SİYAH NOKTALARA BİTKİSEL ÇÖZÜM YÖNTEMLERİ

SİYAH NOKTALARA BİTKİSEL ÇÖZÜM YÖNTEMLERİ

Yağ bezlerinin aşırı çalışması sonucunda meydana gelen akne (sivilce) oluşumunun belirtilerinden biridir, siyah nokta. Deri hastalığı olarak da bilinmektedir. Siyah noktalara tıpta ”komedon” adı verilir. Genellikle 14 ila 20’li yaşlarda oldukça sık yaşanan problemlerden biridir. Özellikle gençlerin psikolojik olarak sıkıntı çektikleri rahatsızlıklardandır. Yağ bezlerinin kanalında bir tıkaç oluşur ve bu tıkacın başı sertleşip, siyahlaşır. Bazen kanal tıkalı olduğu halde bez, yağ salgılamaya devam eder ve böylece içi yağ dolu bir Kist oluşur. Siyah noktaların oluşumunun başında genetik yatkınlık, stres, yağlı kozmetik ürünler ve hiperandrojenizm risk faktörleri arasında sayılır. Komedon (siyah nokta) oluştuktan sonra, normalde de ciltte bulunan propionibacterium acnes adlı bakteri buraya yerleşir ve akne (sivilce) oluşumuna katkıda bulunur.

Siyah noktaların en çok yarattığı sorun, kişilerin estetik güzelliği yönündendir. Çünkü kişide oluşum gösteren siyah noktalar, kişilerin özel günlerinde ve davetlerinde estetik olarak seviye düşürmektedir. Bu nedenle kişiler böyle günler için siyah noktalara acil çözümler aramaktadır. Ancak siyah noktaların hemen ortadan kalkması için, bir formül geliştirilememiştir. Uzun uğraşların sonucunda siyah noktalar ortadan kalkar. Kadınlar bu konuda erkeklere göre daha şanslılar. Çünkü kadınlar, kozmetik ürünleriyle kapatabiliyorlar. Siyah noktalara acil çözüm için, sadece sıkma işlemi yapabilirsiniz. Ancak sıkılan yer kızaracağı için, gece ya da birkaç saat öncesinden işlemi uygulamak gerekir.

Siyah Nokta Sebepleri

  • Aşırı terleme
  • Adet kanamalarından önce meydana gelen hormanal değişimler
  • Kötü ve yağlı kozmetik ürünleri
  • Güneş ışığına karşı aşırı hassasiyet
  • Stres
  • Genetik yatkınlığa bağlı yağlanma

Gelelim, siyah noktalara bitkisel çözüm yöntemleri nasıl uygulanır?

Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

Öncelikle siyah noktaların temizlenmesi için maske yapacağız. Yapımı kolay ve pratik olan maske, kısa sürede siyah noktalarından kurtulmanızı sağlayacaktır.

1 adet yumurta akı ve peçete maske için kullanılacak malzemelerdir.

Önce yumurtanın sarısı ile beyazını ayırın. Beyazını bir kasenin içerisinde güzelce çırpın. Yüzünüzü yıkayarak temizleyin ve kurulayın. Sonra karıştırdığınız yumurta akını cildinize sürün. Peçetenin üzerinde burun ve gözlere delik açarak yüzünüze örtün. Peçetenin üzerine yumurta akından tekrar sürün ve karışım tamamen kuruyana kadar bekleyin. Kuruduktan sonra yavaş yavaş peçeteyi çıkarın. Peçeteyi ışığa tuttuğunuzda bütün siyah noktaları göreceksiniz. Son olarak ılık suyla cildinizi temizleyin ve tampon yaparak kurulayın. Nemlendirici krem ya da papatya çayından pamuk yardımıyla cildinizi silin. Bu maske siyah noktaları temizlediği gibi aynı zamanda da, cilt bakımınızı da yapmış olacak. Cildiniz daha parlak ve pürüzsüz görüntüye kavuşacaktır.

Yoğurt Maskesi

Malzemeler

1 kase yoğurt
1 yemek kaşığı limon suyu

Limon suyunu, yoğurdun içerisine koyarak iyice karıştırın. Karışımı göz çevresi ve dudak haricindeki bölgeye sürün. 15-20 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayarak durulayın. Yoğurt cildi beslediği gibi limon, yağ oluşumunu engeller. Cildi aşırı hassas olanlar ve ilaç kullananlar bu maskeyi uygulamasınlar.

Ballı-Tarçın Maskesi

Malzemeler

3 yemek kaşığı bal
3 yemek kaşığı tarçın

Bu maske gece uygulanan bir maskedir. Yatmadan 30 dakika önce maskeyi cildinize sürmeniz gerekmektedir. Bal ve tarçını kasenin içerisinde iyice karıştırın ve tüm yüze göz çevresi haricinde uygulayın. Bütün gece bu şekilde geçireceksiniz. Cildinizde muhafaza etmeye özen gösterin. Sabah uyandıktan sonra cildinizi ılık suyla güzelce yıkayın. Bal ve tarçın karışımı kısa sürede siyah noktalardan kurtulmanıza yardım edecektir.

Not : Eğer iltihaplı sivilceleriniz çoksa bu tarz maskelerden çok fazla fayda göremezsiniz. Bu durumda cildinizde kalıcı izler kalmaması için mutlaka doktora danışınız. Olası alerji ve yan etkiler için uygulamadan önce doktorunuza danışınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir