SOĞUK KIŞ AYLARINDA CİLT BAKIMI NASIL YAPILIR?

SOĞUK KIŞ AYLARINDA CİLT BAKIMI NASIL YAPILIR?

Kış mevsiminin soğuk ve kuru havasından dolayı cilt iki kat fazla kurur, çatlar ve ekstra bakıma ihtiyaç duyar. Cildin yorgun ve soluk görünmemesi için kışın ihtiyacı olan bakım mutlaka yapılmalıdır. Bu önerileri uygulayarak daha canlı ve ışıltılı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Her şeyden önce kış mevsiminde cildinizin temizliğine daha fazla dikkat etmelisiniz çünkü cilt bütün gün kire ve yağa maruz kalır. Bu kirlerden ve ölü hücrelerden cilt mutlaka arındırılmalıdır. Öncelikle cilt mutlaka iyi ve doğru temizlenmiş olmalıdır. Bunun için cilt tipinizi iyi bilmelisiniz. Cildin temizliğini de buna göre yapmalısınız, çünkü her cildin ihtiyacı farklıdır. Kullanacağınız ürünleri de cilt tipinize uygun olarak seçmelisiniz.

Yüzünüzde yer alan ölü derilerden kurtulmak cildin temizliği ve güzel görünmesi için oldukça önemlidir. Bunun için yüzünüzü günde 2 defa yıkayıp temizleyin ve temizledikten sonra mutlaka tonik uygulayın. Kullanılan tonikler cildin su dengesini ayarlar ve cildin aşırı kurumasına da engel olur. Kan dolaşımını hızlandıran peeling uygulaması cildi ölü derilerden kurtarır. Haftada 1 peeling uygulayarak cildinizi daha sağlıklı ve canlı hale getirebilirsiniz.

En önemli noktalardan biride cildin nem dengesini korumasıdır. Bunun için cilt tipinize uygun kaliteli bir nemlendirici kullanmanız şarttır. Nemli cilt kışın kurumalardan ve çatlaklardan korunur. Mevsim kış da olsa güneş koruyucusu kullanmayı ihmal etmeyin. Çünkü güneş koruyucusu sadece yazın değil kışında kullanılması gereken bir üründür. 35 faktör güneş koruyucusu kış mevsimi için yeterli olacaktır. Güneş ışınları cildin kırışmasına ve erken yaşlanmasına neden olur.

Cildi korumak ve yaşlanması önlemek için kışın beslenmenizede dikkat etmelisiniz. Bunun için cildiniz omega 3 yağ asitlerini, A,B,C,E ve K vitaminlerini yeteri kadar almalıdır. Böylece cildin erken yaşlanmasını da önlemiş olcaksınız. Özellikle kış mevsiminde meyve ve sebzeler bol miktarda tüketilmelidir. Çünkü antioksidan gücü yüksek besinler cildinizin daha taze görünmesini sağlar. Özellikle C vitamini cilt için olmazsa olmazdır. Bunun için portakal, mandalina, greyfurt gibi meyveler günlük olarak tüketilmelidir. Bunun dışında cildinizin E vitaminini yeteri kadar alması için fındık, ceviz ve badem tüketin. Cildi doğal olarak nemlendirmek için günde en az 2,5 litre su tüketmelisiniz. Antioksidan özelliği gösteren yeşil çayı da tüketmenizde fayda var. Protein kaynağı olan yumurtayı kahvaltılarınızdan eksik etmeyin. Sigara ve alkol gibi cilt sağlığını olumsuz yönde etkileyen ve cildin erken yaşlanmasına neden olan kötü alışkanlıklardan uzak durulmalıdır. Düzenli uyumaya özen gösterin çünkü cildinizin dinlenmesi onu daha sağlıklı ve parlak yapar.

Kolay Cilt Bakımı Ve Aromaterapi Yüz Maskesi

Cilt bakımı için su içmek, doğru beslenmek, güneşten ve çevre kirliliğinden korunmak kadar cildimizi temiz ve nemli tutmak da önemlidir. Bununla birlikte cildin biraz daha fazla ışıldamasını istiyorsak bunun için bazı şeyler yapmak gerekiyor.

Buhar İle Temizleme

Evde uygulanabilecek yüz buharı, cildinizi derinlemesine temizlerken aynı zamanda yüzünüzün ışıldamasını da sağlar. Sıcak buhar gözenekleri açar, kirleri arındırır ve cildi nemlendirir. Bitkiler ve esansiyel yağlar ise buharın temizleme etkisini arttırır. Cildinizin nefes alması için ayda 2 defa, cildiniz yağlı ise her hafta uygulanmalıdır.

Pratik Cilt Temizleme

Eğer buharlı temizleme için yeterli zamanınız yoksa size daha pratik bir cilt temizleme yöntemini önereceğiz. Önce yüzünüzü yıkayın. Sıcak su dolu bir şkaba iki damla ıtır esansiyel yağı damlatın. Bir el bezini bu suya daldırıp çıkarın ve hafifçe sıkın. Bezi yüzünüze örterek iki dakika bekletin.

Lavanta İle Cilt Temizleme

Cildinizi akşamdan güzelce temizleyip uyuduysanız ılık su dolu bir kabın içine bir kaç damla lavanta yağı damlatın. Bir el bezini suyun içine batırıp çıkartın ve sıkın. Bir kaç saniye yüzünüzde tutun bunu 10 defa tekrarlayın. Cildinizin nemlenmiş ve daha canlı olduğunu göreceksiniz.

Aromaterapi Yüz Maskesi İle Cilt Temizleme

  • Kullanılacak malzemeler:
  • 2 tatlı kaşığı tam yağlı yoğurt
  • Yarım tatlı kaşığı kozmetik kil
  • 2 damla lavanta yağı
  • 1 damla ıtır yağı

Uygulanışı:

Bütün malzemeleri bir kapta karıştırın ve temiz cildinize uygulayın. 15 dakika sonra ılık ve nemli bir el beziyle silerek maskeyi temizleyin. Yoğurt cilt dokusunu yumuşatır, kozmetik kil pürüzleri giderir, lavanta ve ıtır yağları ise cilde sağlıklı bir ışıltı kazandırır.
Cildiniz İçin En Faydalı 8 Doğal Bitkisel Yağ

Cildiniz için en yararlı ilaç, kaliteli ve pahalı kozmetik olanlar değil yine doğadan gelenlerdir. Binlerce yıldır insanların kullandığı doğal yağlar kadınların güzellik kaynağı olmuş günümüzde de doğaya ve doğala geri dönüş trendi ile doğal kozmetik ürünleri daha çok rabet görmektedir. Cildinize iyi gelecek yağları sizin bir araya getirdik.

Zeytin Yağı

Ülkemizde yapılan yemeklerde ve kozmetik ürünlerde bolca kullanılan zeytin yağı Ege’nin sıvı altını olarak adlandırılmaktadır. Nemlendirici ve antioksidan özelliği ile cilt bakımında besleyici ve yumuşatıcı olarak kullanılmaktadır.

Ayçiçek Yağı

Yemeklerde kullanmaya alışık olduğumuz ayçiçek yağı A,B,D ve E vitaminlerini barındırdığından dolayı cilt bakımı için de önemli bir yere sahiptir.

Fındık Yağı

Nemlendirme özelliğine sahip olduğu için her cilt tipi için kullanıma uygundur.

Kayısı Çekirdeği Yağı

Doğal A vitamini yüksek olan bu yağ cilt tarafından çabuk emilmektedir.

Üzüm Çekirdeği Yağı

Üzüm çekirdeklerinin sıkılmasıyla elde edilmektedir. Yapısında antioksidan içeren üzüm çekirdeği yağı doğal yağlar arasında en hafif yapılı olanıdır ve sürüldüğünde cilt hemen emer ve yağlı bir doku bırakmaz.

Avokado Yağı

Avokado meyvesinden elde edilen yağ cildin güzelliğini destekleyen A, B1, B2, D ve E vitaminleri içermektedir. İçerdiği bu vitaminler sayesinde yoğun nemlendirici yaşlanma karşıtıdır.

Doğal Kamelya Yağı

Kamelya çiçeğinin yaprakları ve tohumlarının ezilmesi ile elde edilen yağ üzüm çekirdeği gibi hafif ve cildin çabuk emdiği bir yağdır. Kamelya yağı yüksek oranda antioksidan, vitamin ve omega içeriyor. Bu nedenle yaşlanma etkilerini en aza indiriyor. Yüz bakımı için kullanıldığında nem koruyucu, besleyici ve kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur. Özellikle yaşlanmaya yatkın, hassas ve kuru ciltler için uygundur.

Tamanu yağı

Aynı ismi taşıyan ağaçlardan elde edilmektedir. Koyu ve yoğun olan Tamanu yağı böyle olduğu için yoğun nemlendirme özelliğine sahiptir. Tamanu yağı cildi sakinleştirici etkili ve ufak kesikleri iyileştirici etkiye sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.