ŞEKER KARAMELİZE NASIL YAPILIR?

ŞEKER KARAMELİZE NASIL YAPILIR?

Karamel, şekerin yavaşça ısıtılması sonucu eriyerek moleküllerinde ortaya çıkan değişiklik sonucu kahverengi bir renk alması ve güzel bir lezzet kazanması yoluyla yapılan yiyecektir. Şekerin karamele dönüşmesi için genellikle 170 °C civarında olur. Şeker molekülleri oksitlenir ve bazı uçucu maddelerin kaybolması sonucu karamel lezzeti ortaya çıkar. Yiyecekler az miktarda yağ ile kavruldukları takdirde yüzeylerindeki şekerler karamele dönüşürler. Bu yöntem yiyeceklerin lezzetini arttırmak için sıkça kullanılır. Örneğin; soğan yemeklere katılmadan önce kavrularak pembeleştirilmesi karamelleşmeye neden olur ve soğana lezzet kazandırır. Karamelize şekeri; krokan, nuga ve krem karamel gibi çeşitli tatlılarda ve karamelize tat eklemek istediğiniz farklı tariflerde kullanabilirsiniz. Gelelim püf noktalarıyla şeker karamelize nasıl yapılır, öğrenelim…

Şeker Karamelize Nasıl Yapılır?

Kullanılacak Malzemeler

1 su bardağı toz şeker
Yarım su bardağı su

Karamel yapılırken kullanılacak olan tava oldukça önemlidir. En iyi karamelize edilecek olan tava; çelik ya da döküm tavalardır. Isı iletkenliğinin iyi olması sebebiyle bu tavalar tercih edilmektedir. Teflon tava gibi yüzeyi ince olan tavalarda şeker kolayca yanabileceği için karamel tadına ulaşmadan acılaşmasına sebep olur.

Yapılışı

Seçtiğiniz tavanın içerisine önce şekeri dökün ve şekerin kenarından suyu yavaş yavaş ilave ederek ekleyin. Dikkat edin ki su, şekerin orta kısmına gelmesin. Yani şekerin orta kısmının ıslanmaması gerekir. Suyun şekeri iyice çekebilmesi için 1-2 dakika bekleyin. Daha sonra ocağın altını açın ve ocağın üzerine tavayı yerleştirin. Herhangi bir şekilde karıştırma gibi müdahale etmeden, şeker eriyip renk değiştirene kadar yani yaklaşık 10 ile 12 dakika pişirin. Şeker eridikten sonra altın sarısı rengi ne dönmeye başlayacaktır. Daha sonra kademeli olarak karamel ve koyu karamel olarak renk değiştirmeye başlar. Şekerin rengine göre istediğiniz aromada bırakabilirsiniz.

Afiyet olsun…

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.