SALAMURA ASMA YAPRAĞI NASIL YAPILIR?

SALAMURA ASMA YAPRAĞI NASIL YAPILIR?

Yaprak sarması herkesin bayıla bayıla yediği hazır yemeklerden birisidir. Aslında tam yemek denilemez, meze ya da atıştırmalık olarak tabir etmek daha yerinde olacaktır. Asma yaprağının kalorisi oldukça düşüktür. Ancak oldukça faydalıdır. Vitamin içeriği A, C, E, K ve B6, demir, lif, bakır, kalsiyum, mineral, manganez, magnezyum, bakır gibi besin değerleri bulunmaktadır. Vücuda kuvvet verir, ishali keser ve sarılığa karşı faydalıdır. Aynı zamanda asma yaprağının; toplar damarları güçlendirici etkisine sahiptir. Hemoroide fayda sağlar, bacaklardaki şişlikleri engeller, varis oluşumunu önlemede etkilidir. Hatta rahim kanamalarının da durdurulmasında etkili rol oynar. Ayrıca asma yaprağı hafızayı güçlendirmeye fayda sağlar.

Gördüğünüz gibi asma yaprağının faydaları saymakla bitmiyor. Hal böyle olunca kışın dahi yenmesi gerekir. Organik olarak asma yaprağı salamura olarak nasıl basılır? Üzümler daha olmadan tam zamanı olan asma yapraklarının toplanması ve kışa hazırlık için saklanma zamanı. Bakalım salamura yaprak nasıl basılır?

Asma Yaprağı Salamurası Nasıl Basılır?

Kullanılacak Malzemeler

3 litre su
2 kilogram asma yaprağı
300 gram tuz

Saklamak için,

5 litrelik cam kavanoz

Yapılışı

Salamur asma yaprağı

Salamura asma yaprağı

Büyük bir tencerenin içerisine suyu koyun ve kaynatın. Kaynayan suyun içerisine tuzun tamamını boşaltın. Tuz eriyene kadar karıştırın. Diğer tarafta sini, leğen ya da saklama kabı (kısaca suyu alabilecek derinlikteki herhangi bir tepsi) içerisine asma yapraklarını el gibi düzgün bir şekilde serin. Üzerine kaynayan tuzlu sudan bir miktar (ıslatacak kadar) dökün. Ardından asma yaprağını aynı şekilde dizin ve tuzlu sudan aynı şekilde bir miktar gezdirerek dökün. Asma yaprağı bitene kadar işleme devam edin. İşlem bittikten sonra elinizle bastırarak yaprakların iyice suyun içerisine gömülmesini sağlayın. Ardından üzerini kapak ya da tepsi yardımıyla kapatın. Yaklaşık 3-4 gün bu şekilde kalması gerekli. Her gün elinizle ya da kaşık yardımıyla yaprakların üzerini bastırın ya da yaprakları alt üst ederek hepsinin sararmasını yani yeşil renginden çıkmasını sağlayın. Sonra sararan asma yapraklarını el şeklinde demet demet yaparak kavanozun içerisine düzgün bir şekilde sıkıca yerleştirin. Son olarak üzerine kalan suyu boşaltın. Ama su kalırsa dökmeyin. Gün geçtikçe yapraklar suyu çekecek ve içerisindeki su azalacaktır. Suyu azaldıkça kalan sudan ilave ederek kavanozun ağzı sıkı şekilde kapalı kalsın. Bu işlem şeklinde asma salamura yaprağınız yaklaşık 1 sene dahi hiç bozulmadan kalacaktır.

Afiyet olsun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir