerdendir.

Kullanılacak Malzemeler;

2 adet olgunlaşmış muz
1 yemek kaşığı zeytinyağı
1 yemek kaşığı bal
1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı

Hazırlanışı;

Tüm malzemeler bir kase içinde birleştirilir. Ardından macun kıvamını alana kadar karıştırılır. Meydana gelen karışım kafa derisine ve saça uygulanır. 10 dakika saçta bekletilir. Sonrasında ılık su ile yıkanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir